Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja? Sosnowiec broni Edwarda Gierka, Katowice bronią Jerzego Ziętka

Marcin Zasada
Gen. Jerzy Ziętek był członkiem KC PZPR, ale był też oddany regionowi. To dzięki niemu województwo tak się rozwinęło
Gen. Jerzy Ziętek był członkiem KC PZPR, ale był też oddany regionowi. To dzięki niemu województwo tak się rozwinęło Fot. arc władysław morawski
Wojewoda Jerzy Ziętek raczej uniknie na Śląsku dekomunizacyjnego cięcia. Nawet w Krakowie nie wyobrażają sobie innego rozwiązania. W Sosnowcu także jest opór przed dekomunizacją Edwarda Gierka.

Prezydent Sosnowca zapowiada obronę Edwarda Gierka, patrona ronda w centrum miasta. Prezydent Katowic zapewnia, że ze stolicy województwa śląskiego na pewno nie zniknie Jerzy Ziętek. Do dyskusji o dekomunizacji przestrzeni publicznej w naszym regionie włączył się też prezydent Krakowa, który legendarnego wojewodę wymienia jako przykład samorządowca szczególnie zasłużonego dla społeczności lokalnej.

Potrzebny zdrowy rozsądek

Rządzący Krakowem Jacek Majchrowski napisał w tej sprawie list do prezydentów zrzeszonych w Związku Miast Polskich, największej organizacji samorządowej w kraju. Do ZMP należy 30 miast woj. śląskiego, zaś od ubiegłego roku prezesem związku jest prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. „Niepokojące dla mnie są zapowiedzi sposobu realizacji tej ustawy i krążące w mediach listy nazwisk, które powinny zniknąć z przestrzeni publicznej. Oprócz postaci, które bezspornie negatywnie zapisały się na kartach historii i nie są godne upamiętnienia w jakikolwiek sposób, pojawia się cała masa osób zasłużonych dla walk o niepodległość Polski w okresie zaborów. Mam tu na myśli między innymi Stefana Okrzeję, Bolesława Lima-nowskiego oraz generała Walerego Wróblewskiego związanych z Polską Partią Socjalistyczną czy generała Jarosława Dąbrowskiego” - pisze prezydent Krakowa.

Majchrowski osobny wątek poświęca wojewodzie Ziętkowi: „Moje poważne wątpliwości wzbudza także fakt usuwania nazwisk samorządowców i zasłużonych dla społeczności lokalnych tylko i wyłącznie z powodu przynależności partyjnej. Taką postacią zapamiętaną i szanowaną do dziś przez społeczność Górnego Śląska jest generał Jerzy Ziętek - urzędnik, który przyczynił się do rozwoju województwa śląskiego i zainicjował budowę wielu obiektów do dziś służących mieszkańcom”.

Apeluje przy tym, by we wdrażaniu tzw. ustawy o dekomunizacji zachować zdrowy rozsądek i przyzwoitość. „Historia naszego kraju często nie jest czarno-biała i nie da się rozstrzygać jej dylematów na drodze decyzji administracyjnych” - dodaje samorządowiec.
Pomimo wielu mniej lub bardziej zdecydowanych głosów polityków PiS, domagających się wymiecenia miotłą dekomunizacji również gen. Ziętka, władze Katowic, dla których wojewoda jest jedną z najważniejszych postaci miasta w jego krótkiej historii, uspokajają, że patron m.in. ronda przy Spodku jest bezpieczny.

- Podzielamy opinię przedstawicieli katowickiego oddziału IPN, którzy przyznają, że w naszej historii są postaci o bardziej lub mniej „powikłanych życiorysach”. Takim przykładem jest Jerzy Ziętek, który - choć działał w ramach PRL-owskich struktur państwowych - to jednak miał też szereg zasług dla Katowic czy całego Śląska - mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. - To on zainicjował m.in. powstanie Parku Śląskiego i to jemu zawdzięczamy kultowy Spodek. Za jego czasów powstały szkoły, szpitale czy osiedle Tysiąclecia. Był człowiekiem oddanym naszemu regionowi.

Krupa podkreśla, że proces usuwania komunistycznych patronów z katowickich ulic zakończył się w latach 90. W mieście ostała się jednak m.in. ul. Okrzei, o której wspomina także Majchrowski.

O Gierka zapytać ludzi

Nieco w cieniu obrony Ziętka na Śląsku, w Sosnowcu szykuje się batalia o pozostawienie nazwiska Edwarda Gierka na jednym z rond.

- Nie zgadzam się z polityką Gierka, ale jako mieszkaniec i prezydent Sosnowca nie widzę konieczności, by usuwać jego nazwisko. Uważam, że w takich sytuacjach głos powinien należeć do samorządów i właśnie mieszkańców danego miasta - tłumaczy prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, i zapowiada jednocześnie, że jeśli będzie trzeba, o Gierka zapyta sosno-wiczan.
- Myślimy o formie referendum lub pogłębionych konsultacji społecznych, które zadecyduje o tym, czy pozostawić w Sosnowcu rondo Gierka - dodaje Chęciński.

Prezydent Sosnowca przypomina przy okazji, że jeszcze 6 lat temu lider PiS, Jarosław Kaczyński, ciepło wypowiadał się o pierwszym sekretarzu z Zagłębia: „Komunista, ale patriota”.

Absurdy dekomunizacji

W tym samym krakowskim samorządzie, którego prezydent broni dziś gen. Ziętka, urodziła się najbardziej kuriozalna propozycja dekomunizacji. Radny PiS, Adam Kalita, domaga się zmiany nazwy... ulicy Dworcowej. - Część mieszkańców myśli, że ta ulica jest związana z dworcem PKP, a to nie jest nazwa ulicy związana z dworcem, tylko z Dworcowem - powiedział radny na antenie Radia Kraków. Dworcow, właściwie - Nikołaj Dworcow był radzieckim pisarzem i żołnierzem Armii Czerwonej.

- Ja nie znam jego życiorysu, ale warto by go poznać - dodał Kalita. Po jego wystąpieniu na Facebooku powstał prześmiewczy profil: „Żądamy dekomunizacji ulicy Dworcowej”, na którym internauci sugerowali, by przyjrzeć się także innym zakamuflowanym radzieckim patronom, jak np. Ogrodowowi (bo jest ul. Ogrodowa), Stawowowi (ul. Stawowa) czy Kasztanowowi (ul. Kasztanowa).

Z kolei w Siemianowicach pierwsza faza dekomunizacyjnej cenzury zakwalifikowała na listę podejrzanych ulicę Przyjaźni.
Urzędnikom skojarzyła się ona z dawnymi stosunkami Polski i Związku Radzieckiego (zresztą taką nazwę nadano ulicy w czasach PRL). Ale dziś to już obce skojarzenie, dlatego ul. Przyjaźni w Siemianowicach ominie zmiana.

*Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
*Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
* Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!