Debata o praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim. Frans Timmermans: "Polska w końcu zaczęła rozmawiać z Unią Europejską"

Aleksandra Gersz AIP
JOHN THYS/AFP/EAST NEWS
Po raz pierwszy od dwóch lat w końcu doszło do dialogu między Polską a Unią Europejską - mówił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w środę. Polityk dodał również, że czeka na konkretną reakcję ze strony polskich władz i zaznaczył, że postępowanie KE w sprawie praworządności w Polsce "nie jest ofensywą wymierzoną w Polaków".

EBS/x-news

W środę w Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona sytuacji w Polsce: kwestii praworządności i artykułu 7 traktatu europejskiego, który Komisja Europejska uruchomiła w grudniu. Wiceszef KE Frans Timmermans ponownie podkreślił, że Unia Europejska jest zaniepokojona reformą sądownictwa, która może osłabić wymiar sprawiedliwości oraz trójpodział władzy w Polsce. - Komisja Europejska nie podważa prawa jakiegokolwiek państwa członkowskiego do przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział Frans Timmermans, lecz jednocześnie zaznaczył, że nie można być ona przeprowadzana tylko po to, żeby "wprowadzić polityczny nadzór i kontrolę ze strony władzy wykonawczej" nad sądami, które "muszą być niezawisłe".

- [Postępowanie KE w sprawie praworządności] nie jest wymierzone w Polskę. Martwi mnie, że zawsze przedstawiane jest ono jako ofensywa przeciwko Polsce lub Polakom. To po prostu różnice zdań z polskim rządem, nie z polskim narodem - mówił też w środę w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans. Wiceszef Komisji Europejskiej zapewnił, że "bez Polski nie ma Unii Europejskiej", a "niezależny wymiar sprawiedliwości oraz praworządność w Polsce są podstawą silnej, niezależnej i suwerennej Polski w UE". - Bycie aktywnym, pełnoprawnym członkiem Wspólnoty i bycie suwerennym krajem oraz narodem się wzajemnie nie wykluczają. Czas, aby rozwiazać ten bezsensowny dylemat - podkreślił Timmermans.

Jednocześnie jednak wiceszef Komisji Europejskiej wyraził zadowolenie, że od momentu, w którym Mateusz Morawiecki stanął na czele nowego polskiego rządu, władze w Warszawie zaczęły rozmawiać z Brukselą. - Po raz pierwszy od dwóch lat doszło do dialogu - powiedział Timmermans, lecz podkreślił, że dialog "jest pożyteczny tylko wtedy, kiedy coś zmienia". - Czekam na konkretną reakcję Polski na nasze zalecenia - podkreślił i dodał, że ma nadzieję, że polski rząd podejmie działania przed końcem marca. W grudniu KE dała bowiem Polsce trzy miesiące na ustosunkowanie się do zaleceń Brukseli.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Trollo
A w Holandii jak tam? Dalej obozy pracy dla pracowników z UE 2 kategorii? To jest praworządne? Syf w żarciu dla krajów UE 2 kategorii dalej jest zgodne z Unijnymi standardami? Franca ma dalej deficyt ponad unijny standard 10 rok z rzędu i co? To też unijny standard? Nord Stream i Nord stream 2 pomimo sankcji na Kacapię? Bo Gerhard ssie Putinowi to też standard?
K
Karolek
Powiedziały sieroty po okrągłym stole.
p
przepraszam
też tak myślę jak Ty
B
Bela
konsekwentnie ,do skutku wymagać od rządy PIS konkretnych deklaracji,a nie nabierać się na mowę trawę tych kłamczuchów.
Wróć na i.pl Portal i.pl