Debata o bezpieczeństwie Polski z Jachirą? Minister Paweł Szrot: Nie bardzo sensowne

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP
Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP fot. Adam Jankowski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Dlaczego prezydent nie zwołuje Rady Bezpieczeństwa Narodowego? - Nie doradzałbym tego prezydentowi. Dyskusja na tematy bezpieczeństwa Polski z argumentami reprezentowanymi przez posłankę Jachirę i posła Sterczewskiego, nie byłaby bardzo sensowna. Niestety, nie mam nadziei, że byłoby inaczej – powiedział w rozmowie z polskatimes.pl minister Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP.

Z ust przedstawicieli rządu często pada stwierdzenie, że w krajach, którym Łukaszenka zgotował presję migracyjną, czyli na Litwie i na Łotwie, opozycja mówiła z rządem jednym głosem...
...to nie do końca tak. Konsultowałem się z osobami odpowiedzialnymi za politykę zagraniczną i pytałem o postawę łotewskiej i litewskiej opozycji w tej sprawie. Partie opozycyjne w tamtych krajach bardzo ostro krytykowały swoje rządy. Ale krytykowały je z takich przyczyn, jak niedostateczne zabezpieczenie granic, brak odpowiednich środków na wsparcie służb granicznych. Oczywiście, gdyby polska opozycja w ten sam sposób ostro, nawet w zdecydowanych słowach, krytykowała polski rząd, sytuacja byłaby zupełnie inna. Na Litwie i Łotwie na pewno nie było krytyki pt. „wpuszczamy wszystkich, to jest nasz humanitarny obowiązek, to fundamentalna kwestia moralna”.

Ta sama opozycja zarzuca prezydentowi, że nie zwołuje Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji na granicy. Dlaczego prezydent nie zdecydował się na taki krok?
Nie doradzałbym prezydentowi zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rada pewnie sprowadziłaby się do powtórzenia tej samej argumentacji, z którą mieliśmy do czynienia w czasie debat sejmowych. Dyskusja na tematy bezpieczeństwa Polski z argumentami reprezentowanymi przez posłankę Jachirę i posła Sterczewskiego, nie byłaby więc bardzo sensowna. Niestety, nie mam nadziei, że byłoby inaczej.

Czyli raczej Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent nie zwoła?
Prezydent cały czas rozmawia z podmiotami, które są odpowiedzialne bezpośrednio za rozwiązanie kryzysu na granicy.

Pomówmy o Unii Europejskiej. Jak prezydent patrzy na aktualne relacje Polski ze Wspólnotą?
Prezydent patrzy na nie z niepokojem, ale i nadzieją. Trzeba powiedzieć wprost, że Unia Europejska jest wspaniałym projektem, a idee, które przyświecały jej powstaniu i rozwojowi, były ideami, które są bliskie sercom chyba wszystkich Europejczyków. To, co się dzieje z Unią Europejską w ostatnich latach, niestety nie napawa optymizmem. Ale prezydent ciągle uważa, że ten kurs, trochę niebezpieczny, można skorygować.

W jaki sposób?
Szanując suwerenność poszczególnych krajów, szanując ich aspiracje i ambicje. Przypomnę, że w ostatnich tygodniach na temat tego konfliktu, bo to, co się dzieje, można już śmiało nazwać konfliktem między Polską, Komisją Europejską i TSUE, wiele podmiotów z tzw. starych krajów Unii Europejskiej, przede wszystkim kandydaci na prezydenta Francji, prawnicy i publicyści, podziela stanowisko Polski w sprawie prymatu prawa krajowego nad unijnym. Rozmawiamy już po debacie w Parlamencie Europejskim, w której uczestniczył premier Mateusz Morawiecki i widać, że ze strony Komisji Europejskiej oraz ze strony mainstreamu Parlamentu Europejskiego raczej nie ma tej refleksji, którą widzieliśmy w wypowiedziach głów państw, rządów, wybitnych polityków zachodnioeuropejskich.

W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć np. o sprawie Turowa. Wszystko wskazuje na to, że Polska będzie płacić kary na rzecz Komisji Europejskiej, które zasądził TSUE...
…to jest absurd. Mówię to, jako polityk i jako urzędnik, ale także jako prawnik. Po pierwsze – ten wyrok jest niewykonalny. Po drugie – nie ma on żadnego związku z rzeczywistością. Powiedzmy sobie szczerze – gdyby rzeczywiście zatrzymać jakimś cudem wydobycie węgla, to jakby to wpłynęło na zaopatrzenie w wodę mieszkańców okolicznych czeskich wiosek? W żaden sposób, bo to nie jest kwestia wydobycia węgla, tylko istnienia szybów podziemnych. Pojawia się pytanie co dalej? Tutaj inicjatywa jest po stronie rządu. Z tego co wiem, rząd planuje pewne kroki prawne, ale nie chciałbym ich uprzedzać.

Cały wywiad już w piątkowym wydaniu gazety "Polska Times" i na polskatimes.pl

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie