Dawid Kubacki mistrzem Polski na igielicie. Nasz mistrz świata rządził w Szczyrku ZDJĘCIA

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Dawid Kubacki został mistrzem Polski na igielicie  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dawid Kubacki został mistrzem Polski na igielicie Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Andrzej Banas / Polska Press
Dawid Kubacki został mistrzem Polski w skokach narciarskich na igielicie. Po dwóch zwycięstwach w Letniej Grand Prix w Wiśle nasz mistrz świata zdominował także krajowy championat w Szczyrku zdobywając swój piąty złoty medal Letnich Mistrzostwach Polski. Na skoczni Skalite na podium stanęli także Andrzej Stękała, który zdobył srebro oraz Klemens Murańka sięgając po brąz. Zobaczcie zdjęcia Dawida Kubackiego.

Na liście startowej Letnich Mistrzostw Polski w skokach widniały 64 nazwiska, ale ostatecznie na skoczni w Szczyrku o medale rywalizował 60, w większości młodych zawodników. Na skoczni Skalite zabrakło Kamila Stocha, który przeziębił się podczas ostatniego zgrupowania kadry w Oberstdorfie i postanowił zostać w domu.

Skoczkowie w Szczyrku rywalizowali w strugach deszczu i bez udziału kibiców. Równych sobie nie miał Dawid Kubacki. Mistrz świata z 2019 roku prowadził po I serii skacząc 98,5 m, a w serii finałowej przypieczętował swój sukces lądując na 98 m. To piąty złoty medal zawodnika Wisły Zakopane, który mistrzem kraju na igielicie był wcześniej w 2013 i 2018 roku oraz dwa razy w 2015.

Zwycięzca ostatniego Turnieju Czterech Skoczni na skoczni Skalite o punkt wyprzedził Andrzeja Stękałę z AZS Zakopane i o 2,5 pkt Klemensa Murańkę z Wisły Zakopane. Taka sama kolejność czołówki była po pierwszej serii. Tuż za podium uplasował się Aleksander Zniszczoł. Skoczek WSS Wisła oddał najdłuższy skok w konkursie jako jedyny przekraczając w sobotni wieczór 100 m i lądując na 101 m. Pod podium zabrakło mu punktu. Dwie kolejne pozycje zajęli w Szczyrku doświadczeniu zawodnicy. Piąty był Maciej Kot, a szósty Stefan Hula, ale oni stracili do Kubackiego odpowiednio 10 i 15 pkt

Słabo w Szczyrku spisał się Piotr Żyła. Broniący tytułu mistrzowskiego sprzed roku skoczek z Wisły w I serii wylądował na85 m i na półmetku rywalizacji zajmował dopiero 18. pozycję. W serii finałowej wiślanin udowodnił, że był to jednak tylko wypadek przy pracy i skoczył 98,5 m awansując na 9, lokatę.

W niedzielę w Szczyrku rozegrany zostanie konkurs drużynowy Letnich Mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Początek rywalizacji o medale zaplanowano na godz. 11.