Dawca na wakacjach

  Dawca na wakacjach

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Polska

  Dawca na wakacjach
  1/4
  przejdź do galerii
  Poszukiwania idealnego miejsca, szaleństwo pakowania i wreszcie upragniona podróż... To oznacza jedno – początek urlopu letniego. Moment wyczekiwany przez wiele miesięcy i zaplanowany z największą starannością. Powód do wielkiej radości dla wszystkich stęsknionych za wypoczynkiem. I realny problem dla banków krwi oraz organizacji takich, jak Fundacja DKMS Polska.
  Dlaczego?
  Dla banków krwi okres urlopowy jest momentem, w którym znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na krew. Liczba wypadków rośnie, a zapasy kurczą się w szybkim tempie. Znacząco spada też liczba dawców, którzy regularnie oddają krew w regionalnych centrach krwiodawstwa. Jest to związane z wyjazdami na wakacje – począwszy od młodzieży szkolnej, kończąc na wieloletnich honorowych krwiodawcach. Dlatego co roku w okresie wakacyjnym, tak często ponawiane są apele o dobrowolne oddawanie krwi.
  Przed Fundacją DKMS Polska każdego lata również staje ogromne wyzwanie, związane z dostępnością dawców. Każda z osób zarejestrowanych w bazie dawców szpiku kostnego, powinna pamiętać, aby przed urlopem koniecznie zadbać o to, by dane kontaktowe w bazie były aktualne. Szybki kontakt z dawcą szpiku to kluczowa sprawa w momencie odnalezienia bliźniaka genetycznego. Najważniejszy dla nas jest aktualny numer telefonu, bo jest to najszybsza forma kontaktu z dawcą. Jeśli urlop trwa do kilku tygodni nie ma konieczności zgłaszania miejsca pobytu. Wystarczy, że w razie potrzeby będziemy w stanie skontaktować się telefonicznie i ustalić dalsze kroki. Gorzej, jeśli, ktoś wyjeżdża na dłuższy czas, lub na stałe zmienia miejsce zamieszkania i nas o tym nie poinformuje - mówi Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS Polska.

  Genetyczne siostry- spotkania, które zmieniają wszystko


  Jeśli wyjazd jest dłuższy niż 3 miesiące w każdym wypadku należy poinformować o nim Fundację, zgłaszamy również zmianę miejsca zamieszkania. W przypadku wyjazdów zagranicznych lub wyprowadzenia się za granicę dawca może zostać zablokowany w bazie na czas trwania podróży lub Fundacja może pomóc w przerejestrowaniu do bazy w kraju, w którym dawca stale przebywa.

  Decydując się z własnej woli na tak wielki krok, jakim jest zostanie dawcą szpiku kostnego, musimy pamiętać, że aktualne dane kontaktowe (adres zamieszkania, e-mail, numer telefonu), są kluczowym elementem w procesie organizacji pobrania. W przypadku zmian w danych kontaktowych, wystarczy skorzystać z dostępnego na stronie fundacji formularza zmiany danych.
  Poza aktualnymi danymi kontaktowymi, kluczowy wyznacznik, który pozwala stać się dawcą faktycznym i uratować komuś życie, to informacje dotyczące stanu zdrowia dawcy. A wakacje to okres, w którym często zdarzają się różnorakie urazy czy zatrucia wymagające dalszego, nieraz długotrwałego leczenia. Każdą chorobę przewlekłą również trzeba zgłosić, nawet, jeśli jest to przewlekłe zapalenie ucha.

  Działania Fundacji DKMS (www.youtube.com/user/DKMSPolska) to, jak widać nie tylko rejestracja nowych dawców szpiku w bazie, to także ciągła dbałość o aktualizację ich danych i możliwość szybkiego zorganizowania pobrania i podarowania choremu szansy na całkowite wyleczenie. Na to, czy bliźniak genetyczny zostanie znaleziony, niestety nie mamy wielkiego wpływu, możemy tylko starać się, by potencjalnych dawców było coraz więcej. Dlatego starajmy się zmieniać wszystko to, na co możemy mieć i mamy bezpośredni wpływ. Pamiętajmy – na liście przygotowań do urlopu wystarczy zapisać: „Uaktualnij numer telefonu w bazie dawców szpiku kostnego” zaraz obok: „Weź paszport!”.
  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »