Davos 2018: Donald Trump wygłosił przemówienie podczas...

  Davos 2018: Donald Trump wygłosił przemówienie podczas Światowego Forum Ekonomicznego. Spotkał się też z Andrzejem Dudą

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło: RUPTLY

  Donald Trump wygłosił na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos swoje długo oczekiwane przemówienie. Prezydent USA pokazał jednak, że wciąż jest wierny swojej polityce „Ameryka na pierwszym miejscu”, skrytykował również „drapieżne handlowe praktyki”. Prezydent Trump spotkał się również w piątek z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.
  Przyjechałem tu z prostym przesłaniem – nigdy wcześniej nie było lepszego momentu na inwestycje w Stanach Zjednoczonych, budowę, wynajem czy rozwój. Teraz jest najlepszy czas na przeniesienie swoich pieniędzy, miejsc pracy i przedsiębiorstw do USA. Ameryka jest otwarta na biznes i znowu jesteśmy konkurencyjni – powiedział Trump w piątek przed audytorium wypełnionym po brzegi uczestnikami forum, głównie liderami światowego biznesu.

  ANALIZA | ŚWIATOWE FORUM EKONOMICZNE. NAPIĘCIE NARASTA, DAVOS OBAWIA SIĘ REDEFINICJI ŚWIATOWEGO ŁADU


  Podczas wystąpienia prezydenta USA pokazano również stan amerykańskiej gospodarki w ostatnim kwartale ubiegłego roku, z którego wynika, że odnotowała ona 2,6-procentowy wzrost. Jest to jednak mniej od zapowiadanych przez Donalda Trumpa 3 procent. – Po latach stagnacji USA znowu odnotowuje znaczny ekonomiczny wzrost. Świat jest świadkiem odrodzenia się silnej i świetnie prosperującej Ameryki – powiedział prezydent.

  W swoim wystąpieniu Donald Trump – pierwszy od 18 lat urzędujący prezydent USA, który pojawił się w Davos – skrytykował również „drapieżne praktyki handlowe” i powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą już nigdy więcej „przymykać na nie oka”. Prezydent USA, który znany jest ze swojej niechęci do wielostronnych umów handlowych z wieloma krajami, takich jak Partnerstwo Transpacyficzne, z którego się wycofał, powiedział jednak, że rozważy umowy bilateralne, „korzystne dla obu stron”.

  WYWIAD | JUSTIN YIFU LIN: POLSKA POWINNA ZAINWESTOWAĆ W KILKA KLUCZOWYCH DZIEDZIN PRZEMYSŁU


  Jak zauważa korespondentka BBC w Davos Katie Hope, przemowa Trumpa była najbardziej oczekiwanym punktem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, wielu uczestników było jednak zawiedzionych. – Ludzie oczekiwali bardziej pojednawczego tonu, ale przesłanie wciąż bardzo brzmiało na modłę „Ameryka na pierwszym miejscu”, napisała Hope. Proamerykańska polityka administracji w Waszyngtonie wydaje się stać bowiem w kontraście do celu Światowego Forum Ekonomicznego, którymi jest promocja globalizmu oraz międzynarodowa współpraca, zauważają również inni zagraniczni komentatorzy.

  Donald Trump powiedział jednak dziennikarzom, że zawsze będzie wyznawał zasadę „Ameryka na pierwszym miejscu” i powinni robić to również inni światowi liderzy w imieniu swoich własnych krajów. – Nie oznacza to jednak, że Stany Zjednoczone mają być same. Kiedy USA się rozwija, rozwija się również świat – stwierdził amerykański prezydent.

  CZYTAJ TEŻ | DAVOS 2018: OPADY ŚNIEGU DAJĄ SIĘ WE ZNAKI UCZESTNIKOM ŚWIATOWEGO FORUM EKONOMICZNEGO. MORAWIECKI ROZMAWIAŁ Z PICHAIEM I PERRYM


  W piątek Donald Trump spotkał się również w Davos z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej Polski i USA, szczególnie w obszarze energetyki oraz inwestycji amerykańskich firm w Polsce. Politycy uścisnęli sobie dłonie i uśmiechali się, a Kancelaria Prezydenta RP napisała w komunikacie, że spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, a prezydenci „potwierdzili bardzo dobry stan relacji politycznych obu krajów oraz swoją osobistą wzajemną sympatię”.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  goldenmark sprawdzone źródło

  Brunet (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Raz już kupiłem złoto od niesprawdzonego dilera i to była nauczka na całe życie. Teraz tylko goldenmark. Mam 100% pewność, że nikt mnie nie oszuka, a złoto jest najwyższej jakości.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  profesjonalna obsługa

  Wrocl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Tylko goldenmark – mega profesjonalna obsługa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  złoto jako ponadczasowa waluta

  Matt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Złoto jest najmniej ryzykownym sposobem inwestowania. Robię to od wielu lat. Jak na razie najlepiej współpracuje mi się z goldenmark.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  goldenmark sprawdzone źródło

  jestem za (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Nie wszystko złoto, co się świeci. Trzeba sprawdzać każde źródło dziesięć razy, bo można wpaść z jakąś podróbką. Ja kupuję w Goldenmark i jestem bardzo zadowolona. I wszystko jest sprawdzone i z...rozwiń całość

  Nie wszystko złoto, co się świeci. Trzeba sprawdzać każde źródło dziesięć razy, bo można wpaść z jakąś podróbką. Ja kupuję w Goldenmark i jestem bardzo zadowolona. I wszystko jest sprawdzone i z certyfikatem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytanie o opinię o goldenmark

  WETO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wiem, ze dobrze jest teraz zainwestować w złoto, ale lepiej sztabki czy monety? Na goldenmark widziałam obie opcje. Co lepiej kupić? Bo słyszałam już różne opinie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I zarazem inne nowości z sieci

  Dzisiaj są to wypowiedzi premierów po spotkaniu na V4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Węgierski premier Viktor Orban: (...) Europa potrzebuje przeprojektowania, gdyż wcześniej wytyczone cele wspólnoty nie zostały zrealizowane ... W nowym planie europejskim powinien być zapis mówiący...rozwiń całość

  Węgierski premier Viktor Orban: (...) Europa potrzebuje przeprojektowania, gdyż wcześniej wytyczone cele wspólnoty nie zostały zrealizowane ... W nowym planie europejskim powinien być zapis mówiący o społeczeństwie opartym o pracę, Europa powinna powrócić na szczyt pod względem technologicznym, są potrzebne własne europejskie siły obronne i należy mówić nie o europejskich Stanach Zjednoczonych, tylko o sojuszu wolnych narodów. (...)

  Polski premier Mateusz Morawiecki: (...) Moja wizja Europy, to, w co ja wierze, to bardzo silna Europa zintegrowanych suwerennych państw ... Europa Ojczyzn, która ma wspólne cele, być może kiedyś będzie miała też wspólną armię ... Silne kraje Centralnej Europy oznaczają też dużo silniejszą całą Europę (...)

  Słowacki premier Robert Fico: (...) Zupełnie odrzucam jakąkolwiek krytykę, która mówi, że tylko dlatego, że czasem mamy inną opinię, to jesteśmy przeciwko UE ... Bardzo szanuję opinie moich kolegów z Polski, Węgier, Czech w sprawie tego, w jaki sposób chcą dołączyć do euro (...)

  PS. Kiedy premier Mazowiecki poinformuje rodaków nt., „W jaki sposób chce dołączyć Polskę do euro” (...)
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy premier Mazowiecki poinformuje rodaków nt., „W jaki sposób chce dołączyć Polskę do euro” ?

  Była o tym mowa. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Dopiero, gdy polska gospodarka będzie silna, a zarobki w Polsce będą zbliżone do zarobków w bogatych krajach UE.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo