reklama

Darmowe leki. Seniorzy zaoszczędzą średnio 50 złotych

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zaktualizowano 
Zakup lekarstw stanowi jedną z najważniejszych pozycji w comiesięcznych wydatkach seniorów.
Zakup lekarstw stanowi jedną z najważniejszych pozycji w comiesięcznych wydatkach seniorów. 123RF
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wstępną listę darmowych lekarstw. Lekarze opiniują ją pozytywnie, ale wskazują też, czego na niej zabrakło.

Darmowe leki będą przysługiwać osobom po 75 roku życia. Na liście znalazło się 68 substancji czynnych, w sumie 1129 różnego rodzaju nazw handlowych.

To leki, które są obecnie wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową: 30 proc. lub 50-procentową. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia propozycje umieszczone na wykazie pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75 roku życia.

- Apteki i punkty apteczne będą wydawać bezpłatnie leki z tego wykazu na podstawie recepty, wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę poz - tłumaczy Milena Kruszewska, rzecznik ministerstwa.

Jak wybierano leki?

Resort zdrowia najpierw ustalił listę chorób, które najczęściej dotykają ludzi starszych, ich przyczyn oraz czynników ryzyka.

Uznano, że to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby niedokrwienne serca, miażdżyca naczyń mózgowych, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekłe choroby płuc, otępienie, zmiany związane z alzheimerem, a także depresja. To właśnie lekarstwa na te choroby znalazły się na liście darmowych leków.

A jakie specyfiki wykluczono z programu?

W wykazie nie znajdziemy antybiotyków, niektórych leków stosowanych w osteoporozie, kwasu alendronowego, niesteroidowych leków zapalanych i niektórych popularnych leków przeciwbólowych. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że stosowania antybiotyków należy ograniczać, szczególnie w przypadku osób starszych. Z kolei niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) stosowane są w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz w bólach innego pochodzenia. Według resortu mają wiele działań niepożądanych, głównie ze strony przewodu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego.

W spisie jest kilka różnych leków zawierających tę samą substancję, co pozwala wybrać preparat i ma nie faworyzować żadnego producenta.

Szacuje się, że na Opolszczyźnie z darmowych leków będzie mogło skorzystać od 80 do 100 tysięcy seniorów, a w całej Polsce nawet 3 miliony. Ministerstwo Zdrowia jeszcze w tym roku przeznaczy na program 125 mln zł. Lekarze szacują, że statystycznie jednemu seniorowi w wieku 75+ darmowe leki pozwolą zaoszczędzić około 50 złotych miesięcznie.

WE WTOREK W NTO
LISTA DARMOWYCH LEKÓW, KTÓRE ZNALAZŁY SIĘ W PROJEKCIE MINISTERSTWA ZDROWIA

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Materiał oryginalny: Darmowe leki. Seniorzy zaoszczędzą średnio 50 złotych - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

v
verbatim
W dniu 09.08.2016 o 00:45, Gość napisał:

o żesz, czego się nałykałeś??? ;)

 

POlopiryny  :) i LSD..czytaj sld  :D

G
Gość
W dniu 08.08.2016 o 21:55, verbatim napisał:

a qrestwo Patologicznych Obłąkańców szczeka i szczeka...a POtrwa to jeszcze dłuuuugie lata bo PiS dba o Polskę i Polaków  :lol:

o żesz, czego się nałykałeś??? ;)

b
bleee
W dniu 08.08.2016 o 21:05, z Niemodlina napisał:

A nie zastanawia Cie, że mimo POdwyższenia VATu, wpływy z tego tytułu systematycznie spadały, tylko w 2015r. szajka PO-PSL w swoich obliczeniach POmyliła  się o 11 mld złotych, bo o tyle mniej wpłynęło z VAT'u w 2015r. 

Nie zastanawia. To podstawowe prawo ekonomii, że gdy podatki są za wysokie, to dalsze podwyższanie powoduje spadek wpływów, bo ludzie coraz bardziej oszukują.

Dlatego tym bardziej nie rozumiem, że PiS wtedy szczekał na podniesienie VATu, a teraz, gdy rządzi, to nie obniża. Nie rozumiem tej partii.

v
verbatim

a qrestwo Patologicznych Obłąkańców szczeka i szczeka...a POtrwa to jeszcze dłuuuugie lata bo PiS dba o Polskę i Polaków  :lol:

E
Egon
W dniu 08.08.2016 o 10:54, z Niemodlina napisał:

W takim razie gdzie byliście lemingi, jak szajka PO-PSL POdniosła wam VAT, wiek emerytalny etc. w zamian nie dając NIC, jakoś nie wychodziliście wtedy na ulicę i nie protestowaliście, jedyne czego się obawialiście, to czy dożyjecie do 67 lat :) Każdy projekt, ustawa autorstwa rządu Prawa i Sprawiedliwości z góry jest kwestionowana w POlskojęzycznych mediach, a dyżurni lewicowo-liberalni eksperci od razu już wiedzą jakie będą konsekwencje tych zmian. Ogólnie mówiąc, po 8 latach nicnierobienia, pustych obietnic, złodziejstwa, dbania o pijar bardziej niż o sprawy zwykłych obywateli, w końcu mamy rząd, który mimo iż rzuca mu się kłody pod nogi i to od czasu zanim jeszcze w ogóle został zaprzysiężony, radzi sobie świetnie i wywiązuje się ze swoich obietnic dobrze, mimo iż POwszechnie wiadomo w jakim stanie szajka PO-PSL POzostawiła budżet i jakie szkodliwe działania POdjęła w ostatnich 8 latach. Żyje się zdecydowanie lepiej!!

 

 

 

 

Jak tam informatyzacja służby zdrowia, którą szajka PO-PSL obiecywała w 2007r. i do końca 2015r. nie udało się jej zrealizować.

 

Czy lemingom wiadomo o tym wielkim przekręcie i o setkach milionów złotych ( w tym także unijnych dotacji ) które POszły w błoto ??

 

Żyje się lepiej!

 

 
W dniu 08.08.2016 o 16:52, z Niemodlina napisał:

   POrozmawiamy o zadłużeniu na koniec roku i tworzeniu budżetu na rok 2017 jak w końcu po uszczelnieniu systemu podatkowego, pieniądze m.in. z VAT'u i innych podatków będą zasilać polski budżet, a nie rozpływać się w POwietrzu lub zasilać konta poza granicami kraju jak dotychczas. Żyje się lepiej! 

 

A nie zastanawia Cie, że mimo POdwyższenia VATu, wpływy z tego tytułu systematycznie spadały, tylko w 2015r. szajka PO-PSL w swoich obliczeniach POmyliła  się o 11 mld złotych, bo o tyle mniej wpłynęło z VAT'u w 2015r. 

 

Wiek emerytalny zostanie obniżony od 1 października 2017r. nie wsPOminali o tym w zaborczej ? :)

 

Żyje się zdecydowanie lepiej!

 

Jestem za jak najszybszą budową obwodnicy Niemodlina. I odbudową murów obronnych wokół tego miasta. Ale najlepiej bez bram.

PS. Przeczytaj obietnice wyborcze PAD-a. A zwłaszcza obietnicę dymisji po roku, jeśli nie spełni tych obietnic

z
z Niemodlina
W dniu 08.08.2016 o 20:39, bleee napisał:

A PiS wtedy wrzeszczał, że podwyższyli VAT, ale teraz nie obniża. Czemu?? Przecież oni są w stanie przegłosował potrzebną ustawę w ciągu jednej nocy. Dlaczego nie obniżą więc VATu?Podobnie z wiekiem emerytalnym Duduś mówił "nie prawda, że się nie da. To bzdury". I co? Małe pisowskie kłamstewko.

 

A nie zastanawia Cie, że mimo POdwyższenia VATu, wpływy z tego tytułu systematycznie spadały, tylko w 2015r. szajka PO-PSL w swoich obliczeniach POmyliła  się o 11 mld złotych, bo o tyle mniej wpłynęło z VAT'u w 2015r. 

 

Wiek emerytalny zostanie obniżony od 1 października 2017r. nie wsPOminali o tym w zaborczej ? :)

 

Żyje się zdecydowanie lepiej!

b
bleee
W dniu 08.08.2016 o 10:54, z Niemodlina napisał:

W takim razie gdzie byliście lemingi, jak szajka PO-PSL POdniosła wam VAT, wiek emerytalny

A PiS wtedy wrzeszczał, że podwyższyli VAT, ale teraz nie obniża. Czemu?? Przecież oni są w stanie przegłosował potrzebną ustawę w ciągu jednej nocy. Dlaczego nie obniżą więc VATu?

Podobnie z wiekiem emerytalnym Duduś mówił "nie prawda, że się nie da. To bzdury". I co? Małe pisowskie kłamstewko.

G
Gość
W dniu 08.08.2016 o 16:52, z Niemodlina napisał:

   POrozmawiamy o zadłużeniu na koniec roku i tworzeniu budżetu na rok 2017 jak w końcu po uszczelnieniu systemu podatkowego, pieniądze m.in. z VAT'u i innych podatków będą zasilać polski budżet, a nie rozpływać się w POwietrzu lub zasilać konta poza granicami kraju jak dotychczas. Żyje się lepiej! 

Adasku lepiej zmien lekarza ... moze lekarz innej specjalnosci bedzie w stanie pomoc Ci wiecej ....

z
z Niemodlina
W dniu 08.08.2016 o 15:54, Alojzy napisał:

Dobra zmiana tylko w ciągu 5 miesięcy tego roku podniosła zadłużenie naszego kraju o 57 miliardów złotych to jest więcej niż w całym 2015 r. Co godzinę dług naszego kraju wzrasta o 15 milionów złotych. Grecja na horyzoncie.

 

POrozmawiamy o zadłużeniu na koniec roku i tworzeniu budżetu na rok 2017 jak w końcu po uszczelnieniu systemu podatkowego, pieniądze m.in. z VAT'u i innych podatków będą zasilać polski budżet, a nie rozpływać się w POwietrzu lub zasilać konta poza granicami kraju jak dotychczas.

 

Żyje się lepiej!

A
Alojzy
W dniu 08.08.2016 o 12:43, z Niemodlina napisał:

   Jak tam informatyzacja służby zdrowia, którą szajka PO-PSL obiecywała w 2007r. i do końca 2015r. nie udało się jej zrealizować. Czy lemingom wiadomo o tym wielkim przekręcie i o setkach milionów złotych ( w tym także unijnych dotacji ) które POszły w błoto ?? Żyje się lepiej! 

Dobra zmiana tylko w ciągu 5 miesięcy tego roku podniosła zadłużenie naszego kraju o 57 miliardów złotych to jest więcej niż w całym 2015 r. Co godzinę dług naszego kraju wzrasta o 15 milionów złotych. Grecja na horyzoncie.

G
Gość
W dniu 08.08.2016 o 12:43, z Niemodlina napisał:

   Jak tam informatyzacja służby zdrowia, którą szajka PO-PSL obiecywała w 2007r. i do końca 2015r. nie udało się jej zrealizować. Czy lemingom wiadomo o tym wielkim przekręcie i o setkach milionów złotych ( w tym także unijnych dotacji ) które POszły w błoto ?? Żyje się lepiej! 

Drogi Adasku .. wtedy nie bylo jeszcze KODu ...teraz gdy trzeba placic zalegle alimenty utworzono organizacje broniaca zaleglych alimenciarzy oraz ludzi ktorzy utracili syte korytka ..

z
z Niemodlina
W dniu 08.08.2016 o 14:14, Precz z pisem napisał:

ty kaczy wypierdku, mój ojciec w tym roku co miesiąc wydaje 700 zł na lekarstwa. W zeszłym płacił 550, to wytłumacz mi gnoju, komu się żyje lepiej.Bolszewikom i komunistą z pisu.

 

a na ciebie gnoju nic nie dostał z programu 500+ ??

P
Precz z pisem
W dniu 08.08.2016 o 12:43, z Niemodlina napisał:

Jak tam informatyzacja służby zdrowia, którą szajka PO-PSL obiecywała w 2007r. i do końca 2015r. nie udało się jej zrealizować.Czy lemingom wiadomo o tym wielkim przekręcie i o setkach milionów złotych ( w tym także unijnych dotacji ) które POszły w błoto ??Żyje się lepiej!

ty kaczy wypierdku, mój ojciec w tym roku co miesiąc wydaje 700 zł na lekarstwa. W zeszłym płacił 550, to wytłumacz mi gnoju, komu się żyje lepiej.Bolszewikom i komunistą z pisu.
M
M

Dać 50 zł. uczestnikom tego pogromu seniora. Bo przecież na swej liście senioralnej znajdą seniorzy  dawno przebrzmiałe, nie schodzące z zapasów aptecznych wytworki młodości dla starości. Nigdy w życiu po darmuchę, bo niebezpieczna. Senior zapłacił za swe leczenie, nie potrzebuje chińszczyzny i młodych durnot urzędniczych.

Z
Z Kosowa Lackiego
W dniu 08.08.2016 o 10:54, z Niemodlina napisał:

W takim razie gdzie byliście lemingi, jak szajka PO-PSL POdniosła wam VAT, wiek emerytalny etc. w zamian nie dając NIC, jakoś nie wychodziliście wtedy na ulicę i nie protestowaliście, jedyne czego się obawialiście, to czy dożyjecie do 67 lat :) Każdy projekt, ustawa autorstwa rządu Prawa i Sprawiedliwości z góry jest kwestionowana w POlskojęzycznych mediach, a dyżurni lewicowo-liberalni eksperci od razu już wiedzą jakie będą konsekwencje tych zmian. Ogólnie mówiąc, po 8 latach nicnierobienia, pustych obietnic, złodziejstwa, dbania o pijar bardziej niż o sprawy zwykłych obywateli, w końcu mamy rząd, który mimo iż rzuca mu się kłody pod nogi i to od czasu zanim jeszcze w ogóle został zaprzysiężony, radzi sobie świetnie i wywiązuje się ze swoich obietnic dobrze, mimo iż POwszechnie wiadomo w jakim stanie szajka PO-PSL POzostawiła budżet i jakie szkodliwe działania POdjęła w ostatnich 8 latach. Żyje się zdecydowanie lepiej!!

Szkoda,że psychotropów na tej liście nie ma bo bardzo są Ci potrzebne!!!

Dodaj ogłoszenie