Darmowe leki. Seniorzy zaoszczędzą średnio 50 złotych

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zakup lekarstw stanowi jedną z najważniejszych pozycji w comiesięcznych wydatkach seniorów.
Zakup lekarstw stanowi jedną z najważniejszych pozycji w comiesięcznych wydatkach seniorów. 123RF
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wstępną listę darmowych lekarstw. Lekarze opiniują ją pozytywnie, ale wskazują też, czego na niej zabrakło.

Darmowe leki będą przysługiwać osobom po 75 roku życia. Na liście znalazło się 68 substancji czynnych, w sumie 1129 różnego rodzaju nazw handlowych.

To leki, które są obecnie wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową: 30 proc. lub 50-procentową. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia propozycje umieszczone na wykazie pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75 roku życia.

- Apteki i punkty apteczne będą wydawać bezpłatnie leki z tego wykazu na podstawie recepty, wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę poz - tłumaczy Milena Kruszewska, rzecznik ministerstwa.

Jak wybierano leki?

Resort zdrowia najpierw ustalił listę chorób, które najczęściej dotykają ludzi starszych, ich przyczyn oraz czynników ryzyka.

Uznano, że to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby niedokrwienne serca, miażdżyca naczyń mózgowych, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekłe choroby płuc, otępienie, zmiany związane z alzheimerem, a także depresja. To właśnie lekarstwa na te choroby znalazły się na liście darmowych leków.

A jakie specyfiki wykluczono z programu?

W wykazie nie znajdziemy antybiotyków, niektórych leków stosowanych w osteoporozie, kwasu alendronowego, niesteroidowych leków zapalanych i niektórych popularnych leków przeciwbólowych. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że stosowania antybiotyków należy ograniczać, szczególnie w przypadku osób starszych. Z kolei niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) stosowane są w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz w bólach innego pochodzenia. Według resortu mają wiele działań niepożądanych, głównie ze strony przewodu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego.

W spisie jest kilka różnych leków zawierających tę samą substancję, co pozwala wybrać preparat i ma nie faworyzować żadnego producenta.

Szacuje się, że na Opolszczyźnie z darmowych leków będzie mogło skorzystać od 80 do 100 tysięcy seniorów, a w całej Polsce nawet 3 miliony. Ministerstwo Zdrowia jeszcze w tym roku przeznaczy na program 125 mln zł. Lekarze szacują, że statystycznie jednemu seniorowi w wieku 75+ darmowe leki pozwolą zaoszczędzić około 50 złotych miesięcznie.

WE WTOREK W NTO
LISTA DARMOWYCH LEKÓW, KTÓRE ZNALAZŁY SIĘ W PROJEKCIE MINISTERSTWA ZDROWIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska