reklama

Dariusz Piontkowski, minister edukacji: Dodatkowy miliard w subwencji oświatowej na podwyżki dla nauczycieli [30.07.2019]

Konrad Karkowski
Konrad Karkowski
Dodatkowy miliard w subwencji oświatowej na podwyżki dla nauczycieli
W subwencji oświatowej będzie dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli. Te mają być wprowadzone od września - zapowiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przedstawił efekty porozumienia z "Solidarnością". Zakładają one m.in. podwyżki dla nauczycieli oraz wsparcie finansowe dla osób, które dopiero zaczynają pracę w zawodzie.

W poniedziałek Minister Edukacji Narodowej skierował do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019.

W związku z dodatkową podwyżką wynagrodzeń nauczycieli w 2019 r. i wprowadzeniem świadczenia na start dla nauczyciela stażysty zwiększeniu ulegnie kwota części oświatowej subwencji ogólnej w 2019 r. Konieczne jest zatem określenie zasad dokonania podziału dodatkowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej. Projektowana nowelizacja rozporządzenia zawiera przepisy umożliwiające dokonanie podziału dodatkowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej.

Najważniejsze zmiany zawarte w projekcie dotyczą:

  • Podziału kwoty subwencji w związku z podwyżkami wynagrodzeń nauczycieli od 1 września 2019 r. o 9,6 proc.
  • Wsparcia dla małych szkół. Przy podziale dodatkowej kwoty subwencji oświatowej zostanie uwzględnione dodatkowe wsparcie dla małych publicznych szkół podstawowych (w zależności od sytuacji finansowej samorządów) w wysokości ok. 190 zł na ucznia. Naliczono z tego tytułu w ramach dodatkowego podziału subwencji kwotę 59,1 mln zł.
  • Naliczania kwoty ok. 1,2 tys. zł na nauczyciela stażystę w związku z wprowadzeniem świadczenia dla nauczycieli stażystów. Samorządy otrzymają dodatkowo z tego tytułu ok. 24 mln zł. Przewidujemy, że ze świadczenia skorzysta ponad 19 tys. nauczycieli stażystów.

Dariusz Piontkowski poinformował też, że znajdą się pieniądze na dodatek za wychowawstwo w minimalnej wysokości 300 zł . Dodatek będzie należał się także za wychowawstwo w przedszkolu, ale w tym przypadku jego wysokość ustalą już samorządy.

Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela, wynagrodzenia nauczycieli od września br. wzrosną o prawie 10 proc. W 2019 r. w sumie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 15 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Tyle zarabiali w 2018 roku:

Zarobki nauczycieli po podwyżkach w 2019 roku. Ile zarabiają...

W latach 2016-2019 subwencja oświatowa wzrosła o 5,5 mld złotych. W ustawie budżetowej na rok 2019 zaplanowano część oświatową subwencji ogólnej w wysokości 45.907.494 tys. zł. Jest ona wyższa w stosunku do kwoty części oświatowej subwencji ogólnej uwzględnionej w ustawie budżetowej na rok 2018 (43.075.129 tys. zł) o 2.832.365 tys. zł, tj. o 6,6%. Dodatkowo planowane jest zwiększenie kwoty części oświatowej subwencji ogólnej w 2019 r. o 1 mld zł. W sumie w 2019 r. subwencja wzrośnie w stosunku do roku poprzedniego o ponad 3,8 mld zł.

Po wdrożeniu podwyżki, od 1 września 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze wyniesie:

• nauczyciela stażysty – 2 782 zł

• nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł

• nauczyciela mianowanego – 3 250 zł

• nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł

Wideo

Materiał oryginalny: Dariusz Piontkowski, minister edukacji: Dodatkowy miliard w subwencji oświatowej na podwyżki dla nauczycieli [30.07.2019] - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Beta

Trzeba czekać na PO. Oni w końcu dadzą Kasę, a nie łzy. Ja muszę dorabiać na korkach za grosze i nie jest lekko bo dzieci są zapóźnione i nic nie wynoszą że szkoły

G
Gość

to nie DODATKOWY miliard na podwyżki. na wcześniejsze obiecanki Pisu nie było pieniędzy, więc musiały się znaleźć, by nauczyciele nie wyszli na ulicę i nie zdezorganizowali PiSolandu.

G
Gość
2019-07-30T14:03:41 02:00, Gosc:

Za mało potrzeby są znaczenie większe. Nauczyciel powinien zarabiać z 10 tys brutto po przed wojną Belfer to był Pan

Brednie! Dziś nauczyciel to niedouczony , prowadzony na politycznym pasku niewolnik o zdecydowanie roszczeniowym podejściu do rzeczywistości . 18 godzin pracy w tygodniu, wąskie horyzonty myślowe, ewidentny brak kontaktu z rzeczywistością a oczekiwania niezwykle wygórowane. Prawdziwi pedagodzy już dawno wymiksowali się z tej chorej grupy zawodowej, która gotowa jest zniszczyć każdego , kto wyrasta ponad tę szarą uprzedmiotowioną masę.

G
Gość
2019-07-30T14:03:41 02:00, Gosc:

Za mało potrzeby są znaczenie większe. Nauczyciel powinien zarabiać z 10 tys brutto po przed wojną Belfer to był Pan

10 to tyle co kierownictwo w prywatnych firmach, gdzie pracuje sie bardzo duzo i mozna stracic prace kiedy nie osiaga sie wynikow np sprzedazy, nie sa to cieple posaski-ludzi wymienia sie jak zuzyja sie. Oczekiwania powinny byc realne

g
gość

miliard to ładnie brzmi, ale należy go zmniejszyć o wartość 0,4% (tzw. rezerwy), poza tym kwota zostanie najpierw wrzucona do części oświatowej subwencji ogólnej a następnie podzielona według bardzo dziwnych i skomplikowanych zasad. Dlaczego?

Skoro rząd przyznał podwyżki i dodatki, powinien przekazać w tym roku dotację celową do wykorzystania na realizację tych podwyżek i dodatków. Byłoby jasno, klarownie, sprawiedliwie i konkretnie.

G
Gość

Nawiedzony łgarz!!!

G
Gość

Nieźle! Miliard na każdego! Wspaniały PiS. Około 300 tys. nauczycieli razy miliard. No dobrze się naszemu państwu powodzi. Po jednym miesiącu bym zrezygnował z pracy. Miliard z hakiem wystarczy do końca życia.

G
Gosc

Za mało potrzeby są znaczenie większe. Nauczyciel powinien zarabiać z 10 tys brutto po przed wojną Belfer to był Pan

G
Gość

Pilne! Już 24 godziny po konferencji, konie dowiozły wiadomość do poronionego i można ogłosić - PILNE!

Dodaj ogłoszenie