reklama

Czym tak naprawdę są technologie IoT i Edge i jak je możemy wykorzystać?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
materialy prasowe
Technologie IoT i Edge pozwalają nam rozszerzyć nasze zmysły na bardzo odległe lokalizacje. Przykładem robot pracujący na Marsie.

Nie brakuje na świecie miejsc odległych, trudno dostępnych jak te o ekstremalnych temperaturach czy zlokalizowane setki kilometrów pod powierzchnią kuli ziemskiej lub na innych planetach, których nie możemy bezpiecznie badać, a które mogą zawierać informacje pomocne w lepszym zrozumieniu otaczającego nas świata. Jak więc przekraczamy granice tego co jest możliwe?

Odpowiedź jest w twoim telefonie, smartwatchu i na miliardach innych miejsc na Ziemi – to Internet Rzeczy (IoT). Podłączone urządzenia pozwalają nam rozszerzyć nasze zmysły na odległe lokalizacje, przykładem robot pracujący na Marsie lub monitorujący odwierty naftowe.

Przyszłość Internetu Rzeczy jest bliżej niż myślimy, już dziś IoT zapewnia informacje, poprawiające życie człowieka. Przykłady? Czujniki IoT w fabryce monitorujące i przewidujące awarie sprzętu przed wypadkiem, pracownicy przychodni lekarskiej monitorujący zdalnie zdrowie pacjenta, kamery bezpieczeństwa chroniące ludzi dzięki powiadomieniom w czasie rzeczywistym.

Urządzenia Edge, takie jak bramy lub kamery, mogą działać lokalnie na generowanych przez siebie danych, nadal wykorzystując chmurę do zarządzania, analiz, przechowywania danych i innych. Przykładami gdzie można natknąć się na przetwarzanie na brzegu i tego typu technologie: lokalizacje zdalne, fabryki, pojazdy i domy.
Urządzenia Edge mogą usprawnić operacje poprzez automatyzację powtarzalnych zadań. W centrach logistycznych Amazon roboty wspierają ludzi, pomagając w sortowaniu i dostarczaniu paczek. Samochody i ciężarówki mogą wykryć inny pojazd, użyć kamer do monitorowania czujności kierowcy oraz sterowania głosowego do zarządzania ustawieniami samochodu lub domu. Z kolei przykłady zastosowania tej technologii w domu obejmują elektroniczne zamki w drzwiach, dzwonki wideo, kamery bezpieczeństwa, detektory wycieków wody itd.

Dzięki przetwarzaniu na brzegu sieci można wykorzystać moc i funkcjonalności zapewniane przez chmurę, a następnie rozszerzyć to na urządzenia Edge.

Mniej więcej dwa lata temu uruchomiliśmy AWS IoT Greengrass – oprogramowanie, które pozwala na bezpieczne wykonywanie lokalnych obliczeń, wysyłania wiadomości i przechowywania danych dla podłączonych urządzeniach – mówi Tomasz Stachlewski, CEE Solutions Architecture Manager w AWS.

Za pomocą AWS IoT Greengrass, podłączone urządzenia mogą uruchamiać lokalne skrypty AWS Lambda, które z kolei mogą wykonywać prognozy w oparciu o modele sztucznej inteligencji, synchronizować dane urządzeń i bezpiecznie komunikować się z innymi urządzeniami – nawet gdy nie są podłączone do internetu. AWS IoT Greengrass działa na urządzeniach zdalnych – czyli nie uruchamianych w lokalnej serwerowni – jak np. kamery, które zbierają dane, filtrują i analizują je przed wysłaniem do chmury i działają w czasie niemal rzeczywistym.

Gdyby tylko wyobrazić sobie możliwości dodania zaawansowanych funkcji uczenia maszynowego do robota, który może wykrywać, przetwarzać i działać. Lokalne wnioskowanie pozwala robotowi na podejmowanie autonomicznych decyzji w czasie zbliżonym do rzeczywistego, nawet bez połączenia z chmurą.
W listopadzie ubiegłego roku ogłosiliśmy AWS RoboMaker, usługę, która ułatwia tworzenie, testowanie i wdrażanie inteligentnych aplikacji robotyki na dużą skalę. Kalifornijski Instytut Technologii (CalTech) korzysta z AWS RoboMaker w NASA Jet Jet Propulsion Laboratory (JPL) w celu przyspieszenia rozwoju nowej funkcjonalności dla łazików w kosmosie, np. testują ramię robota, które może naśladować ruchy ręki człowieka – wyjaśnia Stachlewski.
Patrząc w przyszłość
Niezależnie od tego, czy próbujemy odkryć i zbadać odległe miejsca, ratować ludzkie życia, ulepszyć produkcję, czy stworzyć idealnie krągły chleb – technologie IoT i Edge pomogą w dojściu do celu.
W AWS, kiedy zastanawiamy się nad przyszłością hybryd, wierzymy, że większość zadań obecnie wykonywanych w centrach danych znajdzie się w chmurze, a infrastrukturę będą tworzyły miliony urządzeń Edge. Będą one obecne w naszych domach, biurach, na polach naftowych, w samolotach, na statkach, i nie tylko – wyjaśnia dr Werner Vogels, CTO ( dyrektor generalny) w Amazon.com.

To sprawia, że chmura jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej: podłączone urządzenia potrzebują bezpiecznej platformy do agregacji i analizy danych. Ta perspektywa pozwala organizacji podejmować lepsze decyzje i odkrywać nowe możliwości.

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie