Czy znane nazwisko pomaga w zrobieniu kariery politycznej?

Malwina Gadawa
Prosząc o głosy wyborców z Obornik Śląskich, Anna Morawiecka obiecuje dbać o ludzkie sprawy i przyrzeka „odwagę i troskę”
Prosząc o głosy wyborców z Obornik Śląskich, Anna Morawiecka obiecuje dbać o ludzkie sprawy i przyrzeka „odwagę i troskę” Tomasz Hołod
Anna Morawiecka, siostra premiera Mateusza Morawieckiego i córka posła Kornela Morawieckiego, powalczy w październikowych wyborach o fotel burmistrza Obornik Śląskich. Nie tylko rodzina Morawieckich robi polityczną karierę w naszym kraju. Czy znane w polityce nazwisko może być magnesem dla wyborców?

Anna Morawiecka jest zastępcą dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, instytucji podlegającej magistratowi. Zdecydowała się kandydować w wyborach na burmistrza Obornik Śl., ponieważ uważa, że tej gminie potrzebne są zmiany i dobry gospodarz.

Czy znane nazwisko bardziej pomaga czy przeszkadza w robieniu kariery politycznej? - Nie potrafię odpowiedzieć na tak zadane pytanie, ponieważ nie mam w planach robienia kariery politycznej. Uważam, że samorząd nie powinien być areną rozgrywek politycznych. Moim zdaniem pełnienie funkcji gospodarza miasta powinno być służbą na rzecz lokalnej społeczności - odpowiada siostra premiera.

W rodzinie Morawieckich najbardziej aktywny politycznie był senior rodu, poseł Kornel Morawiecki. Do czasu. Wszystko się zmieniło w 2015 r., gdy Polacy usłyszeli o synu, Mateuszu. Ten został wicepremierem i ministrem rozwoju w rządzie Beaty Szydło. Od tego momentu jego akcje w PiS szły tylko w górę. Obecnie Morawiecki jest premierem i cieszy się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast jego starsza siostra, Anna, chce zostać burmistrzem Obornik Śląskich.

„Zostałam wychowana w patriotycznej rodzinie, gdzie od najmłodszych lat rodzice, Jadwiga i Kornel, mówili nam, jak ważna jest praca dla kraju i służba społeczna” - tak o sobie pisze siostra premiera.

Arkadiusz Poprawa, obecny burmistrz Obornik Śląskich, który walczy o reelekcję, nie boi się rywalizacji z Anną Morawiecką. - Wierzę w mądrość mieszkańców gminy - mówi burmistrz.

Burmistrz uznał za całkowicie nietrafiony pomysł budowy mostu przez Odrę, który miałby połączyć gminy Oborniki Śląskie i Miękinia. O moście powiedział premier, co uznano za jego wkład w kampanię wyborczą siostry. Burmistrz bez ogródek stwierdził, że to „prezent” premiera dla siostry. Dla Arkadiusza Poprawy ten pomysł oznacza „marnotrawienie pieniędzy”.

Korzyść i mordęga

Barbara Zdrojewska nie miała łatwo, bo musiała wyjść z cienia znanego i lubianego we Wrocławiu Bogdana Zdrojewskiego, który przez lata był prezydentem miasta, potem ministrem kultury, a teraz jest europosłem. Zdrojewska była miejską i wojewódzką radną, teraz jest senatorem Platformy Obywatelskiej. Czy nazwisko jej pomogło?

- Znane nazwisko pomaga w polityce pod warunkiem, że jest pozytywnie kojarzone. W życiu prywatnym jest głównie mordęgą, bo pozbawia prywatności, naraża na porównywanie i obwinianie za błędy członków rodziny. W dzisiejszych czasach głębokich podziałów w społeczeństwie grupa potencjalnie życzliwych ludzi jest skutecznie równoważona przez myślących plemiennie nienawistników - komentuje pani senator.

Poseł Przemysław Czarnecki (PiS), syn Ryszarda, mówi, że znane nazwisko może pomagać, bo buduje rozpoznawalność, a z drugiej może przeszkadzać, bo niektórzy postrzegają takie osoby przez pryzmat rodziny.

Przewaga na starcie

Dr Marzena Cichosz, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, nie ma wątpliwości, że znane nazwisko pomaga. - Kampania wyborcza kandydata, który wkracza po raz pierwszy w świat polityki składa się jakby z dwóch etapów. Ten pierwszy to uzyskanie rozpoznawalności wśród wyborców, a drugi to gromadzenie poparcia. Kandydaci ze znanym nazwiskiem mają ten pierwszy etap „w gratisie”, co już na starcie daje im przewagę nad konkurencją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy znane nazwisko pomaga w zrobieniu kariery politycznej? - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl