Czy zagłębie miedziowe się zapadnie? KGHM wypłaca setki...

  Czy zagłębie miedziowe się zapadnie? KGHM wypłaca setki tysięcy złotych w ramach odszkodowań

  Ewa Chojna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wstrząsy dokładnie rejestruje kopalniana stacja sejsmiczna geofizyki górniczej w Zakładach Górniczych Rudna

  Wstrząsy dokładnie rejestruje kopalniana stacja sejsmiczna geofizyki górniczej w Zakładach Górniczych Rudna ©Piotr Krzyżanowski

  Ponad 770 tys. zł wydała w tym roku KGHM Polska Miedź S.A. na naprawę szkód górniczych spowodowanych przez wydobycie rudy w trzech kopalniach na terenie zagłębia miedziowego. Najwięcej z nich zgłoszono z terenu objętego działalnością Zakładów Górniczych Rudna.
  Wstrząsy dokładnie rejestruje kopalniana stacja sejsmiczna geofizyki górniczej w Zakładach Górniczych Rudna

  Wstrząsy dokładnie rejestruje kopalniana stacja sejsmiczna geofizyki górniczej w Zakładach Górniczych Rudna ©Piotr Krzyżanowski

  Trzęsące się bloki, pękające ściany i elewacje domów, drzwi, których nie można domknąć i szafki, które same się otwierają. Właśnie tak wygląda codzienne życie w domach postawionych nad kopalniami miedzi. Najgorsza sytuacja panuje w Polkowicach. Mieszkańcy opowiadają nie tylko o trzęsących się mieszkaniach i przedmiotach spadających z mebli. Również o tym, że czasami nawet słychać odległy huk, po którym następuje wstrząs.

  Takie wstrząsy odczuwalne są również w Lubinie. W lipcu odnotowano dwa silniejsze: tzw. ósemkę w ZG Rudna (8 lipca) oraz szóstkę w ZG Lubin (9 lipca). Na szczęście żaden z pracujących pod ziemią górników wtedy nie ucierpiał.
  - Po wstrząsach w lipcu, które miały miejsce w obszarze górniczym Rudna, przyjęto łącznie 42 zgłoszenia szkód górniczych - powiedział nam Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM. - Obecnie realizowane są przeglądy zgłoszonych uszkodzeń w zabudowie powierzchniowej.

  Rudna płaci najwięcej
  Od początku tego roku zgłoszono w sprawie szkód górniczych 32 wnioski w kopalni Lubin; 32 wnioski w kopalni Polkowice-Sieroszowice oraz 66 zgłoszeń w kopalni Rudna. Za szkody górnicze z terenu ZG Lubin miedziowa spółka zapłaciła w tym roku 150 tys. zł. Są to wydatki na naprawę uszkodzeń po przejściu frontu eksploatacyjnego pod miejscowością Obora w latach poprzednich. Szkody górnicze w kopalni Polkowice-Sieroszowice kosztowały KGHM 187 tys. zł, a w ZG Rudna - 437 tys. zł.

  Wstrząsy wywołane ruchami górotworu w kopalniach Polskiej Miedzi odczuwają coraz bardziej mieszkańcy Głogowa. Jednak tu nie bierze się pod uwagę występowania szkód górniczych.
  - Nie każdy wstrząs ma energię, która będzie powodowała szkody - twierdzi Dariusz Wyborski. - Na tę chwilę Głogów znajduje się jednak w zakresie wstrząsów.

  - Całkiem niedawno w moim bloku remontowano balkony. Już po kilku tygodniach zaczęły jednak pękać. W tym czasie odczuwalny był wstrząs w kopalni. Budowlańcy z firmy, która przeprowadzała remont, przyszli wypełnić szczeliny i narzekali, że tak jest w całym mieście, odkąd wstrząsy są odczuwalne. Ale nikt nie może udowodnić, że to przez kopalnie - mówi Maciej Dąbrowski. - Dwa lata temu mieszkałem w innej części miasta i tam wstrząsy były bardziej odczuwalne. Czasem zatrzęsło żyrandolem, czasem zabujało w fotelu. No i ściany na łączeniach też lekko pękały. Teraz, gdy mieszkam w Śródmieściu, nie odczuwam tego tak bardzo, ale czasem zdarza się, że zatrzęsie.

  Zdaniem władz Głogowa, mieszkańcy nie mają się czym martwić, ale może się to zmienić w przyszłości. - Na razie wstrząsy nie są na tyle duże, by można było mówić o szkodach powstałych w wyniku działania kopalni - powiedział nam Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. - Nie wykluczamy, że za kilka lub kilkanaście lat, kiedy rozpocznie się eksploatacja złoża Głogów Głęboki Przemysłowy, sytuacja się zmieni. Mieszkańcy okolic Głogowa, podobnie jak ma to miejsce w Lubinie i Polkowicach, coraz częściej będą odczuwać wstrząsy. Ale z naszych informacji wynika, że KGHM z wydobyciem nie wejdzie pod sam Głogów.

  CZYTAJ DALEJ: Na terenach, na których odnotowuje się szkody górnicze, obowiązują inne zasady budownictwa
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śmieszne

  Karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jakie auto można za to kupić, gamonie ? Więcej kosztuje sprzątanie psich odchodów w osiedlach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZLIKFIDOWAĆ I POsadziĆ BURAKI

  777 Potynga PO lszczy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  BuRAKI Z PIESSELU.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jak tam ze zbiornikami z odpadami poflotacyjnymi ?

  Dolnoślązak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Wody gruntowe ktoś bada ? Cały ten kombinat to jest niestety patologia dla okolicy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TRZĘSIENIA ZIEMI

  Sesmolog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Od 2009 r. w Polsce są odczuwalne wstrząsy ziemi nie mające siły niszczycielskij, ale po tak długim czasie daja się we znaki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aeh

  Mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  To faktycznie kwoty gigantyczne przy wplywach kghm

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo