Czy wojna wpłynie na kryzys żywnościowy? Istnieje realne zagrożenie

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wojna na Ukrainie może spowodować kryzys żywnościowy w wielu miejscach na świecie. Unia Europejska twierdzi, że nie jest zagrożona.
Wojna na Ukrainie może spowodować kryzys żywnościowy w wielu miejscach na świecie. Unia Europejska twierdzi, że nie jest zagrożona. Fot. Pixabay
Wojna na Ukrainie wpływa na wiele sektorów gospodarczych. Trwający konflikt powoduje wzrost cen żywności i surowców energetycznych. Znacznie podrożały produkty zawierające pszenicę, kukurydzę i olej jadalny, przez co na całym świecie gospodarstwa domowe odczuwają skutki wojny.

Z rejonu Morza Czarnego, który jest obecnie objęty wojną, pochodzi 19 proc. kukurydzy i aż 78 proc. eksportu oleju słonecznikowego. Konflikt przerwał produkcję, co przełożyło się na wzrost inflacji. Rosja całkowicie zablokowała eksport zbóż, a na Ukrainie być może nie uda się przeprowadzić żniw.

Ostrzeżenia ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzega, że w marcu tego roku ceny artykułów spożywczych mogą osiągnąć rekordowy poziom na całym świecie. W Unii Europejskiej wyraźny jest znaczny wzrost cen.

- Ważne jest uświadomienie sobie, że ci, którzy zostali tym dotknięci w największym stopniu, żyją w biednych krajach. W krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, które są naprawdę uzależnione od importu z Ukrainy – mówił Ariel Brunner, ekspert do spraw rolnictwa w organizacji ochrony przyrody BirdLife.

Dodał, że największym problemem w Europie jest obecnie wysoka inflacja, oraz że ceny będą nadal szły w górę.

Partnerzy handlowi

W obszarze artykułów rolnych, UE było kluczowym partnerem dla Rosji i Ukrainy, ale zaznacza, że jest w stanie poradzić sobie z przerwaniem stosunków handlowych.

- UE ma nadwyżkę w eksporcie artykułów rolnych – wyjaśnia w rozmowie z DW Sommer Ackerman, młoda rolniczka i aktywistka klimatyczna z Finlandii.

– Mimo to napastnicza wojna Putina doprowadziła do inflacji i spowodowała wzrost cen energii oraz paliw. Wpływa to również na produkcję i eksport artykułów rolnych - dodaje.

Bezpieczeństwo UE nie jest zagrożone

Unia Europejska nie jest zagrożona kryzysem żywnościowym, ale musi być przygotowana na znaczny wzrost cen. Europa skupia się na zwalczaniu niedoborów żywności poza jej granicami.

– Rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększyła nacisk na systemy artykułów żywnościowych i sprowadziła na miliony ludzi na świecie zagrożenie głodem. Dlatego nakazem chwili jest podjęcie działań w tej sprawie – oświadczył Janez Lenarcic, Europejski Komisarz ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej.

Źródło: dw.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl