Czy wnuczka opiekująca się babcią dostanie świadczenie?

Patrycja Wacławska, Andrzej Gębarowski
Świadczenie dla osoby, która rezygnuje z pracy, by opiekować się bliskim, wynosi 520 zł

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

niepełnosprawnemu dziecku (do 16. roku życia),

osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność o znacznym stopniu,

osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność o umiarkowanym stopniu, pod warunkiem, że niepełnosprawność powstała do ukończenia 21. roku życia,

osobie, która ukończyła 75 lat.

Przez pewien czas zasiłek miał niemal taką samą wysokość, jak dodatek pielęgnacyjny. Od tamtej pory jednak dodatek - w wyniku waloryzacji - kilkakrotnie został podwyższony, zaś wysokość zasiłku nie zmieniła się od września 2006 roku. Wynosi on 153 zł. Jak poinformowało nas Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, kwoty świadczeń rodzinnych (a więc i zasiłku pielęgnacyjnego) podlegają weryfikacji co 3 lata. Najbliższa weryfikacja kwot świadczeń rodzinnych przypadnie na 1 listopada 2012 roku. Nie ma więc szansy na to, że w ciągu najbliższych 21 miesięcy zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie.

Osoby, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, dorosłą osobą lub dzieckiem, mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w wyso-kości 520 zł, o ile zrezygnują przy tym z wykonywania pracy zarobkowej. Świadczenie pielęgnacyjne wypłacają ośrodki pomocy społecznej.
Osoba, nad którą jest sprawowana opieka, musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto powinna ona wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest nie-zbędna podczas leczenia, rehabilitacji oraz edukacji.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

matce lub ojcu,

opiekunowi faktycznemu dziecka (oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka),

innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), np. córce na matkę, wnuczce na babcię itp.- z zastrzeżeniem, że osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, świadczenie przysługuje jedynie w przypadku, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy ta osoba nie jest w stanie sprawować opieki na osoba niepełnosprawną.

Przypomnijmy, że rodzice i dzieci osoby wymagającej opieki są jej krewnymi pierwszego stopnia, zaś jej wnuki to już drugi stopień pokrewieństwa. Z kręgu uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego wykluczeni są podopieczni pozostający w związku małżeńskim. Ośrodki pomocy społecznej odmawiają więc, na przykład, przyznania świadczenia pielęgnacyjnego dziecku opiekującemu się matką lub ojcem w sytuacji, gdy żyją obydwoje rodzice - i to nawet wtedy, gdy obydwoje są niepełnosprawni! Zapowiadane jest zniesienie tego przepisu, ale czy i kiedy to nastąpi - nie wiadomo.

Świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzyma także osoba sprawująca opiekę, jeżeli ma wymagające opieki dziecko, które przez co najmniej 5 dni w tygodniu przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę, albo też posiada:

prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, renty socjalnej, emerytury lub renty,

ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na dziecko, którym się opiekuje,

ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie.

Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Opiekun może liczyć na to, że państwo opłaci za niego w tym okresie składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zdrowotne.

Aby otrzymać świadczenie, opiekun musi przedstawić właściwemu urzędowi lub ośrodkowi pomocy społecznej zestaw dokumentów, który może się różnić w poszczególnych ośrodkach, ale z reguły obejmuje:

kopię dowodu osobistego wnioskodawcy (oryginał do wglądu),

akt urodzenia dzieckalub kopię dowodu osobistego osoby wymagającej opieki (oryginał do wglądu),

kopię orzeczenia o niepełnosprawnościlub znacznym stopniu niepełnosprawności osoby wymagającej opieki,

dokumenty poświadczające rezygnację z zatrudnienia lub niepodejmowania zatrudnienia osoby sprawującej opiekę,

w przypadku osób innych niż spokrewnione w pierwszym stopniu - dodatkowo dokumenty poświadczające,że osoby spokrewnione w pierwszym stopniu, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, nie są w stanie sprawować opieki na osobą niepełnosprawną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy wnuczka opiekująca się babcią dostanie świadczenie? - Dziennik Łódzki

Wróć na i.pl Portal i.pl