Czy Unia Europejska uzależni się gospodarczo od Chin? Tajny dokument przestrzega przez taką sytuacją

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Jak przekazała agencja Reutera Unia Europejska może uzależnić się od Chin w zakresie akumulatorów litowo-jonowych i ogniw paliwowych już do 2030 roku. Sytuacja wygląda bardzo podobnie jak uzależnienie się przez UE od rosyjskiej energii, co miało miejsce przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Jak przekazuje agencja Reutera informacje te pochodzą z tajnego dokumentu przygotowanego dla liderów państw UE.
Unia Europejska jest zagrożona uzależnieniem się od Chin. Czy sytuacja dojdzie do podobnego stopnia, w jakim uzależniła się od rosyjskiej energii?
Unia Europejska jest zagrożona uzależnieniem się od Chin. Czy sytuacja dojdzie do podobnego stopnia, w jakim uzależniła się od rosyjskiej energii? Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Unia Europejska uzależni się od Chin? Ważny dokument będzie przedmiotem dyskusji

Jak poinformowała agencja Reutera dokument, w którym mowa jest o możliwości uzależnienia Unii Europejskiej od Chin będzie przedmiotem dyskusji podczas spotkania przywódców UE w Granadzie w Hiszpanii 5 października. Przywódcy mają omówić propozycje Komisji Europejskiej mające na celu zmniejszenie ryzyka nadmiernego uzależnienia Europy od Chin i konieczności dywersyfikacji w kierunku Afryki i Ameryki Łacińskiej.

W dokumencie zwrócono uwagę na fakt, że ze względu na nieciągły charakter odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, Europa będzie potrzebować sposobów magazynowania energii, aby osiągnąć swój cel, jakim jest zerowa emisja dwutlenku węgla netto do 2050 r.

"Spowoduje to gwałtowny wzrost naszego zapotrzebowania na akumulatory litowo-jonowe, ogniwa paliwowe i elektrolizery, które, jak się oczekuje, w nadchodzących latach wzrośnie od 10 do 30 razy" - zaznaczono w dokumencie cytowanym przez agencję Reutera.

Chiny mogą stać się "drugą Roją dla Europy"

W dokumencie zaznaczono również, że Unia Europejska jest w dużym stopniu uzależniona od Chin w zakresie ogniw paliwowych i akumulatorów litowo-jonowych kluczowych dla pojazdów elektrycznych, pomimo swojej silnej pozycji na etapie pośrednim i montażowym w produkcji elektrolizerów.

"Bez zdecydowanych działań europejski ekosystem energetyczny mógłby do 2030 roku uzależnić się od Chin w innym charakterze, ale z podobną dotkliwością, jak od Rosji przed inwazją na Ukrainę" - podkreślono w dokumencie przygotowanym przez hiszpańską prezydencję UE.

Ponadto Komisja Europejska wskazuje, że w 2021 roku, czyli na rok przed rosyjską inwazją na Ukrainę, UE kupowała ponad 40% całkowitego zużycia gazu, 27% importu ropy i 46% importu węgla z Rosji, a zakończenie zakupów z Rosji spowodowało nagły skok inflacji oraz szok cen energii w Unii Europejskiej.

Baterie litowo-jonowe i ogniwa paliwowe nie są jedynym zagrożeniem dla Europy

Dokument prezydencji hiszpańskiej zaznacza również, że baterie litowo-jonowe mogą nie być jedynym problemem dla Unii Europejskiej.

"Podobny scenariusz może mieć miejsce w przestrzeni technologii cyfrowych. Prognozy sugerują, że zapotrzebowanie na urządzenia cyfrowe, takie jak czujniki, drony, serwery danych, sprzęt do przechowywania danych i sieci transmisji danych gwałtownie wzrośnie w tej dekadzie. W tym ostatnim UE ma stosunkowo silną pozycję, ale w pozostałych obszarach wykazuje znaczne słabości" - możemy przeczytać w przygotowanym dokumencie

Źródło: Agencja Reutera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mówię jak jest
Historia uczy , że nie można się uzależniać od hegemonów.

Czy UE nie stać na uniezależnienie się od dostaw towarów i

wyprodukowania ich w państwach UE na zasadzie dobrowolnego

akcesu państw UE dla ich produkcji i zbywania w ramach państw UE oraz na zewnątrz UE?
W
Won layer
Czy Szwaby znowu chca krecic lody na ostEurope?
M
Marek
Unia to rzeczywiście 'prawdziwa komuna". Najpierw tworzą problem, a potem wszelkimi środkami go zwalczają. Chory system jak Związek Radziecki. W sumie działa według planu komunisty i to Włoskiego więc co się dziwić. Opuścić ten kołchoz i to szybko, bo same straty. A to dopiero początek. Oni się rozkręcają.
J
Jarek
Unia planuje obciąć sobie nogi w zwiazku z tym musi kupić więcej wózków inwalidzkich. Potem bedzie musiała je zutylizować i przy okazji wyśle do atmosfery więcej co2 niż przed własną operacją .
Wróć na i.pl Portal i.pl