Czy trzeba zapłacić podatek od prezentu na komunię? Robimy takie, że naprawdę nie trzeba [zasady]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Krzysztof Szymczak
Jeżeli wartość prezentu komunijnego nie przekracza kwoty określonej w ustawie, to nie podlega opodatkowaniu. Zdecydowana większość zaproszonych gości kupuje podarunki w cenie niższej, więc podatku płacić nie trzeba.

- Otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem podatkowym, którego wysokość obliczamy na podstawie art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wszystko zależy od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa (tzw. grupy podatkowej) pomiędzy wręczającym a obdarowanym. Co ważne, jeżeli ta sama osoba w ciągu 5 lat poprzedzających rok ostatniej darowizny coś już przekazywała naszemu dziecku, należy zliczyć wartość wszelkich prezentów. Są to bowiem limity określone dla darowizn od jednej osoby w ciągu poprzednich 5 lat - informuje Kinga Błaszczyńska z Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Polecamy także: Prezent na komunię: ile włożyć do koperty? Jaki prezent na komunię od rodziców, chrzestnego?

Dla osób zaliczonych do I grupy podatkowej (znajdą się tu prezenty np. od rodziców, babci, dziadka, rodzeństwa, ojczyma, macochy) kwota ta wynosi 9 637 zł. Trochę mniejsze możliwości obdarowania bez podatku mają np. ciocie, wujkowie (II grupa podatkowa). Dla nich została przewidziana kwota 7 276 zł. Natomiast prezenty od znajomego czy przyjaciela rodziny muszą zmieścić się w 4 902 zł.

Jak widać, limity są dość wysokie, a komunijni goście w zdecydowanej większości kupują zdecydowanie tańsze prezenty, więc podatku płacić nie trzeba.

Jeżeli jednak kwota wolna od podatku zostanie przekroczona, podatnik jest zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego w ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowizny. Do zeznania należy dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Polecamy także: Życzenia na komunię 2019. Najlepsze życzenia komunijne - zabawne i religijne

Warto pamiętać, że darowizna w najbliższej rodzinie może być zwolniona z podatku niezależnie od wartości. Konieczne jest jednak zawiadomienie właściwego urzędu skarbowego o fakcie jej otrzymania w ciągu 6 miesięcy.

Flash INFO, odcinek 14 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Wideo

Materiał oryginalny: Czy trzeba zapłacić podatek od prezentu na komunię? Robimy takie, że naprawdę nie trzeba [zasady] - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Myślę więc jestem
W takie bzdury wierzy chyba tylko ciemnogród I do nich jest chyba skierowany ten artykuł. Podatek Vat to ja płacę przy kasie w momencie zakupu danej rzeczy, absurdem jest mówienie ludziom że muszą dodatkowo zapłacić kolejny podatek tylko dlatego że podarowali tą rzecz dziecku. Osobiscie śmieszą mnie takie artykuły I zastanawiam się w jaki sposób miałoby to być kontrolowane. Jutro skocze do sklepu kupić TV za 10000tys. Wstawię go sąsiadowi do pokoju,bo mam taki kaprys, a co niech sąsiad ma I sie cieszy. Podatek w sklepie zapłacony wiec z TV moge zrobić co tylko mi sie podoba I fiskusowi nic do tego.
R
R-n
Pierwsza komunia to jest dla ducha czy dla kasy? Kościół zamiast walczyć z tym chorym zjawiskiem, jeszcze go rozkręca. To nie powinno mieć takiej oprawy a prezenty powinny być zakazane.
Dodaj ogłoszenie