Czy Szwajcaria porzuci swoją neutralność i pozwoli na eksport broni na Ukrainę? "Jesteśmy częścią zachodniego świata"

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Rosną w Szwajcarii nastroje proukraińskie, co muszą brać pod uwagę tamtejsi politycy.
Rosną w Szwajcarii nastroje proukraińskie, co muszą brać pod uwagę tamtejsi politycy. Pixabay
Proukraińskie nastroje biorą górę w Szwajcarii. W tym neutralnym kraju trwa dyskusja o tym, czy Berno powinno zgodzić się na eksport broni do strefy działań wojennych. - Chcemy być neutralni, ale jesteśmy częścią zachodniego świata - mówią tamtejsi politycy.

Szwajcaria jest bliska zerwania z wielowiekową tradycją jako państwo neutralne po tym, jak oskarżono ją, że w sprawie wojny na Ukrainie opowiada się po stronie Rosji.

Proukraińska zmiana nastrojów społecznych i politycznych wywarła presję na rząd, aby zniósł zakaz eksportu broni do stref działań wojennych.

Nie mogą przesyłać szwajcarskiej broni

Kraje trzecie mogą wystąpić do Berna o pozwolenie na reeksport szwajcarskiej broni, którą mają w swoich zapasach, ale prawie zawsze spotykają się z odmową. Według przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego w tym kraju szkodzi to handlowi.

Thierry Burkart, lider centroprawicowej partii FDP, wystąpił do rządu z wnioskiem o zezwolenie na reeksport broni do krajów o podobnych do Szwajcarii wartościach demokratycznych.

Neutralni w zachodnim świecie

- Chcemy być neutralni, ale jesteśmy częścią zachodniego świata. Inne kraje chcą wesprzeć Ukrainę i zrobić coś dla bezpieczeństwa i stabilności Europy. Nie mogą zrozumieć, dlaczego Szwajcaria mówi „nie” - powiedział.

W ramach szwajcarskiej neutralności, która sięga 1815 roku i jest zapisana w traktacie z 1907 roku, Szwajcaria nie może wysyłać broni bezpośrednio ani pośrednio do walczących na wojnie.

Obowiązuje osobne embargo na sprzedaż broni na Ukrainę i do Rosji. Wezwania ze strony europejskich sąsiadów Szwajcarii, by zezwolić na transfery do Kijowa, stały się głośniejsze w miarę nasilania się rosyjskich ataków, a dwie parlamentarne komisje zaleciły złagodzenie przepisów.

Ustawodawcy są podzieleni w tej kwestii, ale ankieta przeprowadzona przez Sotomo wykazała, że 55 procent respondentów opowiada się za zezwoleniem na reeksport broni na Ukrainę.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl