Czy sklepy Biedronka, Lidl, Auchan, Żabka, będą otwarte w niedzielę 13 lutego? Zmiany w przepisach o zakazie handlu

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Od lutego obowiązują nowe przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele i święta. Sklepy nie mogą już korzystać ze statusu placówek pocztowych, by obejść zakaz handlowania. Czy znane sieci dostosowały się do nowych regulacji? Gdzie można zrobić zakupy w niedzielę niehandlową 13 lutego?

Od 1 lutego obowiązują już nowe przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Mają one na celu uszczelnienie ogólnego zakazu prowadzenia handlu w niedzielę.

Nowelizacja przepisów o zakazie handlu w niedzielę doprecyzowała, że sprzedaż niedzielną oraz w święta można prowadzić na podstawie statusu placówki pocztowej, ale pod warunkiem, że działalność pocztowa jest przeważająca, tzn. stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej w danej placówce. Tak sformułowany wymóg ma zamknąć sklepom ogólnospożywczym, marketom i dyskontom furtkę, która jak dotąd pozwalała im prowadzić sprzedaż w niedzielę, pomimo faktu, że ich działalność pocztowa była marginalna lub wręcz tylko formalna. Przestrzeganie nowych przepisów ma kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.

Spośród znanych sieci jedynie Żabka zakomunikowała w najnowszej reklamie, że zamierza nadal prowadzić handel w niedzielę na podstawie wyłączenia ustawowego, które pozwala na niedzielną sprzedaż w sklepach prowadzonych przez właścicieli.

Sieci handlowe niechętnie wypowiadają się w kwestii tego, w jaki sposób mogłyby obejść znowelizowane przepisy. W nieoficjalnych doniesieniach pojawia się m.in. furtka "na współwłaściciela". Serwis prawo.pl przytacza opinię jednego z prawników, który mówi, że wystarczy podarować pracownikom po jednej akcji spółki kontrolującej placówkę, a zatrudniony staje się (przynajmniej formalnie) "współwłaścicielem" sklepu i jako taki może legalnie pracować w niedziele i święta na podstawie ustawowego wyłączenia.

Gdyby waloryzacja nastąpiła według wskaźnika 6,1 proc. "podwyżka" wyniosłaby 76,30 zł. To znaczy, że najniższa emerytura wzrosłaby do wysokości 1 327,18 zł.

Waloryzacja emerytur 2022: będzie 7 proc. ile wyniesie 13. emerytura

Innym sposobem na obejście uszczelnionego zakazu handlu ma być zatrudnienie pracowników w niedziele niehandlowe tylko w roli "ochroniarzy". Pracownicy zajmowaliby się faktycznie zatowarowaniem półek, a klienci płaciliby za zakupy w kasach samoobsługowych - pisze portal businessinsider.com.pl.

Na oryginalny pomysł wpadło kierownictwo sklepu sieci Intermarche w Cieszynie. Znajdujący się tuż obok tego marketu przystanek miejskiej komunikacji autobusowej nazwali "dworcem autobusowym", a hol wejściowy do budynku sklepu mianowali "poczekalnią" - informował serwis polsatnews.pl. Ta zmiana nazewnictwa ma pozwolić cieszyńskiemu marketowi skorzystać z ustawowego wyjątku przewidzianego dla sklepów na dworcach i lotniskach.

Niedziela niehandlowa 13 lutego - gdzie zrobić zakupy?

Zgodnie z prawem w niedziele niehandlowe nadal można zrobić zakupy w wielu miejscach.
Oto lista miejsc otwartych w każdą niedzielę niehandlową:

  • sklepy prowadzone przez właścicieli
  • piekarnie, cukiernie i lodziarnie
  • sklepy i platformy internetowe
  • stacje paliw
  • lokale gastronomiczne
  • kwiaciarnie
  • apteki i punkty apteczne
  • sklepy z pamiątkami lub dewocjonaliami
  • kioski i saloniki prasowe
  • placówki pocztowe
  • placówki handlowe w hotelach
  • sklepy w zakładach leczniczych
  • placówki handlowe na dworcach, w portach i przystaniach morskich
  • sklepy na lotniskach
  • sklepy w strefach wolnocłowych
  • stoiska handlowe przy cmentarzach
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dlugo_pis
wszystkim tych co maja usmiech po dobrze wykonanej robocie pragne poinformowac ze parafie wlasnie wylaczyly piecyki z ogrzewaniem bo msze krotkie a ludzi niewiele to gdzie maja sie ogrzac ci co w domach nie maja za co kupic opalu...mowie takze o dzieciakach co wpadaly na promocje degustacji organizowane przez sieci spozywcze...kij ma dwa konce...
G
Gość
5 lutego, 17:31, Gość:

do kościoła a nie na zakupy

Upasionych czarnuchów dalej paść? Niedoczekanie!

G
Gość
5 lutego, 20:18, Gość:

Judasze narzucają chore prawo precz z zakazami i nakazami

6 lutego, 10:10, Kazik:

na zachodzie prawie wszystko zamkniete a tu lewackie przyglupy narzekaja,idzcie poskarzyc sie do uni dewianci totalni

Zachód ma tyle pieniędzy, że go stać na ograniczanie swobody wykonywania działalności. U nas zawsze jedzie się po bandzie, albo jednej, albo drugiej, zamiast po środku. Niedzielny zakaz handlu ma zwoleników i przeciwników (tych nawet więcej), więc trzeba było wprowadzić zamknięcie w co drugą niedzielę i byłby kompromis. A tak zawsze będzie obchodzenie przepisów, a jak zacznie brakować pomysłów, to handlowcy podeprą się konstytucyjnym prawem do swobody prowadzenia działalności. Szczególnie ci, którzy robili biznesplan i otwierali działalność przed wejściem w życie tych ograniczeń. Dziś mogą żądać odszkodowań za straty spowodowane polskim działaniem prawa wstecz.

G
Gość
5 lutego, 17:31, Gość:

do kościoła a nie na zakupy

lewaki na spacer, bo w sieci calkiem zbzikujecie....tanie frytki dzis w ustce oferuja /////,,,,,[[[]]]]

G
Gość
Zawsze zachęcam kupujących w niedzielę aby wszelkie sprawy formalne typu reklamacje, informacje itp. wołać kierownika, dyrektora obiektu.

Szybko się przekonamy że ci w niedzielę nie pracują.
Wróć na i.pl Portal i.pl