Czy pracodawca może zmusić pracownika do noszenia maseczki? Kiedy trzeba nosić maseczkę w pracy?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Przepisy nakładają obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, również w pracy. Można jednak znaleźć pewne odstępstwa od reguły. Zobacz, czy musisz mieć maseczkę, jeśli pracujesz w biurze, na poczcie czy w sklepie. Engin Akyurt/ Unsplash.com
Czy pracodawca może wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w pracy? Co grozi za brak maseczki w biurze? Kiedy można zdjąć maseczkę? Wyjaśniamy.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do noszenia maseczki? Czy pracownicy biurowi powinni zasłaniać nos i usta, jeśli pracują w zakładzie pracy? Kiedy noszenie maseczki w pracy jest obowiązkowe?

Kto musi nosić maseczkę w pracy?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. (z późn. zm.) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nakłada na pracowników obowiązek zakrywania ust i nosa w większości miejsc, gdzie można mieć kontakt z innymi ludźmi.

- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa m.in. w zakładach pracy, ale nie dotyczy to osób wykonujących w nich czynności zawodowe, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów. A zatem prawny obowiązek zakrywania ust i nosa w pracy obejmuje tylko tych pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami trzecimi – pracowników recepcji, ochroniarzy, szatniarzy czy ekspedientów – wskazuje Adam Kraszewski, managing associate i radca prawny z kancelarii Gessel.

- Obowiązek ten dotyczy miejsc ogólnodostępnych w zakładach pracy i odnosi się do tych pracowników, którzy zajmują się bezpośrednią obsługą interesantów lub klientów. Co do pozostałych pracowników noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, jednak pracodawca może, kierując się koniecznością zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, polecić noszenie maseczek w całej firmie – wyjaśnia mec. Piotr Kuźniak, radca prawny z kancelarii prawa pracy Wojewódka i Wspólnicy.

Czytaj także

Pracownik, który ma kontakt z osobą z zewnątrz firmy powinien zakryć twarz na czas spotkania. Przykładowo, osoba wykonująca swoje obowiązki w oddzielnym pokoju, bez styczności z ludźmi spoza pracy, nie musi zasłaniać ust i nosa. Jeżeli jednak ktoś pracuje na recepcji, odbiera dokumenty od kurierów czy klientów i ma styczność z osobami z zewnątrz, powinien zasłaniać twarz. Maseczkę należy także założyć, idąc do toalety, która znajduje się poza terenem danego przedsiębiorstwa, np. na korytarzu biurowca dzielonego z pracownikami innych firm.

Warto wiedzieć również:

Kiedy nie trzeba nosić maseczki w pracy?

Par. 27 ust. 1 pkt c rozporządzenia mówi, że należy zasłaniać nos i usta: „w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny”.

Oficjalne stanowisko rządu można sprawdzić na stronie gov.pl. Z informacji zawartych w sekcji „Pytania i odpowiedzi" wynika, że nie trzeba zasłaniać twarzy w biurze, „jeśli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymagania sanitarne”.

Co grozi za brak maseczki w pracy?

Pojawia się pytanie, czy pracodawca może kazać nosić maseczkę w pracy mimo spełnienia wymogów sanitarnych. Niektórzy pracownicy zastanawiają się, co im grozi, jeżeli nie zgodzą się na założenie maseczki w biurze.

- Pracownik nieobjęty bezwzględnym obowiązkiem noszenia maseczki może odmówić zakrywania nosa i ust, powołując się na swój stan zdrowia i potwierdzając to stosownym oświadczeniem. Jednak musi on liczyć się z reperkusjami ze strony pracodawcy, włączając w to nałożenie kary porządkowej – mówi mec. Piotr Kuźniak.

- W każdej sytuacji pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. To natomiast może uzasadniać wprowadzenie dodatkowych, wewnętrznych zasad dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa. Przykładowo, taka sytuacja może mieć miejsce z uwagi na sposób organizacji zakładu pracy, gdy pracodawca nie może zachować odpowiedniej odległości między stanowiskami pracy – dodaje Adam Kraszewski.

Jeżeli noszenie maseczki w pracy jest zbyt uciążliwe, można zasłonić nos i usta w inny sposób. Zamiast maski czy maseczki wolno użyć odzieży lub jej części (np. chusty, apaszki czy szalika), a niekiedy nawet przyłbicy lub kasku ochronnego.

- Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi stanu epidemii, każda osoba znajdująca się na terenie zakładu pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej musi obowiązkowo zasłaniać nos i usta przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego – przypomina Miłosława Strzelec-Gwóźdź z GP Kancelarii Radców Prawnych.

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Polski rynek pracy otwiera się na Białoruś

Wideo

Materiał oryginalny: Czy pracodawca może zmusić pracownika do noszenia maseczki? Kiedy trzeba nosić maseczkę w pracy? - Strefa Biznesu

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
B

https://wolna-polska.pl/wiadomosci/list-otwarty-lekarzy-belgijskich-2020-09

O powaznym zagrozeniu dla zdrowia i konsekwencji noszenia kagancow pieszczotliwie zwanymi maseczkami.

B
B
15 października, 08:32, GOŚĆ:

RATY TATY JAK I YAK CHODZA BEZ MASECZEK I ZNOW POUCZENIA CZY NASZ KOCHANA POLICJA SIE BOJI KOGO ONI PRZYJMUJA DO PRZECZKOLA NIE DZIECIAKOW PILNUJA CZY TEZ SIE BOJA PORAZKA

ty po polskiemu w ogole mowisz?

S
Sanepid z MO

Jutro wizytujemy redakcję GZ. Będzie się działo!