Czy Polska jest bezpieczna w NATO? Prezydent Andrzej Duda nie ma wątpliwości

OPRAC.:
Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Polska wypełnia swoje zobowiązania finansowe w stosunku do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dlatego wobec zapowiedzi Donalda Trumpa o nieudzieleniu pomocy krajom członkowskim NATO, skąpiącym na wspólną obronność, może czuć się spokojna - to zasugerował w portalu X prezydent Andrzej Duda.
Polska wypełnia swoje zobowiązania finansowe w stosunku do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dlatego wobec zapowiedzi Donalda Trumpa o nieudzieleniu pomocy krajom członkowskim NATO, skąpiącym na wspólną obronność, może czuć się spokojna - to zasugerował w portalu X prezydent Andrzej Duda. Fot. Marek Szawdyn/Polska Press
- Sojusz Polska-USA musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władzę w Polsce i w USA - podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Wypowiedź polskiego prezydenta jest pokłosiem szeroko komentowanego wystąpienia Donalda Trumpa, który zapowiedział, że gdy ponownie zostanie prezydentem USA, nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją krajów NATO, które nie wypełniają swych zobowiązań finansowych wobec Sojuszu.

Spis treści

"Sojusz Polska-USA musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władze w Polsce i w USA. Zawsze tak działałem i będę działał w tym duchu, szanując wszystkich naszych partnerów w USA"

- podkreślił prezydent Duda we wpisie na platformie X.

Donald Trump odgraża się Europie

Podczas sobotniego wiecu w Karolinie Południowej Donald Trump, prawdopodobny rywal Joe Bidena w listopadowych wyborach prezydenckich, zagroził, że gdy ponownie zostanie prezydentem USA, nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją krajów NATO, które nie wypełniają swych zobowiązań finansowych wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wypowiedź Trumpa została skrytykowana przez wielu polskich polityków.

Polska może czuć się bezpiecznie?

Jak dodał polski prezydent w swoim szeroko komentowanym wpisie w portalu X, "obrażanie połowy amerykańskiej sceny politycznej nie służy ani naszym interesom gospodarczym ani bezpieczeństwu Polski".

"BTW, dzięki mądrej i dalekowzrocznej polityce ostatnich 8 lat, my wydajemy na obronność 4 proc. PKB. Dzięki temu Polska jest i będzie bezpieczna!"

- podkreślił Duda.

Trump podczas sobotniego wystąpienia zrelacjonował rozmowę z jednym z szefów państw NATO, nie wymieniając jednak jego nazwiska:

- Jeden z prezydentów dużego kraju zapytał mnie: no cóż, proszę pana, jeśli nie zapłacimy i zostaniemy zaatakowani przez Rosję, czy będzie pan nas chronił? Odpowiedziałem: "Nie, nie będę was chronił. Właściwie zachęcałbym ich (Rosję), żeby zrobili z wami, co chcą. Musisz zapłacić".

Donald Tusk domaga się Rady Gabinetowej

Do sprawy odniósł się w niedzielę m.in. szef rządu Donald Tusk.

"Prezydent Duda: Prezydent Trump dotrzymuje danego słowa. Prezydent Trump: Będę zachęcał Rosję do atakowania państw NATO. Może to jest właściwy temat na Radę Gabinetową, Panie Prezydencie?"

- napisał Tusk na platformie X.

Wpływowy senator USA odpowiada premierowi

Wcześniej doszło do "pojedynku" słownego na linii wpływowy senator Lindsey Graham - premier Donald Tusk. To reakcja polityka USA na wpis szefa polskiego rządu, który skrytykował Republikanów za wstrzymywanie pomocy dla Ukrainy.

Zobaczymy, jak Polska wypada z finansowaniem wojska. Poniżej kilka liczb.

Ile Polska wyda na wojsko?

Budżet MON przewiduje, że na obronność w 2024 r. zaplanowano 118,14 mld PLN (ok. 3,1 % PKB). Oprócz tego, na wydatki obronne przewiduje się pieniądze z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w wysokości 53,5 mld PLN.

Zatem planowane wydatki obronne w 2024 r. mają wynieść 158,9 mld PLN, co stanowi ok. 4,2 % PKB.

O jaki procent PKB chodzi USA?

„Zobowiązanie do inwestycji obronnych" podjęte przez członków Sojuszu na szczycie w Walii w 2014 roku, pierwszym szczycie NATO zorganizowanym po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję, ustanowiło ważny punkt odniesienia, docelowo nakazując wszystkim członkom Sojuszu przekazywanie co najmniej 2% PKB na obronę w ramach zobowiązania politycznego uzgodnionego na szczeblu szefów państw i rządów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

W 2024 r. NATO świętuje 75. urodziny. Traktat Północnoatlantycki podpisano 4 kwietnia 1949 r., a obowiązuje od 24 sierpnia 1949 r. Polska wstąpiła do NATO w 1999 r. wraz z Czechami i Węgrami.

Źródło: NATO Review, PAP, i.pl, X.com

TeDe

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl