Czy nowy system informatyczny umożliwi mniejsze kolejki do lekarza?

Adrianna Machalica
Poprawa jakości obsługi pacjentów, zmniejszenie kolejek, lepsza ochrona danych oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania szpitala – takich korzyści można się spodziewać po wdrożeniu nowego systemu informatycznego w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym. Nowy system i realizacja e-usług będą kosztować 2,6 mln złotych.

Szpitalny System Informatyczny (HIS) oraz system realizujący e-usługi w DCO zostanie w 85% sfinansowany dzięki funduszom unijnym. Najbardziej na projekcie mają skorzystać pacjenci, ich rodziny, a także personel szpitala.

– To kolejne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, które przeznaczamy na rozwój opieki onkologicznej. W bieżącej perspektywie unijnej sfinansowaliśmy już między innymi budowę Centrum Chorób Piersi Breast Unit czy Filii Radioterapii DCO w Jeleniej Górze – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Każdy podchodzi inaczej do historii swojej choroby, komunikacja czasami jest utrudniona ze względu na stan pacjenta, teraz cała historia choroby będzie łatwiej dostępna – dodaje.

Nowy system i e-usługi mają umożliwić łatwiejszy i szybszy kontakt z lekarzem. W skład usług wchodzą: e-rejestracja, e-dokumentacja, e-korespondencja (możliwość korespondencji lekarza i pacjenta drogą elektroniczną), e-ankiety, e-wywiad lekarski (wcześniej będzie można pozyskać informacje od pacjenta, pacjent będzie miał więcej czasu na rozmowę z lekarzem), e-zgody, e-powiadomienia dla pacjenta (np. w sytuacji zmiany terminu), e-skrining (możliwość zgłoszenia się na badania skriningowe/przesiewowe), a także e-przewodnik onkologiczny(informacje o postępowaniu w trakcie choroby).

– System poprawi jakość obsługi pacjenta, poprawi zarządzenie czasem personelu, a jak wiemy są braki kadrowe. Dodatkowo poprawimy dostępność danych medycznych i jednocześnie zwiększymy bezpieczeństwo przekazywania informacji – przekonuje Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu. – Oczywiście mam świadomość, że w ten sposób nie dotrzemy do wszystkich pacjentów np. do starszych osób. Wierzę jednak, że ktoś pomoże im w zapoznaniu się z e-usługami i tym sposobem wszystkim będzie łatwiej się komunikować.

Powiązanie i współpraca z innymi szpitalami jest możliwa, jeśli w życie wejdą projekty ministerialne, które przewidują połączenie wszystkich danych w różnych zakresach. Do DCO trafiają wszystkie dane dotyczące całej historii pacjenta.

– Czasami gubimy jakieś dokumenty, zdarza się też, że pacjent przynosi ogromną teczkę nieuporządkowanych badań, a to zajmuje czas. E-dokumentacja umożliwi szybsze i łatwiejsze znalezienie tego, czego potrzebujemy.

Wdrożenie i integracja systemu umożliwi 24-godzinny dostęp do dokumentacji medycznych przez siedem dni w tygodniu. Projekt jest już wdrażany, a zakończenie realizacji projektu planowane jest na czerwiec 2020 roku.

Przy okazji przypomnijmy, że 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem - dzień solidarności z osobami chorymi onkologicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy nowy system informatyczny umożliwi mniejsze kolejki do lekarza? - Gazeta Wrocławska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xyz
nic się pewnie nie zmieni ....
Wróć na i.pl Portal i.pl