Czy nauczyciele mogą rozliczać uczniów z nieobecności na lekcji online?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Od środy, 25 marca szkoły zobowiązane są do realizowania nauki zdalnej. Nauczyciele według nowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej mogą realizować program nauczania oraz oceniać uczniów. Czy dzieci i młodzież powinny być rozliczane także z obecności na lekcjach online? Aleksandra Kuź, wielkopolska wicekurator oświaty tłumaczy, że nie ma sztywnych wytycznych dotyczących frekwencji i zaznacza, że nie powinna być ona najważniejszym elementem zdalnego nauczania.
Od środy, 25 marca szkoły zobowiązane są do realizowania nauki zdalnej. Nauczyciele według nowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej mogą realizować program nauczania oraz oceniać uczniów. Czy dzieci i młodzież powinny być rozliczane także z obecności na lekcjach online? Aleksandra Kuź, wielkopolska wicekurator oświaty tłumaczy, że nie ma sztywnych wytycznych dotyczących frekwencji i zaznacza, że nie powinna być ona najważniejszym elementem zdalnego nauczania. Pixabay
Od środy, 25 marca szkoły zobowiązane są do realizowania nauki zdalnej. Nauczyciele według nowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej mogą realizować program nauczania oraz oceniać uczniów. Czy dzieci i młodzież powinny być rozliczane także z obecności na lekcjach online? Aleksandra Kuź, wielkopolska wicekurator oświaty tłumaczy, że nie ma sztywnych wytycznych dotyczących frekwencji i zaznacza, że nie powinna być ona najważniejszym elementem zdalnego nauczania.

Według rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zasady funkcjonowania szkół w czasie, kiedy ich działalność jest zawieszona reguluje dyrektor w porozumieniu z nauczycielami, rodzicami i uczniami. To dyrektorzy powinni poinformować rodziców o sposobie odbywanej nauki zdalnej i kontaktu z uczniami.

- Podobnie jest z frekwencją. Jednak podkreślamy, że obecność nie może być nadmiernie restrykcyjnym elementem nauki na odległość. Należy skupiać się na weryfikowaniu i przekazywaniu wiedzy uczniom przez nauczycieli. Nie ma sztywnych wytycznych dotyczących sprawdzania obecności, ale nie ona powinna być miernikiem w czasie prowadzenia zdalnej nauki - tłumaczy Aleksandra Kuź, wielkopolska wicekurator oświaty.

Czytaj także: Matura 2020: Kiedy odbędą się egzaminy? Licealiści napisali list do rządu: "Domagamy się jasnego stanowiska w sprawie terminów"

Czy nauczyciele rozliczają uczniów z obecności?

Do kwestii sprawdzania obecności poznańskie szkoły podchodzą w różny sposób. Niektórzy nauczyciele przyznają, że traktowane jest to elastycznie.

- Nie zapisuje obecności w dzienniku. Korespondując z uczniami na Messengerze, widzę, kto odczytał wiadomość. Gdyby ktoś jej nie odczytał, to nie wyciągam konsekwencji. Dopiero w momencie, gdy nie otrzymam od ucznia zadanych prac, to będę zastanawiała się nad konsekwencjami, ale to już w formie oceny. Też należy rozumieć, że w rodzinach wielodzietnych nie ma komputerów dla wszystkich dzieci w jednym czasie - zaznacza Izabela Płotka, nauczycielka biologii w VIII LO w Poznaniu.

Sprawdź też:

Podobnie sytuacja wygląda w Zespole Szkół Handlowych w Poznaniu. - Nauczyciele nie rozliczają nas z obecności - przyznaje uczennica ZSH.

- Nasza wychowawczyni daje nam znać na Messengerze, że o danej godzinie dostępny będzie na czacie nauczyciel i jeśli mamy ochotę z nim porozmawiać, skierować jakieś pytania, to mamy wejść na czat z nim na platformie - mówi.

Są także takie placówki, które kontrolują frekwencję uczniów.

- Ze względu na to, że mamy najwięcej klas 1-3 i te dzieci są za małe, żeby samodzielnie realizować zdalne nauczanie, mamy ustalone z rodzicami, że muszą oni każdego dnia odebrać wiadomość o lekcjach lub zalogować się na e-dzienniku. Jest to jednoznaczne z obecnością dziecka. Jeżeli rodzic tego nie zrobi, to uczeń ma wpisywaną nieobecność - tłumaczy Sławomir Eliks, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 91 z Oddziałami Dwujęzycznymi (dawne Gimnazjum nr 56).

Zobacz też:

1 stycznia 2020 r. część nauczycieli otrzymało podwyżki pensji. Ich wynagrodzenie zostało zwiększone na skutek podniesienia pensji minimalnej. Zobacz pensje nauczycieli od 1 stycznia 2020 r. ------>

Zarobki nauczycieli 2020: Zobacz pensje po podwyżkach, które...

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Sprawdź też:

"Największe problemy są z materiałami, które trzeba wydrukować". Polska szkoła mierzy się z e-learningiem - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy nauczyciele mogą rozliczać uczniów z nieobecności na lekcji online? - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl