Czy na górkach czechowskich żyją chomiki europejskie? Jest dowód

SKO
Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości, czy na górkach czechowskich żyją chomiki europejskie, to jest na dowód. Podczas spaceru zrobiono zdjęcie tego zwierzątka.

O tym, że chomik europejski występuje na górkach czechowskich było wiadomo od lat. Jednak jak zastrzega Paweł Duklewski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jego populacja nie była dokładnie zbadana. – przynajmniej nie przypominam sobie takich badań. Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku badacze zajmowali się tym tematem, ale przy okazji badania populacji susła perełkowanego – zaznacza przyrodnik.

O ile suseł, znak firmowy Lubelszczyzny jest gatunkiem arcyrzadkim i znajdującym się pod ścisłą ochroną, to status chomika europejskiego jest inny. – Jest umieszczony w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, ale nie jest objęty ścisłą ochroną. Jest często traktowany jako szkodnik, który sprawia wiele problemów rolnikom – dodaje Duklewski.

Duże szczeście

Od susła chomika różni także to, że nie żyje w grupie. Pojedyncze osobniki mają swoje niewielkie terytoria, na których żyją. Zdjęcie zrobione na Górkach Czechowskich ma swoją wartość. Chodzi o sam fakt sfotografowania zwierzęcia. – Ktoś, komu udało się zrobić to zdjęcie, a widzę, że jest chyba robione w małej odległości, miał dużo szczęścia. Chomik europejski jest bardzo płochliwy i potrafi momentalnie uciec przewidując zagrożenie. Autorowi zdjęcia jednak udało się go podejść – mówi Duklewski.

Jedna z naszych czytelniczek, która dobrze zna historię powstania zdjścia chomika, - Zostało zrobione w kwietniu, ale śladów obecności tego zwierzęcia na górkach jest znacznie więcej. Bardzo często można na tym terenie natknąć się na norki, albo truchła chomika - zapewne zabitego przez jakieś większe zwierzęta - mówi.

Chomik jako dowód

Chomikiem zainteresowała się już Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie. Udostępniła zdjęcie zwierzątka na swoim profilu facebookowym. „Jedni eksperci mówią, że go tam nie ma...Choć z drugiej strony nie zobaczą go po godzinie chodzenia po górkach :) To nie polna mysz, a arystokracja wśród gryzoni.(…) Dla tych, którzy nie wiedzą: chomik europejski to zwierzę chronione, wpisane do "Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych". Ale na Górkach, nie żyje samotnie - tam jest wszystko: sarny, zające, lisy, bażanty, dziki. W sumie: 222 - gatunków roślin zielnych, 44 - drzew i krzewów, 13 - porostów, około 100 gatunków ptaków chronionych. Kto ma tyle naturalnego bogactwa w centrum miasta (15 minut do centrum)? Czy chcemy to zniszczyć? Komu zadać to pytanie?” – napisali członkowie FKP.

Tym wpisem Forum nawiązuje do planów deweloperskiej firmy TBV, która jest właścicielem tego terenu. Według zapowiedzi spółki na 39 procentach tej ziemi mają stanąć bloki z kilkoma tysiącami mieszkań, a reszta ma być przeznaczona pod park. - Z tymi gruntami trzeba coś zrobić. Nasz pomysł to ucywilizowanie tego obszaru, co chcemy robić w porozumieniu z miastem oraz mieszkańcami, którzy są naszymi nowymi sąsiadami – mówił nam marcu, gdy kupił górki czechowskie Wojciech Dzioba, prezes TBV.

Chomik europejski

Jest największym przedstawicielem chomikowatych. Jego długość ciała wynosi 20 – 30 cm, a długość ogona od 4 – 6 cm. Chomik europejski osiąga wagę od 200 do 650 g, ale spotykano też okazy ważące kilogram. Ubarwienie grzbietu i boków tułowia jest jasnobrązowe do brązowego. Na brzuchu jest czarny, ma kremowe plamy na polikach, karku i za przednimi łapami.

Ten gatunek wywodzi się ze środowisk stepowych, zamieszkuje tereny w pobliżu ludzkich upraw roślin. „Związki między chomikiem europejskim a człowiekiem są stare jak świat i porównywalne tylko z kilkoma innymi (głównie udomowionymi) gatunkami, takimi jak pies, koń, kot czy wilk” – pisał o tym zwierzęciu dr Ulrich Weinhold w 2008 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy na górkach czechowskich żyją chomiki europejskie? Jest dowód - Kurier Lubelski

Komentarze 57

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Chomik na dziś
Chomik zauważony przy skrzyżowaniu północnej i al. Kompozytorów Polskich :))
n
nanook ze wschodu
Osobiście widziałem takiego chomika na Górkach Czechowskich , miał norkę niedaleko byłej strzelnicy.
g
garcja
To przyrodnik ? ten pan z RDOŚ ?....
J
Joanna Ziomek
Chce zwrócić uwagę, że gatunek ten jest na liście gatunków ściśle chronionych i wymagających ochrony czynnej (załącznik 1 Ustawy o Ochronie Przyrody z 2004 roku). Ponadto jest chroniony dyrektywami unijnymi: Dyrektywą Siedliskową Unii Europejskiej (Załącznik IV - w którym ujęte są gatunki ściśle chronione i zakazane jest niszczenie ich miejsc odpoczynku i rozrodu) oraz Konwencją Berneńską (Załącznik II). Polska ratyfikowała te dyrektywy i jest zobowiązana do przestrzegania prawa. Wszystkie kraje europejskie, na terenie których występuje chomik europejski (a jego populacja drastycznie zmniejsza się; w Polsce również) opracowują nowe materiały dla IUCN w związku ze zmianą statusu gatunku w Europie. Dziwię się, że przedstawiciel RDOŚ twierdzi, ze nie jest to gatunek chroniony i nazywa go szkodnikiem (tego pojęcia nie należy używać; większość gatunków uważanych kiedyś za szkodniki, albo już wymarły albo są na skraju wymierania lub odwrotnie były rzadkie a teraz wchodzą w konflikt z człowiekiem - patrz bóbr). Myślę, że wszyscy mamy świadomość , że im większa jest różnorodność środowiska i bogactwo występujących w nim gatunków tym większa jest trwałości układów podtrzymujących życie na ziemi.
Z
Zezem na wprost
ci wszyscy " miłośnicy" doprowadzili do tego że z parotysięcznej populacji susła perełkowego zostało
coś koło setki ,to samo spotka i chomika ...a ekolodzy ? no cóż wszyscy wyjechali do Puszczy Białowieskiej aby dokopać Prof. Szyszce. Zakłamanie i pruderia która nic nie ma wspólnego z logiką.
Ci pseudo ekolodzy wokół których tyle szumu to gó*no zawinięte w zielony plastikowy papierek.
f
fedora
Górki Czechowskie to ostatnia enklawa terenów zielonych w tej części Lublina.Nadmierna i zagęszczająca miasto zabudowa powoduje,że rejon Górek Czechowskich jest ostatnią ostoją dla żyjących w naturalnych warunkach zwierząt oraz szansą na spotkanie człowieka z w miarę naturalnym,nieprzetworzonym przez urbanistów rejonem.Nie jest ważne- chomik,lis czy dzik. A stanowiska rzadkich roślin?
Jeżeli nie ma szacunku dla "szkodników " to proponuję skasować inne szkodnictwo - społeczne a przede wszystkim intelektualne.
:)
Nie ma rady, trzeba tępić.
a
az
ktoś wypuścił
j
ja
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w wydanej w 2002 roku edycji Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych zaliczała C. cricetus do kategorii gatunków najmniejszej troski
D
DyrektyWa
Chomik europejski został ujęty w Załączniku II Konwencji
Berneńskiej oraz w Załączniku IV Dyrektywy Siedliskowej jako gatunek ściśle chroniony na terytorium całej UE.

Pytanie retoryczne brzmi - przedstawiciel RDOŚ próbował w ten sposób bronić siebie, reprezentowanej instytucji, czy tylko tych, którzy dokonali barbarzyńskich zniszczeń wśród przedstawicieli gatunku fauny, która we wszystkich państwach UE jest pod ścisła ochroną.

Jak znam życie, to wprowadzając w błąd opinię publiczną myślał o wszystkich w/w, a w sposób szczególny o samym sobie.
A
A
hehe no wlasnei to jest atrakcyjne ze mozesz zobaczyc jak biega na wolnosci. Idac Twoim tokiem rozumowania, wyrabmy drzewa i zielen bo przeciez mozna to zobaczyc w ogrodzie botanicznym.
S
S
Jeżeli już robicie taki spektakl, to trochę inteligentniej. Postarajcie się bardziej. Chomik jak chomik ale właściciela łączy z nim na pewno mózg. W kwietniu była taka jak w czerwcu... Chyba w twoim móżdżku ...
G
Gość
Człowieku, badałeś się już, czy potrzebujesz skierowania ?
m
mieszkaniec
Gatunek synantropijny, wywodzący się ze środowisk stepowych[6], rozprzestrzenił się szeroko w Eurazji i zajmuje tereny od Chin aż po Holandię i Belgię[7]. Jest uznawany za poważnego szkodnika upraw rolnych człowieka[4]. Zakres ochrony C. cricetus w Europie jest bardzo zróżnicowany[6]. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w wydanej w 2002 roku edycji Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych zaliczała C. cricetus do kategorii gatunków najmniejszej troski[2].
Z
Zenobia
Sam jesteś szkodnik i to znacznie bardziej szkodliwy
Wróć na i.pl Portal i.pl