Czy Marsz Niepodległości się odbędzie? Jest odpowiedź wojewody na decyzję sądu

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Szymon Starnawski /Polska Press
Udostępnij:
Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości jako wydarzenia cyklicznego. Wojewoda czeka na pisemne uzasadnienie tej decyzji. - Po analizie jego treści będą podejmowane ewentualne dalsze kroki prawne - napisał w komunikacie zespół prasowy wojewody Konstantego Radziwiłła.

Warszawski Sąd Okręgowy uchylił w środę decyzję wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła w sprawie rejestracji Marszu Niepodległości jako wydarzenia cyklicznego. O uchylenie decyzji wnioskowały władze Warszawy. Wojewoda wydał zaskarżoną decyzję w poniedziałek.

W reakcji na decyzję sądu służby prasowe wojewody Radziwiłła wydały stanowisko:

W związku z postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie o uchyleniu decyzji Wojewody ws. Marszu Niepodległości, informujemy, że czekamy na jego pisemne uzasadnienie. Po analizie jego treści będą podejmowane ewentualne dalsze kroki prawne. Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie nie jest prawomocne.

W stanowisku przypomniano, że wojewoda mazowiecki 25 października 2021 r. na wniosek Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” wydał zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzenia raz do roku w dniu 11 listopada na obszarze: od ronda Dmowskiego/pl. Defilad z planowaną trasą przejścia: al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu), ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca zakończone na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Decyzja ta obejmuje okres od 2021 r. do 2023 r. w godzinach 14.00 – 19.00.

Jednocześnie wyjaśniono, że po otrzymaniu wniosku od organizatora wojewoda kieruje się w każdym przypadku kryteriami zawartymi w ustawie Prawo o zgromadzeniach (art. 26a ust. 1). Wskazany przepis ustawy określa, że zezwolenie na zgromadzenie cykliczne jest wydawane, jeśli wydarzenia:

  • są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych (dotyczy „Marszu Niepodległości”);
  • odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat – chociażby nie w formie zgromadzeń;
  • miały na celu uczczenie doniosłych i istotnych dla historii RP zdarzeń.

Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” skorzystało z przysługującego mu prawa do złożenia wniosku o zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzenia w celu uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wyrażenia dumy narodowej i spełniło wyżej wymienione ustawowe kryteria

- czytamy w stanowisku.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

1918
trzaskowski ....w....j!
Dodaj ogłoszenie