Czy grozi nam pandemia zombie? To coś więcej niż czysta fantazja

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
W polskich lasach występuje kuzyn Cordycepsa - Ophiocordyceps
W polskich lasach występuje kuzyn Cordycepsa - Ophiocordyceps Fot. TWitter/Lasy Państwowe
Czy grozi nam inwazja zombie? Nie jest to jedynie wymysł autorów horrorów. Przyroda zna naprawdę przerażające przykłady, jak to jest w przypadku niektórych grzybów pasożytujących na owadach. Czy możliwe jest, by mogły zmienić swoją dietę i zaczęły żerować na ludziach?

Grzyb, który zamienia owady w zombie

Grzyby z rodzaju Cordyceps wyspecjalizowały się w pasożytowaniu na owadach. Najpierw do organizmu stawonoga dostają się zarodniki, z których wyrasta grzyb. Stopniowo zaczyna on przejmować kontrolę nad układem nerwowym gospodarza, aż do całkowitego zawładnięcia owadem.

Pasożytniczy grzyb zaczyna pożerać swoją ofiarę od środka, przygotowując się do wielkiego finału – kiedy to z głowy owada wyrasta macka będąca w rzeczywistości owocnikiem grzyba. Z tej właśnie macki śmierci do otoczenia wydostają się zarodniki infekując każdy organizm w okolicy i skazując go tym samym na los zombie.

Czy grozi nam pandemia zombie?

Czy jednak grzyby z rodzaju Cordyceps mogłyby zmienić dietę i zacząć żerować na ludziach, tak jak dzieje się to w serialu „The last of us”, wywołując pandemię zombie?

– Myślę, że lekceważymy infekcje grzybicze na własne ryzyko – mówi mi dr Neil Stone, czołowy ekspert ds. grzybów w Hospital for Tropical Diseases w Londynie. – Robiliśmy to już zbyt długo i jesteśmy całkowicie nieprzygotowani do radzenia sobie z pandemią grzybów – dodaje.

Jak na razie jednak możemy spać spokojnie. Jest kilka powodów, dla których taka zmiana diety u grzybów jest raczej mało prawdopodobna.

– Temperatura naszego ciała jest po prostu zbyt wysoka, aby większość grzybów mogła się dobrze zadomowić i rosnąć. Tak samo jest w przypadku Cordycepsa – mówi dr Charissa de Bekker, mikrobiolog z Uniwersytetu w Utrechcie, która badała, w jaki sposób grzyby z tego rodzaju tworzą mrówki zombie. Jej zdaniem nie ma możliwości, aby takie zjawisko mogło wystąpić w przypadku ludzi.

– Ich system nerwowy jest prostszy niż nasz, więc z pewnością łatwiej byłoby przejąć kontrolę nad mózgiem owada niż naszym mózgiem, poza tym ich układ odpornościowy bardzo różni się od naszego – zaznacza dr de Bekker. Jak podkreśla większość gatunków pasożytniczych Cordyceps ewoluowała przez miliony lat, aby wyspecjalizować się w infekowaniu tylko jednego gatunku owadów i raczej nie zmieniają swych przyzwyczajeń kulinarnych.

Prawdziwi zabójcy ze świata grzybów

Nie znaczy to jednak, że możemy bagatelizować infekcje spowodowane przez grzyby. – Ludzie uważają to za coś trywialnego, powierzchownego lub nieważnego – mówi cytowany wyżej dr Stone.

Grzyby zabijają około 1,7 miliona ludzi rocznie – to około trzy razy więcej niż malaria. WHO zidentyfikowała 19 różnych grzybów, które według niej stanowią poważny problem. Jednym z nich jest grzyb Mucormycetes, który zjada nasze mięso tak szybko, że prowadzi do poważnych obrażeń twarzy.

Innym jest Candida auris. Jeśli dostanie się do organizmu może zaatakować krew, układ nerwowy i narządy wewnętrzne. Wg. szacunków WHO śmiertelność w przypadku infekcji Candida auris wynosi nawet do 50 proc.

Transmisja odbywa się głównie przez zanieczyszczone powierzchnie w szpitalach. Przykleja się do linii dożylnych i mankietów do pomiaru ciśnienia krwi. Naprawdę trudno to wyczyścić. Rozwiązaniem jest często zamykanie całych oddziałów. Stało się to nawet w Wielkiej Brytanii.

Inny zabójczy grzyb - Cryptococcus neoformans - jest w stanie dostać się do układu nerwowego człowieka i wywołać wyniszczające zapalenie opon mózgowych.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło: BBC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl