Czy galerie handlowe są przygotowane na ponowne otwarcie? Co się zmieni dla klientów? Część sklepów się wycofuje, galerie mogą upadać

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Lucyna Nenow / Polska Press
W rękawiczkach, maseczkach, bez przebieralni w sklepach – tak od poniedziałku będą wyglądały zakupy w sklepach odzieżowych w galeriach handlowych. W centrach będzie mogła przebywać tylko ograniczona liczba klientów, nie będzie można korzystać ze stref gastronomicznych i rozrywkowych, zamknięte pozostaną kina, siłownie czy salony kosmetyczne i fryzjerskie. Galerie deklarują, że są przygotowane i dostosują się do rządowych wytycznych. Jednak sklepy już rozwiązują umowy najmu. Takie decyzje podjął już Empik, a także LPP (właściciel m.in. Reserved i Cropp). Eksperci przewidują upadek galerii handlowych.

4 maja rozpocznie się drugi etap „odmrażania” gospodarki. Wraz z bibliotekami, muzeami i hotelami, otwarte zostaną – wcześniej niż pierwotnie planowano - galerie i centra handlowe. Zakupy nie będą jednak wyglądały tak, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Rząd przygotował szereg wytycznych dla właścicieli obiektów handlowych, pracowników i klientów.

Wytyczne dla galerii handlowych

W galeriach handlowych będzie obowiązywał przede wszystkim podwójny limit dotyczący liczby klientów – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni całej galerii oraz jedna osoba na 15 metrów w danym sklepie. Teoretycznie w największych galeriach będzie mogło przebywać po kilka tysięcy (!) klientów jednocześnie.

Klienci i pracownicy będą musieli zachowywać pomiędzy sobą dwumetrowe odstępy. Wszyscy będą mieli obowiązek dezynfekcji rąk (pojemniki z płynami powinny być zainstalowane przy wejściach, w toaletach i przy sklepowych kasach), noszenia rękawiczek ochronnych (które musi zapewnić galeria) oraz zasłaniania nosa i ust. Przynajmniej jeden z sklepów w galerii będzie musiał mieć w sprzedaży maseczki.

Galerie zostały zobowiązane do otwarcia jak największej liczby wejść i wyjść (tzw. bezkolizyjnych) i zamknięcie stref wypoczynku – usunięte zostaną nawet ławki. Windami będą mogły jechać tylko 3-4 osoby (nie dotycz rodzin).

„Zaleca się utrzymywanie rygorystycznych zasad w zakresie wysokiej krotności wymiany powietrza w obiekcie, poprzez doprowadzanie do obiektu (w miarę możliwości technicznych) głównie świeżego – atmosferycznego odpowiednio uzdatnionego powietrza z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji, a następnie usunięcie zużytego powietrza na zewnątrz obiektu. Nie należy stosować wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji” - czytamy w rządowych wytycznych.

W sklepach odzieżowych nie będzie możliwości przymierzania ubrań przed zakupem, ponieważ zalecono ich zamknięcie, chyba że, będą dezynfekowane po każdym klienci.

W galeriach będzie obowiązywał zakaz spożywania posiłków, ale będzie można je kupować na wynos. W fazie, w której zostaną otwarte strefy gastronomiczne, będzie możliwość spożywania posiłków na miejscu z nowymi obostrzeniami: maksymalnie jedna osoba siedząca przy jednym stoliku (nie dotyczy rodzin), chyba, że jego wielkość umożliwia zachowanie odległości min. dwóch metrów między osobami, a odległość pomiędzy osobami/grupami i stolikami spożywającymi posiłek wynosi minimum dwa metry.

Kierowcy powinni parkować na co drugim miejscu.

Rząd zachęca właścicieli galerii i sklepów, by zatrudnili więcej pracowników, którzy mogliby pracować w trybie rotacyjnym. Muszą mieć oni zapewnione płyny do dezynfekcji czy maseczki. Pracownicy – w miarę możliwości – mają unikać korzystania z komunikacji miejskiej.

Co zrobić jeśli nie zdążyło się z PIT za ubiegły rok do 30 kwietnia? Jest z tym sporo zamieszania, bo formalnie termin nie został zmieniony, brew wcześniejszym rządowym deklaracjom. Jednak jeszcze przez miesiąc można złożyć lub zaakceptować przygotowane zeznanie oraz dopłacić podatek bez karnych odsetek i kar porządkowych. Po prostu kliknij w ten tekst i poznaj szczegóły.

Ponad to galerie muszą mieć przygotowanie procedury postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji podejrzenia zakażenia i skuteczne poinstruowanie pracowników.

Kliknij i przeczytaj:

Priorytetem bezpieczeństwo pracowników i klientów

"Westfield Arkadia jest przygotowana na ponowne otwarcie, na zasadach ogłoszonych przez władze krajowe podczas konferencji prasowej 29 kwietnia. Nasze przygotowania skoncentrowaliśmy na kwestiach bezpieczeństwa. W trosce o zdrowie klientów, najemców i pracowników Westfield Arkadia, bezwzględnie wdrażamy poszczególne rządowe regulacje, a także procedury bezpieczeństwa rekomendowane przez organy ds. ochrony zdrowia. Wprowadzamy niezbędne środki zapobiegawcze, aby zapewnić gościom Westfield Arkadia jak najbezpieczniejsze warunki zakupów" - czytamy w komunikacie właściciela jednej z najpopularniejszych galerii handlowych w Warszawie.

"Wszystkie urządzenia składające się na systemy wentylacyjne zamontowane w obiektach handlowych Unibail-Rodamco-Westfield w Polsce (m.in. Galeria Wileńska, Galeria Mokotów w Warszawie), można przestawić w tryb dostarczania 100 proc. świeżego powietrza" - informują przedstawiciele galerii. Aktualnie nie jest planowane skrócenia godzin otwarcia Westfield Arkadia.

"W celu dopilnowania przestrzegania nowych zasad oraz konieczności częstszej dezynfekcji pomieszczeń zwiększyliśmy liczbę personelu w serwisach, m.in. ochronie i sprzątaniu" - informuje Emilia Szkudlarek, Marketing Director Galerii Północnej w Warszawie. "Jesteśmy przygotowani na ponowne otwarcie sklepów" - deklaruje.

Do galerii z aplikacją ProteGO Safe

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z aplikacji ProteGO Safe, która ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i wychodzeniu z obostrzeń związanych z pandemią. Aplikacja ma poinformować nas, jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. ProteGO Safe może też przydać się na zakupach – osoby posiadające aplikację będą mogły wchodzić do sklepów, nawet gdy będzie w nich już osiągnięty limit klientów dyktowany powierzchnią handlową. To jednak budzi pytania o bezpieczeństwo naszych danych i prywatności.

Galerie zaskoczone decyzją rządu?

Decyzją rządu są zaskoczeni niektórzy właściciele i zarządcy centrów handlowych. - Spodziewaliśmy się, że premier ogłosi otwarcie galerii od 18 maja, byśmy mieli przynajmniej dwa tygodnie na dostosowanie się do nowych wymogów sanitarnych i bezpieczeństwa - mówi „Dziennikowi Zachodniemu” przedstawiciel jednej z galerii handlowych w woj. śląskim.

Rzecznik rządu nie kryje zdziwienia. - Od kilkunastu dni rozmawialiśmy z przedstawicielami galerii handlowych – przyznaje Piotr Müller w rozmowie z „Polską Times” i Agencją Informacyjną Polska Press, zaznaczając przy tym, że decyzja o otwarciu galerii czy danego sklepu leży w gestii jego właścicieli.

Firmy zamykają sklepy w galeriach

„Rzeczywistość handlowa będzie zupełnie inna” - oceniła w komunikacie firma odzieżowa LPP (właściciel takich marek jak Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay), która zdecydowała o odstąpieniu od umów najmu blisko 30 proc. powierzchni sklepów, których w Polsce ma ponad 900. Firma deklaruje, że jest otwarta na renegocjowanie umów z właścicielami centrów handlowych. Jeśli jednak LPP nie osiągnie porozumienia na nowych zasadach, w najbliższy poniedziałek nie otworzy sklepów, których dotyczy odstąpienie od umów.

Na podobny ruch zdecydował się zarząd Grupy Empik, który nie otworzy w sumie 40 salonów Empik (w sprzedaży książki, gazety, płyty, itp.) w galeriach handlowych. Firma przewiduje, że centra handlowe nie będą już tak chętnie odwiedzane przez klientów, jak jeszcze przed wybuchem epidemii. „Obecnie prowadzone są negocjacje w zakresie modyfikacji warunków najmu, odzwierciedlających nową rzeczywistość ekonomiczną” - zaznaczył Empik w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl. Na koniec 2018 roku Grupa Empik miała 291 stacjonarnych punktów sprzedaży.

Zarówno Empik jak i LPP posiadają prężnie działające sklepy internetowe.

Czy galerie handlowe będą upadać?

Wszystko wskazuje na to, że galerie handlowe i tradycyjne (stacjonarne) sklepy czekają bardzo trudne czasu. Wiele sklepów może rezygnować z wynajmu powierzchni handlowych, a sami klienci, m.in. w obawie przed zakażeniem, będą unikać skupisk ludzi. Wiele osób odwiedzało galerie, aby się zrelaksować, np. w kinie albo zjeść czy spotkać się w większym gronie znajomych – w najbliższych tygodniach nie będzie to możliwe.

- Popyt na usługi oferowane w galeriach handlowych będzie zdecydowanie mniejszy - ocenił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Jednym ze skutków pandemii może być upadek galerii handlowych – prognozuje Kaźmierczak, zwracając przy tym uwagę, że w ostatnich latach powstało ich bardzo wiele, nawet po dwie w jednej dzielnicy miasta.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, PRZYŁBICE, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl