Czy emerytury księży w Polsce są za wysokie?

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Księża przechodzą na emeryturę wieku 75 lat
Księża przechodzą na emeryturę wieku 75 lat janusz strzelczyk
Księża na emeryturze pobierają świadczenia jak każdy były pracownik opłacający składki ubezpieczeniowe w każdym zawodzie. Ale korzystają też ze specjalnego funduszu.

Jak wysokie są emerytury księży ? Trudno o oficjalne dane. Nieoficjalnie to od kilku do nawet kilkunastu tys. zł.

Super Express zrobił ankietę na temat emerytur księży, na którą odpowiedziało 50 tys. osób. 92 proc. stwierdziło, że emerytury księży powinny być wypłacane ze składek własnych Kościoła, bez wsparcia państwa. 6 proc. uznało obecny system za dobry. 2 proc. nie miało zdania.

Emerytowani kapłani otrzymują świadczenia z ZUS i Funduszu Kościelnego. Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. w ramach rekompensaty za mienie odebrane Kościołowi. W ub.r. fundusz dysponował kwotą ok. 159 mln zł.

Emeryturę z ZUS (poza świadczeniem z Funduszu Kościelnego) pobierają księża, którzy jako pracownicy instytucji, urzędów państwowych byli ubezpieczeni przez pracodawcę. To katecheci, kapelani szpitalni, wojskowi, policyjni, więzienni.

Poza tym są te też diecezjalne fundusze emerytalne. Taki fundusz jest w archidiecezji częstochowskiej, ustanowiony przez arcybiskupa Stanisława Nowaka, obecnego arcybiskupa seniora.

W statucie funduszu zapisano : Do funduszu emerytalno -zapomogowego należy obowiązkowo każdy kapłan Archidiecezji Częstochowskiej. Celem funduszu nie jest gromadzenie kapitału na przyszłą własną emeryturę, ale solidarne uczestniczenie całego prezbiterium w trosce o kapłanów emerytów i rencistów. Z funduszu emerytalno -zapomogowego wypłacana jest następująca pomoc: a) comiesięczna subwencja dla kapłanów emerytów i rencistów, b) pomoc finansowa dla księży przebywających w szpitalu oraz innych poważnie chorych, c) inna konieczna pomoc w indywidualnych przypadkach, po przedstawieniu sytuacji przez dziekana i po akceptacji wyrażonej przez Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego.

Każda parafia prowadzona przez duchownych diecezjalnych oraz każdy kapłan inkardynowany do Archidiecezji Częstochowskiej, z wyjątkiem pobierających świadczenia oraz misjonarzy i studentów stacjonarnych, mają obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat składek na Fundusz Emerytalno -Zapomogowy w wysokości ustalonej przez Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego, zgodnie z kan. 1263 KPK
Prawo do świadczeń nie przysługuje kapłanom, którzy nie opłacali wymaganych składek.

Osiągniecie wieku emerytalnego w Archidiecezji Częstochowskiej następuje wraz z ukończeniem 75 roku życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy emerytury księży w Polsce są za wysokie? - Plus Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl