Czwarta debata wyborcza. Tematem dyskusji sytuacja rolnictwa (VIDEO)

Redakcja
W debacie biorą udział Kazimierz Plocke (PO), Marek Sawicki (PSL), Wojciech Olejniczak (SLD) i Wojciech Mojzesowicz (PJN)
W debacie biorą udział Kazimierz Plocke (PO), Marek Sawicki (PSL), Wojciech Olejniczak (SLD) i Wojciech Mojzesowicz (PJN) Fot. Polskapresse
Marek Sawicki z PSL, Kazimierz Plocke z PO, Wojciech Mojzesowicz z PJN i Wojciech Olejniczak z SLD wzięli udział w czwartej debacie przedwyborczej w TVN24. Przedstawiciele czterech partii parlamentarnych dyskutowali na temat sytuacji rolnictwa w Polsce.

Należy nadal prowadzić badania dotyczące wpływu organizmów genetycznie modyfikowanych na zdrowie ludzi i zwierząt - uważają uczestnicy debaty wyborczej w TVN24. Przedstawiciele PSL i PJN są przeciwni wprowadzaniu GMO, a SLD i PO uważają, że należy to przemyśleć.

Plocke w TVN24: wykażmy w debacie publicznej czy GMO jest szkodliwe czy nie
Wykażmy w debacie publicznej czy GMO jest szkodliwe czy nie - powiedział w TVN24 podczas debaty wyborczej nt. rolnictwa Kazimierz Plocke z PO. >>> CZYTAJ WIĘCEJ, ZOBACZ WIĘCEJ WIDEO <<<

Opozycja zarzuciła podczas debaty o rolnictwie w TVN24 koalicji, że przez 4 lata nie zreformowała rolniczego systemu ubezpieczeń - Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) uważa, że były ważniejsze sprawy niż zmiany w KRUS.

Olejniczak w TVN24: trzeba zreformować KRUS
Brak reformy KRUS to w przyszłości utrzymanie niskich emerytur także dla rolników - powiedział podczas debaty nt. rolnictwa w TVN24 Wojciech Olejniczak. >>> CZYTAJ WIĘCEJ, ZOBACZ WIĘCEJ WIDEO <<<

Debata o rolnictwie w TVN24: czemu Polska dostanie mniej środków na wspieranie programu pomocowego?
Na pytanie Wojeciecha Olejniczaka, odpowiada Marek Sawicki. Debata o rolnictwie w TVN24.

CZYTAJ TEŻ: Debata wyborcza nt. polityki zagranicznej. PO, PSL i SLD zgodne ws. Smoleńska

CZYTAJ TEŻ: Debata o infrastrukturze. Nieobecny minister Grabarczyk pod ostrzałem

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W sprawie wysokości dopłaty bezpośredniej dla rolników.
JEŚLI POLSKI ROLNIK BĘDZIE PŁACIŁ TYLE SAMO ZA ZERWANIE KOSZYKA TRUSKAWEK CO BELGIJSKI, FRANCUSKI CZY NIEMIECKI BĘDZIEMY MOGLI - JAKO POLACY- DOPOMINAĆ SIĘ NIEŚMIAŁO O USTALENIE PORÓWNYWALNYCH DOTACJI. NIEŚMIAŁO, PONIEWAŻ TO PRZEDE WSZYSTKIM TE KRAJE I IM PODOBNE - POD WZGLĘDEM ROZWOJU GOSPODARCZEGO - WYPRACOWUJĄ WSPOMNIANE ŚRODKI PIENIĘŻNE. JAK NA RAZIE DO NAS NIE PRZYJEŻDŻAJĄ SEZONOWI ROBOTNICY Z WYMIENIONYCH KRAJÓW W CELU PODREPEROWANIA SWOICH RODZINNYCH BUDŻETÓW.
OWE NIEMOŻLIWE DO SPEŁNIENIA ŻĄDANIA SĄ Z GATUNKU TYCH, KTÓRE EUROSCEPTYCY FORMUŁOWALI JAKO WARUNKI DO SPEŁNIENIA PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ABY POLSKA ŁASKAWIE WYRAZIŁA ZGODĘ NA PRZYJĘCIE JEJ DO UNII EUROPEJSKIEJ. W GRUNCIE RZECZY CHODZIŁO PRAWDOPODOBNIE O PRÓBĘ ODSUNIĘCIA W NIESKOŃCZONOŚĆ MOMENTU PRZYŁĄCZENIA NASZEGO KRAJU DO ROZWINIĘTEJ GOSPODARCZO RODZINY EUROPEJSKIEJ.
w
wyborca niezalezny
Komentarz zbedny !!!!!!!!!!!!!!!!!
D
Dziemba
Pic na wodę fotomontaz. Pseudodebata samochwałów.
E
Edyward
Tak Nowej Prawicy
R
Rolknik
1 lipca 2011r posłowie PO i PSL PRZEGŁOSOWALI NOWĄ USTAWĘ O NASIENNICTWIE, KTÓRA OTWIERA POLSKĘ NA UPRAWY GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) oraz spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion. Rząd przegłosował ustawę bardzo dyskretnie, bez społecznych konsultacji, w dniu rozpoczęcia prezydencji. Opinia publiczna natomiast jest zdecydowanie przeciwna tym uprawom. Przeciwko było PIS, które zgłosiło ostatecznie odrzucone poprawki o zakazie wpisu tej żywności do katalogu legalnych upraw, SLD oraz PJN. Tymczasem w 9 krajach Unii Europejskiej zakazano upraw transgenicznych! Są to Francja, Niemcy, Węgry, Austria, Włochy, Luksemburg, Grecja, Bułgaria oraz Szwajcaria.

Około 80% rynku GMO kontroluje Kompania Monsanto, która miała i ma już tysiące procesów o spowodowanie chorób, śmierci, przekupywanie urzędników, kłamanie w reklamach itp. W Polsce są obecni jako Monsanto Polska i lobbuja np. w Radzie Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Marku Sawickim.

Już w pierwszym roku rządów koalicji PO-PSL minister rolnictwa z PSL Marek Sawicki wypowiadał się w imieniu całej Rady Ministrów za otwarciem szlabanu dla GMO w naszym kraju.

Uwolnienie genetycznie zmodyfikowanych organizmów do naturalnego środowiska jest procesem nieodwracalnym, a współistnienie ich z tradycyjnymi uprawami niemożliwe. Nikt nie będzie miał wyboru -- ani rolnicy, ani konsumenci -- jeśli nastąpi skażenie naszych pól, tak jak ma to miejsce np. w USA czy Kanadzie. Zostaniemy skazani na żywność, która powoduje alergie, niepłodność, choroby nowotworowe i oporność na antybiotyki. Skorzystają na tym TYLKO ponadnarodowe korporacje.

GMO jest nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale wręcz zabójcze dla lokalnego rolnictwa. Producenci GMO stosują ceny dumpingowe, niszczą rolnictwo poprzez patenty i dążą do uzyskania monopolu. Praktyka pokazuje, że bardzo szybko ich uprawy stają się jedynymi dostępnymi na rynku. Jeśli je zalegalizujemy, uprawy regionalne mogą się nie obronić.

Podczas całego okresu procedowania w parlamencie wzbudzała wiele kontrowersji. Po pracach w Senacie, które zakończyły się 29 lipca, dokument został skierowany do prezydenta, który może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ta dopuszcza rejestrację roślin transgenicznych.

Przez całe 4 lata w rządzie minister Sawicki popierał GMO. W styczniu 2008 roku mówił, że postępu nie da się zatrzymać i że on barykady przeciw GMO bronił nie będzie.

We wszystkich głosowaniach dotyczących GMO, partia Sawickiego PSL popierała GMO. Tak było w ustawie o paszach, kiedy osuwano w czasie zakaz sprowadzania pasz genetycznie zmodyfikowanych, tak było przy ustawie o nasiennictwie, kiedy to posłowie PSL głosowali za możliwością wpisywania nasion GMO do oficjalnego rejestru oraz sprzeciwiali się delegalizacji sprowadzania GMO zza granicy.

Przez długie 4 lata rząd PO-PSL wzbraniał się przed jakąkolwiek myślą wprowadzenia zakazu upraw GMO w Polsce, choć siedem krajów Unii, w tym Francja i Niemcy, zakazy takie wprowadzili, nie czekając na pozwolenie Brukseli.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jego partia jest przeciwna wprowadzeniu na polski rynek żywności genetycznie modyfikowanej.

Wikileaks podaje nowe depesze w sprawie lobbying GMO przez USA. Kogo USA przekonało do GMO? Obrońcę rolników: Pawlaka.

W 2007 roku zmienił się rząd. W depeszach starannie odnotowano, że nowy rząd Tuska jest bardziej pragmatyczny, niż Kaczyńscy z natury niechętni GMO. Pawlak stwierdził, że niechęć do biotechnologii to relikt czasów terroru PiS, i że już to przeszłość. Teraz wszystko się zmieni. Po czym zasugerował, że jego rząd powolutku, powolutku, małymi kroczkami, niezauważenie będzie dążył do "otwarcia Polski na GMO".

Departament USA odnotowuje, że Pawlak mocno działa i jego polityka "cichego wprowadzenia GMO" może otworzyć nie tylko Warszawę (Polskę) na GMO, ale i więcej krajów.

Najbardziej USA cieszy się ze zwycięstwa Pawlaka w sprawie pasz. Chodzi o to, że dzięki działaniom PSL udało się opóżnić całkowity zakaz GMO w paszach z 2008 roku do 2012.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Czwarta debata wyborcza. Tematem dyskusji sytuacja rolnictwa (VIDEO)
W
Widukind
Dobrze mówisz.
p
polo
kogo obchodzą pogaduszki komuchów.
p
polo
Matołów należy zwalczać.
z
zz
?
Dodaj ogłoszenie