Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery zawały skalne w ciągu niespełna dwóch tygodni. WUG zobowiązuje do kontroli obudów

Redakcja
W ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło do trzech zawałów wyrobisk korytarzowych. Właśnie z tego powodu Piotr Wojtacha, pełniący obowiązki prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, zwołał w minioną środę pilną naradę z dyrektorami czterech okręgowych urzędów górniczych oraz specjalistycznego urzędu górniczego. Na podstawie opisów niedawnych zdarzeń, opracowywane były zalecenia dla pracowników inspekcyjno - technicznych, dokonujących kontroli w kopalniach węgla kamiennego.

Wyższy Urząd Górniczy na początku sierpnia zobowiązał wszystkich przedsiębiorców, zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego, aby do 15 września przedstawili raporty dot. stanu obudów korytarzowych w ich kopalniach.

- Kierownictwo WUG oczekuje, że na podstawie tych wewnętrznych kontroli powstaną harmonogramy koniecznych napraw, wzmocnień i wymiany - informuje rzecznik WUG.

Powodem są cztery przypadki zawałów skalnych, do których doszło w ciągu ostatnich dwóch tygodni: 30 lipca w kopalni Piast - Ziemowit, dwóch w kopalni Pniówek (ustalana jest data pierwszego zdarzenia, do drugiego doszło 2 sierpnia), a 11 sierpnia w kopalni Bobrek Piekary.

- Ostatnie dni skłaniają do wniosku, że sytuacja w wyrobiskach korytarzowych zaczyna przypominać lata 90. ubiegłego wieku - mówi Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.

Na szczęście w wyniku tych zdarzeń nie ucierpiał żaden z górników. Jednak w ostatnich 22 latach o szczęściu raczej trudno było mówić. Zawały i opady skał ze stropów lub ociosów były przyczyną aż 102 wypadków śmiertelnych i stanowiły ok. 45 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych, do których doszło w tym okresie. Wyprzedziły tym samym zagrożenie metanowego - w ich wyniku zginęło 67 osób (30 proc. wypadków śmiertelnych, do których doszło w latach 1994 - 2015).

Z danych WUG wynika również, że w latach 1996 - 2015 na 30 przypadków zawałów - 9 z nich spowodowanych było nadmierną korozją obudowy wyrobisk, a dwóch - nieprawidłowe ich dobraniem do rzeczywistych warunków geologiczno - górniczych.

- W ostatnich dwóch latach wydobycie węgla jest o połowę mniejsze niż 20 lat temu, a mimo to zagrożenie zawałami i opadami skał utrzymuję się na podobnym poziomie - dodaje Jolanta Talarczyk.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera