Cztery lata papieża Franciszka: reformuje, zaskakuje, szanuje go cały świat

Kazimierz Sikorski
Ujmujący styl bycia zjednał papieżowi Franciszkowi ogromne rzesze zwolenników. Jest on najbardziej rozpoznawalną postacią na kuli ziemskiej
Ujmujący styl bycia zjednał papieżowi Franciszkowi ogromne rzesze zwolenników. Jest on najbardziej rozpoznawalną postacią na kuli ziemskiej AFP PHOTO / Alberto PIZZOLI/ East News
Zreformował Kurię Rzymską, odsunął od rządów „starą gwardię”, uczynił watykańskie finanse bardziej przejrzystymi. Skromny papież Franciszek nie ustaje w dziele naprawy Kościoła katolickiego.

Kiedy cztery lata temu purpuraci wybrali na papieża skromnego kardynała z Argentyny nikt wtedy nie sądził, że będzie on zdolny do zachowań i działań, które poruszą cały świat. Już jego pierwsze gesty uświadomiły nam, że nastąpi zmiana kursu. Świadczył o tym wybór imienia, prośba o błogosławieństwo i zaskakujące słowa nowego papieża: „Dobry wieczór”. Franciszek szybko zyskał popularność nie tylko wierzących, także tych, którym nie po drodze było z Kościołem. Zamiast wspaniałych watykańskich apartamentów, wybrał skromny pokoik, zamiast limuzyn zwykły samochód.

Ale nie to było najważniejsze, choć przysparzało Franciszkowi sympatii. Tak jak obiecał zabrał się za pedofilię wśród duchownych, wstydliwy i bolesny problem, z którym nie potrafili się uporać jego poprzednicy. Sam mówi o sobie, że nie czuje się rewolucjonistą, tylko realizuje to, o co jeszcze przed konklawe prosili kardynałowie. A więc powrót do korzeni Kościoła katolickiego. Na pewno rewolucyjny jest styl obecnego papiestwa Franciszka i jego próby zmiany mentalności w Kościele.

Jedną z najważniejszych była reforma Kurii Rzymskiej, skostniałej struktury watykańskiej, nieskorej do reform, do wyjścia, jak podkreślał Franciszek naprzeciw zwykłym ludziom. W tym celu papież powołał specjalną ośmioosobową międzynarodową komisję ds. struktury społeczno-ekonomicznej Stolicy Apostolskiej. Jej powołanie było następstwem związanej z watykańskimi przeciekami afery nazwanej „Vatileaks.”

Komisja powstała po tym, gdy za domniemaną próbę przemytu do Włoch 20 mln euro aresztowano wysokiej rangi urzędnika dóbr Stolicy Apostolskiej księdza Nunzia Scarano. Wśród członków tego gremium znalazła się jedna, piękna kobieta 30-letnia Francesca Immacolata Chaouqui. Ta nominacja spotkała się z krytyką, bo za Włoszką ciągnie się sprawa związana z jej kłopotliwymi tweetami.

W obliczu skutków kryzysu powołań kapłańskich papież Franciszek otwiera Kościół katolicki dla żonatych mężczyzn

Na koncie Chaouqui na Twitterze doszukano się wpisów o prowokacyjnym charakterze, która umieściła przed papieską nominacją. Napisała np., że papież Benedykt XVI cierpi na białaczkę. W innym, że sekretarz stanu i numer dwa w Watykanie kardynał Tarcisio Bertone jest osobą „skorumpowaną.” I kolejny wpis : „Przypomnę określenie: ‘Wierzę w jeden święty i powszechny kościół apostolski.’ Może ktoś powinien przypomnieć te słowa Bertone.”

Gdy Benedykt XVI niespodziewanie, jako pierwszy papież w czasach współczesnych, zrezygnował z pełnienia urzędu na koncie Chaouqui pojawił się tweet: „Bertone wygrał. Byłam pewna, że [papież] się nie podda, ale zrezygnował. Jako osoba wierząca czuję się zawiedziona.”

Piękna Włoszka wzbudziła także zdenerwowanie swoją domniemaną znajomością z włoskim dziennikarzem śledczym Gianluigi Nuzzim, który opublikował depesze i dokumenty - skandal „VatiLeaks - wyniesione z Watykanu przez osobistego kamerdynera Benedykta XVI Paolo Gabriele. Na jednym z tweetów autorka pisała, że kamerdyner to jedynie „kozłem ofiarnym.”

Pozycję w Kurii Rzymskiej musiało stracić wielu wpływowych, wydawać by się mogło nieusuwalnych purpuratów. To sukces Franciszka, podobnie, jak to, że udało się papieżowi uczynić finanse watykańskie bardziej przejrzystymi. Pomógł w tym ogromnym dziele australijski kardynał George Pell. To on odkrył na różnych nieznanych wcześniej kontach setki milionów euro, co oznaczało, że Watykan jest dziś w lepszej sytuacji finansowej, niż przypuszczano.
To jeszcze nie wszystkie działania Franciszka, który zbliża się do osiemdziesiątki, ale nie ustaje w swoim dziele naprawy Kościoła. Teraz znalazł się papież na okładce najnowszego wydania włoskiej edycji młodzieżowego miesięcznika „Rolling Stone”. Uśmiechniętego Franciszka z uniesionym do góry kciukiem prawej ręki, w geście OK mogą podziwiać miliony na całym świecie. Jak tłumaczył wydawca magazynu umieszczono papieża na okładce, bo przemawia on prosto i logicznie, inaczej niż większość purpuratów. Pomysł z papieską okładką wyszedł od zaplanowanej na 25 marca wizyty papieża w Mediolanie, który odwiedzi dzielnice biedy, będzie też w więzieniu San Vittore i sam Ojciec Święty sam zachęca przy tej okazji młodzież, by zachowywała się wtedy ... hałaśliwie.

Najwięcej jednak mówi się dziś o najnowszym pomyśle Franciszka, który widząc skutki kryzysu powołań kapłańskich otwiera Kościół dla żonatych mężczyzn, którzy mogliby sprawować funkcję kapłańską. Kryzys powołań, poza Afryką dotknął już bowiem wszystkie kontynenty. Nie oznacza to jednak szerokiego dostępu do kapłaństwa dla tych, którzy intencjonalnie chcieliby pójść tą drogą. To mały wyjątek, o którym mówił już papież Benedykt XVI.

Porządki w Watykanie sprawiły, że ustąpiła lub odeszła w cień stara gwardia. Więcej kobiet sprawuje najwyższe rangą stanowiska. Wpływy i władzę tracą włoscy kardynałowie. Jeśli to nie jest rewolucja, to na pewno głęboka zmiana. Taka jest opinia głównego doradcy papieża Franciszka kardynała Oscara Andres Rodrigueza Maradiagi z Hondurasu.

Jest on koordynatorem swoistej rady mędrców, w skład której wchodzą: gubernator Państwa Watykańskiego Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O’Malley z USA i George Pell z Australii.

Duchownego tego - jest także arcybiskupem Tegucigalpy - uznaje się za „główną siłę za tronem papieskim.” W rozmowie z „The Sunday Times” oświadczył on jakiś czas temu, że papieża Franciszka czeka ciężka walka. Poprzez radykalną reorganizację „rządu” Kościoła papież osłabiał wszechwładzę włoskich kardynałów.

Kardynał Maradiaga tak mówił na początku swej misji przy Franciszku: Wiele osób oddalonych przedtem od Kościoła katolickiego teraz się do niego zbliżyło. Ostrzegł jednak - Zadanie papieża nie będzie łatwe. Zwłaszcza że musi przeprowadzić pewne konieczne zmiany.

I tych zmian zapewne będzie więcej. Nie raz jeszcze Franciszek będzie zadziwiał swoją odwagą świat w wielkim dziele reformowania Kościoła katolickiego.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
L_O

Cóż to piszesz człowieku, sam to wymyśliłeś, zajmujesz się pisaniem takich rzeczy, jest na to popyt? Poważnie pytam.

c
czytający

''Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?'' (Pismo Święte, 1 List do Tymoteusza 3,2-5; Boże wymagania)...................................

j
jesd

bez porówania z poprzednimi hipokrytami

P
Px

A gdzie jakaś wzmianka o stosunku papieża do gejów!

X
X – Y - Z

X – Y - Z

szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!

X – Y - Z

X
X – Y - Z

X – Y - Z

szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!

X – Y - Z

f
fizyk

Ja się też modlę o nawrócenie islamu - pracując jako operator w elektrowni powielającej w USA. Z islamem mozna się dogadać - jeśli ma się więcej bomb A. Innego języka te zwierzęta nie znają.

P
Paweł

Jezus też siał niepokój wśród niby pobożnych faryzeuszy. Franziskus robi to samo. Namawiając parafie do przyjęcia choćby jednej rodziny islamskiej naraża się jakiejś części niby katolików, którzy w wyznawcach Allacha widzą tylko zamachowców. To prawda - w Koranie, który można sobie łatwo ściągnąć w pdf-ie jest dużo przymusu do mordowania niewiernych, dlatego nie widać wyjścia z impasu, jak tylko świadczyć dobrym przykładem i ... modlić się o nawrócenie islamu.

g
gosc

Niestety papież Franciszek sieje chaos i niepokój wsród katolików i trzyma stronę modernistów niemieckich wbrew temu co nauczali Benedykt XVI i Jan Paweł II

l
lucek

Szanuje go cały świat. Islamski.

Dodaj ogłoszenie