Częstochowa. Żołnierskim krokiem, czyli Wojskowa Pielgrzymka na Jasnej Górze

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Żołnierze wędrowali dziewięć dni i w tym czasie pokonali 306 kilometrów
Żołnierze wędrowali dziewięć dni i w tym czasie pokonali 306 kilometrów Katarzyna Gwara
Generałowie, oficerowie, podoficerowie, żołnierze, a także pracownicy wojska - przy wtórze orkiestry wojskowej z Krakowa - przybyli do Częstochowy w ramach 29. Pielgrzymki Wojskowej. W sumie było to 311 osób. Pod Częstochową na tzw. Przeprośnej Górce dołączyli do nich inni przedstawiciele służb mundurowych - Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

306 kilometrów w dziewięć dni

Pielgrzymka wojskowa rozpoczęła się 5 sierpnia mszą świętą w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie. Hasłem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana "Syn was wyzwoli". Żołnierze wędrowali dziewięć dni i w tym czasie pokonali 306 kilometrów.

Grupę żołnierzy stanowiły formacje Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Inspektoratów Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Obrony Terytorialnej, Dowództwa Garnizonu "Warszawa", a także komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej. Wśród pątników byli również przedstawiciele uczelni wojskowych.

Przewodnikiem tegorocznej wojskowej pielgrzymki był ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, weteran pielgrzymki wojskowej. Po raz pierwszy z pątnikami przybył też biskup polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz. Wśród wędrujących było również dwóch generałów Wojska Polskiego. Pielgrzymom w mundurach towarzyszyło 7 kapelanów Ordynariatu Polowego.

Pielgrzymka Wojskowa połączona była z obchodami Święta Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia. W asyście władz miasta, a także funkcjonariuszy straży miejskiej złożono kwiaty pod pomnikiem Jerzego Popiełuszki oraz Grobem Nieznanego Żołnierza.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r oraz w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii.

Zobacz zdjęcia:

Przybyli również strażacy

Tuż po Pielgrzymce Wojskowej weszła Pielgrzymka Strażaków, która odbyła się już po raz 16. Wzięło w niej udział 57. strażaków, reprezentujących Państwową Straż Pożarną i Ochotniczą Straż Pożarną oraz ich bliscy i sympatycy. Wyruszyli z katedry św. Michała archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze, by po 10 dniach drogi i pokonaniu 320 km dotrzeć do upragnionego celu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Częstochowa. Żołnierskim krokiem, czyli Wojskowa Pielgrzymka na Jasnej Górze - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl