Częstochowa: Uroczystości z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Kule z udziałem wdowy po śp. Januszu Kochanowskim ZDJĘCIA

BR
Częstochowa: uroczystości z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Kule przy grobie śp. Janusza Kochanowskiego ARC
Tradycyjnie 10 kwietnia odbyły się na Cmentarzu Kule uroczystości związane z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Wzięła w nich udział Ewa Kochanowska, wdowa po śp. Januszu Kochanowskim. Na grobie byłego Rzecznika Praw Obywatelskich złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystościach wzięli udział Ryszard Stefaniak, wiceprezydent Częstochowy, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, starosta Krzysztof Smela, częstochowscy radni, a także przedstawiciele służb mundurowych.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości:

Nad grobem tragicznie zmarłego Janusza Kochanowskiego, modlił się arcybiskup Wacław Depo. Najważniejszym gościem była Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich, która co roku gości podczas miejskich uroczystości upamiętniających rocznicę tragedii smoleńskiej.

Janusz Bogumił Kochanowski urodził się 18 kwietnia 1940 roku w Częstochowie. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był doktorem prawa.

W latach 1980–1991 należał do „Solidarności”. Od 1989 do 1991 pełnił funkcję eksperta senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Sprawował urząd konsula generalnego Polski w Londynie w Wielkiej Brytanii (1991–1995). W 2000 został prezesem zarządu fundacji oraz redaktorem naczelnym magazynu „Ius et Lex”.

26 stycznia 2006 Sejm przegłosował jego wybór na stanowisko rzecznika praw obywatelskich. 30 stycznia tego samego roku jego kandydaturę zaakceptował Senat. Urząd objął 15 lutego 2006 po złożonym ślubowaniu.

Ryszard Stefaniak, wiceprezydent Częstochowy, który miał okazję poznać Janusza Kochanowskiego, podkreślał, że był on bardzo ciepłym człowiekiem. Wiceprezydent dodawał, że uroczystości smoleńskie są ważne również z uwagi na to, że przypominają również o zbrodni katyńskiej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?

60 sekund Biznesu

Wideo

Materiał oryginalny: Częstochowa: Uroczystości z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Kule z udziałem wdowy po śp. Januszu Kochanowskim ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie