Częstochowa. Pogrzeb ojca Jerzego Tomzińskiego na Jasnej Górze. W ostatnim pożegnaniu byłego przeora uczestniczyli biskupi i paulini

BR,JS, BPJG
Pogrzeb ojca Jerzego Tomzińskiego na Jasnej Górze odbył się w środę 17 listopada 2021.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogrzeb ojca Jerzego Tomzińskiego na Jasnej Górze odbył się w środę 17 listopada 2021.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Na Jasnej Górze odbył się pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego, byłego przeora i Generała Zakonu, który zmarł 14 listopada w wieku 102 lat. W uroczystej mszy świętej wzięli udział ojcowie paulini, a także biskupi którzy uczestniczą w rekolekcjach biskupów diecezjalnych, które od 15 do 18 listopada odbywają się na Jasnej Górze.

Na Jasnej Górze odbył się pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego, najstarszego paulina na świecie, byłego przeora i Generała Zakonu. O. Tomziński zmarł 14 listopada, nie dożywszy wieku 103 lat (kolejne urodziny miał obchodzić 24 listopada 2021 roku).

Mszę świętą celebrowali polscy biskupi zgromadzeni na swych dorocznych rekolekcjach na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Ciało śp. o. Jerzego spocznie w paulińskim grobowcu na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Transmisja uroczystości na jasnogórskim kanale YouTube i w Radiu Jasna Góra.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Ze względu na pogrzeb o. Tomzińskiego, który w różnych wymiarach i na różny sposób współpracował z Konferencją Episkopatu Polski, biskupi zmienili program dzisiejszego dnia rekolekcji. Paulin wspólnie z biskupami a zwłaszcza z Prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim podejmował wiele inicjatyw i programów, ale był także m.in. korespondentem Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski i członkiem Komisji Maryjnej KEP.

Dziedzictwem ojca Tomzińskiego jest Apel Jasnogórski

Podczas mszy pogrzebowej ojca Jerzego Tomzińskiego, kazanie wygłosił metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo.

W kazaniu przytoczył słowa z Psalmu 22 "Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną), a także ufność w życie wieczne (Tak, dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia i zamieszkam w domu Pańskim po najdłuższe czasy".

-Ojciec Jan Jerzy Tomziński był człowiekiem naszych biografii - biskupów, księży, ludu bożego - mówił arcybiskup. Podkreślił, że dziedzictwem ojca Jerzego jest Apel Jasnogórski, którego był współorganizatorem. Pomimo cierpienia, słabości był świadkiem beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Ojcze Jerzy jesteś szczęśliwy , bo wpatrujesz się w oblicze Jezusa i jego Matki. Oręduj za nami - zakończył ks. arcybiskup.

- Wszystko co w życiu mam, zawdzięczam Zakonowi i Jasnej Górze. Ona była moją legitymacją życiową, wszędzie, gdzie byłem czy na soborze, czy w Stanach Zjednoczonych, w różnych europejskich krajach, byłem jako przedstawiciel Sanktuarium. To Jasnej Górze zawdzięczam wszystko - mówił śp. o. Jerzy, który niemal do ostatnich dni był w doskonałej kondycji i chętnie opowiadał o swoim życiu.

Jerzy Tomziński spędził w klasztorze 85 lat

Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918r. w Przystajni koło Częstochowy. Do Zakonu Paulinów wstąpił jako 17-latek. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1944 r. na Jasnej Górze. Studiował w Krakowie i Częstochowie filozofię i teologię, a prawo kanoniczne w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie „Gregorianum”.

W 1962 r. zrobił doktorat z prawa kanonicznego. Był kustoszem Jasnej Górze (1945-1948), jej przeorem (1952-1957 i 1990-1993). W 1963 r. został generałem Zakonu i funkcję tę sprawował przez 12 lat. W 1959r. był świadkiem zapowiedzi zwołania Soboru Watykańskiego II przez papieża św. Jana XXIII oraz świadkiem uroczystego otwarcia Soboru w 1962 roku. Należał do grupy 66 polskich ojców soborowych. Jako generał paulinów uczestniczył w ostatniej, czwartej sesji trwającej od 14 września do 8 grudnia 1965 roku. Pracował również przez 30 lat w Maryjnej Komisji Episkopatu Polski.

Był także rzecznikiem prasowym częstochowskiego klasztoru i korespondentem Radia Watykańskiego oraz Biuletynu Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski, jak również redaktorem czasopism: „Niedziela” i „Jasna Góra”.

Śp. o. Jerzy Tomziński pozostawił nam w testamencie dziecięcą ufność Bogu i Jasnogórskiej Maryi, umiłowanie Kościoła, Ojczyzny, Jasnej Góry i wrażliwość na drugiego człowieka - podkreśla przełożony generalny Zakonu Paulinów.

- To, co powtarzał wielokrotnie, co jest ważne szczególnie w tym czasie pandemii, ogromnych niepokojów wewnętrznych i zewnętrznych, tych wszystkich trudnych spraw, które dzieją się w tym dużym i małym świecie, to to, że Bóg rządzi światem i tej świadomości trzeba nam dziś przede wszystkim - powiedział o. Arnold Chrapkowski.

Generał Zakonu Paulinów zauważył, że na o. Jerzego stale ktoś czekał albo on czekał na kogoś. - To świadczy o jego wielkiej miłości do ludzi - podkreślił i dodał: „pamiętam wielokrotnie, to chyba wszyscy ojcowie konwentu jasnogórskiego potwierdzą, jak przeważnie po obiedzie, z laseczką, przez Salę Rycerską, o. Jerzy biegł do rozmównicy, bo już ktoś czekał. To też piękne, że on czekał na kogoś i ktoś czekał na niego, nie po to, by sobie porozmawiać, ale po to, by wymienić doświadczenia, żeby komuś pomóc, żeby kogoś umocnić i to pokazuje rolę i zadanie paulinów tutaj”.

O. Jerzy Tomziński zmarł 14 listopada w wieku prawie 103 lat.

Planowana na 24 listopada, na jego urodziny, wystawa fotograficzna „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” odbędzie się i będzie hołdem złożonym temu wielkiemu człowiekowi Kościoła i Ojczyzny. Jej autorem jest częstochowski pasjonat fotografii - Marcin Szpądrowski. Wystawa obejmuje 40 tablic z zestawami fotografii z ostatnich 8 lat życia o. Jerzego. Jest pełną artyzmu próbą syntezy życia znanego szeroko w świecie Polaka, który już współcześnie zaliczany jest do ważnych postaci historycznych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl