Częstochowa: miasto dofinansuje nowy kierunek na Politechnice Częstochowskiej. Ci, którzy go ukończą, mogą znaleźć pracę w Guardianie

Piotr Wiewióra
Podczas konferencji prasowej prezydent oficjalnie podpisał objęcie nowego kierunku swoim patronatem
Podczas konferencji prasowej prezydent oficjalnie podpisał objęcie nowego kierunku swoim patronatem ARC
Dzisiaj, 24 kwietnia, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk poinformował, że miasto po raz pierwszy w swojej historii zdecydowało się wesprzeć finansowo uruchomienie kierunku studiów na uczelni wyższej. Mowa o Politechnice Częstochowskiej, która dzięki temu wykształci przyszłych pracowników m.in. huty szkła firmy Guardian.

O inicjatywie prezydent poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem m.in. rektora Politechniki Norberta Sczygiola oraz przedstawicieli firmy Guardian – dyrektora częstochowskiego zakładu Grzegorza Kuźnika i Jean Riesa – dyrektora Government and Public Affairs Europe Guardian. Firma buduje nową hutę w Częstochowie, która będzie największym zakładem w Europie o mocy przerobowej 1825 ton na dzień – większej nawet niż zakłady w USA.

- To będzie potrojenie obecnej mocy. Dlatego ważna jest dobrze wyszkolona kadra, bo to ona jest gwarancją sukcesu. A piec, który uruchomimy w nowej hucie, będzie działał nieprzerwanie przez 20 lat – powiedział Grzegorz Kuźnik.

Potrojenie mocy oznacza też potrojenie liczby pracowników. I tu z pomocą przyjść ma Politechnika Częstochowska, która chce uruchomić kierunek o nazwie Technolog szkła i ceramiki na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Absolwenci tego kierunku mają być przygotowani do podjęcia pracy w takich zakładach jak Guardian, choć nie tylko.

- Będziemy mieli w Częstochowie kierunek, którego w Polsce nie ma, poza Krakowem. Może to doprowadzić do tego, że do naszego miasta będą przyjeżdżać ludzie z całego kraju – stwierdził Krzysztof Matyjaszczyk.

A miasto zdecydowało się wesprzeć jego powstanie finansowo. Podczas konferencji prasowej prezydent oficjalnie podpisał objęcie nowego kierunku swoim patronatem. Umowę dotacyjną na ponad 55 tys. zł zawarł z władzami uczelni już wcześniej (w ramach programu „Akademicka Częstochowa”). Dzięki temu laboratorium Politechniki zostanie wyposażone w mikroskop i piec do wytapiania szkła. Częstochowa wesprze też finansowo działania promocyjne związanie z utworzeniem kierunku Technologia szkła i ceramiki.

- Naszym nadrzędnym celem jest kształcenie na kierunkach, które gwarantują uzyskanie pracy, głównie w Częstochowie i okolicach, ale nie tylko – powiedział rektor Politechniki Norbert Sczygiol. - Dlatego w tym roku dostosowujemy naszą ofertę do wymogów rynku. Te kierunki, po których nie ma pracy, zostaną usunięte – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl