Częstochowa. Matka Boska z rękawicami bokserskimi. Sąd postanowił, że nie będzie śledztwa w sprawie obrazy uczuć religijnych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Matka Boska z rękawicami bokserskimi nie obraża uczuć religijnychZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Matka Boska z rękawicami bokserskimi nie obraża uczuć religijnychZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Biuro Prasowe Jasnej Góry
Sąd Okręgowy w Częstochowie podtrzymał decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie płaskorzeźby Matki Boskiej z rękawicami bokserskimi, która została złożona na Jasnej Górze jako wotum podczas tegorocznej Pielgrzymki Sportowców. Trzy osoby, w tym znany aktywista LGBT z Rzeszowa, złożyły zawiadomienie w tej sprawie, twierdząc, że dzieło sztuki obraża ich uczucia religijne. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, a sąd te decyzje utrzymał. Werdykt jest prawomocny.

Sąd Okręgowy w Częstochowie podtrzymał decyzję o odmowie śledztwa w sprawie płaskorzeźby Matki Boskiej z rękawicami bokserskimi. Dzieło sztuki przywieźli na Jasną Górę uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sportowców, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP. Podczas pielgrzymki modlono się m.in. o wygraną Igi Świątek w finale debla French Open oraz o pomyślność reprezentacji Polski w mistrzostwach Europy.

- Te rękawice mają strzec Maryję przed złymi ludźmi - mówił Jerzy Drynda, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP, przynosząc rzeźbę jako wotum. Zastrzeżeń co do dzieła nie mieli również ojcowie paulini.

Trzy osoby złożyły jednak zawiadomienie o obrazie uczuć religijnych. Wśród nich był aktywista LGBT posługujący się przewrotną logiką. Tłumaczył, że mimo apostazji, kościół traktuje go jako katolika, więc płaskorzeźba obraża jego uczucia religijne. Porównywał płaskorzeźbę do obrazu Matki Boskiej z tęczową aureolą.

Nie przeocz

Częstochowska prokuratura od początku nie miała wątpliwości, że w tym przypadku nie doszło do przestępstwa. Jak tłumaczyła prokuratura przestępstwo obrazy uczyć religijnych (art. 196 kodeksu karnego) musi być przestępstwem umyślnym.

Osoba, która łamie prawo powinna więc działać z zamiarem obrazy, a trudno w tym przypadku posądzić o to pielgrzymów, którzy przynieśli obraz jako wotum.

W ocenie prokuratury złożone zawiadomienia to subiektywna ocena sytuacji.

- Połączenie symboli religijnych i sportowych pokazuje możliwość połączenia wiary i sportu - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Pokrzywdzeni złożyli jednak zażalenie na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa. We wtorek (12 października) sąd w Częstochowie wydał postanowienie, w którym podtrzymał wcześniejszą decyzję prokuratury.

- Postanowienie jest prawomocne - mówi sędzia Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl