Częstochowa: Ksiądz pedofil skazany na 5 lat więzienia. Trafi też do zakładu psychiatrycznego. Skrzywdził wiele dzieci

BR
Na pięć lat więzienia skazał częstochowski sąd księdza-dyrektora, który był podejrzany o wykorzystanie seksualne swoich podopiecznych. Prokuratura postawiła mu 11 zarzutów.

Oskarżony salezjanin od 2012 roku pełnił funkcję dyrektora jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Częstochowie. Nadzór nad działalnością tej placówki sprawował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, jako organizator pieczy zastępczej nad dziećmi w wieku powyżej 10 roku życia.

We wrześniu 2016 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie przeprowadził kontrolę doraźną w placówce opiekuńczo-wychowawczej. W wyniku kontroli do prokuratury złożono zawiadomienie, dotyczące popełnienia przestępstw wykorzystania seksualnego wychowanków i naruszenia ich nietykalności cielesnej.

W związku z zawiadomieniem o przestępstwie prokurator wszczął w tej sprawie śledztwo oraz wystąpił do Sądu Rejonowego w Częstochowie o przesłuchanie kilku wychowanków placówki z udziałem biegłego psychologa. 28 września 2016 roku dyrektor placówki został zatrzymany i przedstawiono mu zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę wychowanków.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec dyrektora środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W czerwcu 2017 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50.000 zł, dozoru Policji i zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi.

W akcie oskarżenia mężczyźnie przedstawiono 11 zarzutów popełnienia przestępstw. Wśród nich są zarzuty doprowadzenia małoletnich do wykonania i poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym, poprzez nadużycie stosunku zależności oraz zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej wychowanków, które polegało na uderzeniu ich w twarz .

Jak ustaliła prokuratura, do molestowania miało dochodzić w latach 2014-2016. Status pokrzywdzonego posiada 5 osób, które w czasie popełnienia na ich szkodę przestępstw miały od 14 do 17 lat. Oskarżonemu zakonnikowi groziło do 12 lat pozbawienia wolności.

Sąd Rejonowy w Częstochowie uznał zakonnika winnym 8 z 11 zarzucanych mu czynów. Wśród nich był zarzut usiłowania doprowadzenia do gwałtu lub innych czynności seksualnych nieletniego poniżej 15. roku życia. Za ten czyn sąd skazał oskarżonego na 3 lata więzienia.

Sąd uznał księdza winnym 5 zarzutów wykorzystania seksualnego wobec osób powyżej 15. roku życia, ale w tym przypadku dyrektor ośrodka wykorzystał stosunek zależności i swoją pozycję. Za te czyny ksiądz został skazany również na trzy lata więzienia. Dodatkowo duchowny został skazany na 6 miesięcy więzienia za naruszenie nietykalności.

- Łącznie sąd skazał oskarżonego na 5 lat więzienia i dożywotni zakaz pracy z dziećmi. Ponadto musi zapłacić zadośćuczynienie w wysokości 8, 8 i 2 tysięcy zł wobec trójki poszkodowanych - mówi Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Dodatkowo sąd nakazał, aby po odbyciu kary umieścić księdza w zakładzie psychiatrycznym.

Nie przegapcie

Znamy wyniki late poll: minimalna przewaga Andrzeja Dudy

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antek

Ile złego może uczynić nawet jeden na tysiąc takich przypadków.Jezus swoim życiem dał nam przykład jak postępować nie tylko nam świeckim katolikom ale duchownym też! Czas przebywania w seminarium i póżniej na Parafii musi być skrupulatnie obserwowany by już nigdy takie zło nie miało miejsca!

w
wdowapowikarym

Od czegoś trzeba zacząć. 5 lat dla tego zboka i gwałciciela to nie jest zły wyrok. Teraz pora na jego patronów z episkopatu za poplecznictwo.

G
Gruby

Ha ha ha na pięć lat??? Powinien zostać wykastrowany i odcięty od świata do końca swoich zasranych dni.

Dodaj ogłoszenie