Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Kontrowersyjna tablica upamiętniająca Armię Radziecką zniknie

Bartłomiej Romanek
17 stycznia poseł Tomasz Jaskóła usiłował zasłonić tablicę planszą z „Warszycem”. Doszło do szarpaniny z policją
17 stycznia poseł Tomasz Jaskóła usiłował zasłonić tablicę planszą z „Warszycem”. Doszło do szarpaniny z policją Bartłomiej Romanek
Politechnika Częstochowska uszanuje opinię Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i zdejmie tablicę upamiętniającą Armię Radziecką.

Dekomunizacja wkracza doCzęstochowy, a konkretnie na Politechnikę Częstochowską. Uczelnia uszanuje decyzję dr. Andrzeja Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, i usunie z budynku przy ulicy Dąbrowskiego tablicę z symbolem sierpa i młota, upamiętniającą „jeńców bohaterów Armii Radzieckiej pomordowanych w bestialski sposób przez zbirów hitlerowskich”. Zdaniem dr. Kunerta, tablica powinna zniknąć, ponieważ podaje nieprawdziwe informacje o historii.

To element propagandy

Tablica wisząca na budynku Politechniki Częstochowskiej przy ulicy Dąbrowskiego budziła kontrowersje od wielu lat. Nikt nie chciał jednak podjąć decyzji o jej zdjęciu. Urząd Miasta wskazywał na uczelnię, a Politechnika broniła się, że tablica nie jest jej, bo wisiała jeszcze przed powstaniem uczelni. O tablicy głośno zrobiło się 17 stycznia z powodu protestu posła Kukiz’15, Tomasza Jaskóły.

Parlamentarzysta usiłował zasłonić tablicę planszą z wizerunkiem Stanisława Sojczyńskiego, ps. Warszyc. Jaskóła twierdził, że w rzeczywistości 17 stycznia nie doszło do żadnego wyzwolenia przez Armię Radziecką, ale do nowej okupacji.

Jego happening zakończył się szarpaniną z policją. Kilka tygodni później tablica została oblana nieznaną substancją, a policja wszczęła nawet w tej sprawie śledztwo. Protestowali również studenci, na których prośbę opinię w sprawie tablicy wydała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Zdaniem jej sekretarza, dr. Kunerta, tablica powinna zniknąć, gdyż „stanowi materialną pozostałość po propagandowej działalności władz Polski Ludowej, dążącej do narzucenia społeczeństwu fałszywego poczucia wdzięczności dla Armii Czerwonej za wyzwolenie spod okupacji niemieckiej”.
- Zgodnie z sugestią dr. hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta, stara tablica zostanie zastąpiona nową tablicą, której treść odda w sposób faktyczny stan wiedzy historycznej - ofiar Stalagu 367 Tschenstochau. Obecnie powołany przez rektora uczelni zespół pracuje nad treścią nowej tablicy - będziemy ją konsultować z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - mówi Izabela Walarowska, rzeczniczka Politechniki Częstochowskiej.

Co z innymi obiektami?

Na razie w zawieszeniu są inne decyzje związane z dekomunizacją w Częstochowie. Urząd Miasta czeka na odpowiednią ustawę i wstrzymał się z usunięciem sierpa i młota z pomnika żołnierzy radzieckich na cmentarzu Kule.

Wojewoda śląski zakwestionował natomiast z powodu błędów formalnych uchwały częstochowskiej Rady Miasta w sprawie zdemontowania dwóch tablic poświęconych działaczom komunistycznym, zamordowanym przez hitlerowców, o co zabiegał radny PiS, Krzysztof Janus.


*Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!