Często wyjeżdżasz służbowo? Zagraniczną podróż rozlicz na krajową fakturę

Maciej Badowski AIP
Andrzej Banaś
Wyjeżdżasz do potencjalnego kontrahenta zagranicznego albo chcesz zrobić rekonesans za granicą w jego poszukiwaniu ale nie możesz rozliczyć faktur z jego kraju bo nie opłaca ci się płacić dodatkowo kilkaset zł miesięcznie. Taką podróż można rozliczyć na podstawie krajowych faktur. A nawet zarobić na prywatny wyjazd turystyczny.

A na dodatek w gorączce przygotowań zdjąć sobie z głowy logistyczny problem z organizacją wyjazdu nie dokładając do tego złotówki. W języku przedsiębiorców nazywa się to outsourcingiem usług. Taki właśnie jest możliwy, jeśli zlecić przygotowanie wyjazdu wyspecjalizowanej firmie.

Ta zatroszczy się o najkorzystniejszy cenowo przelot lub bilety kolejowe do kraju, do którego się udajemy, wynajęcie na miejscu samochodu lub zorganizowanie biletów kolejowych na miejscu, noclegi w hotelach itp. Na wszystko to przedsiębiorca otrzyma krajową fakturę, mogąc w ten sposób rozliczyć koszty wyjazdu.

Jak to działa?

Przedsiębiorca określa liczbę osób, która będzie uczestniczyć w delegacji, jej budżet, termin i swoistą mapę drogową, w postaci miejsc i terminów, w których będzie je odwiedzać. Może również samodzielnie rezerwując sobie przelot, określić konkretne lotniska przylotu i wylotu z powrotem do kraju. Od tego momentu obsługę przejmuje doradca, który zorganizuje parking na lotnisku, najkorzystniejsze cenowo transfery do hoteli, zarezerwuje samochód lub bilety kolejowe.

Organizacja bez prowizji i z odroczoną płatnością

- Optymalizacja podróży służbowych, zarówno w sensie oszczędności czasu jak i pieniędzy to istotny element odciążenia przedsiębiorcy od często zbytecznego i zawsze czasochłonnego poszukiwania dogodnych połączeń, noclegów itp. – zauważa Rafał Ziółkowski, Aero.pl. – Z wyjątkiem rezerwacji biletów lotniczych i wiz, gdy podróż odbywa się do kraju poza Unię Europejską, obsługa nie generuje jakichkolwiek prowizji – dodaje.

- Umowa z wiodącymi wypożyczalniami aut umożliwia stosowanie tzw. full voucher payment – podkreśla Dawid Pszeniczka, Aero.pl. – To oznacza, że przedsiębiorca na miejscu okazuje tylko wystawiony dokument i podpisuje umowę najmu, nie angażując własnych pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu