reklama

Część przedsiębiorców zaczyna dostrzegać poprawę w relacjach z urzędami

aba/ rmn/ PAPZaktualizowano 
W konferencji w Wyszkowie wziął udział minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Podkreślał, że rząd cały czas pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców.
W konferencji w Wyszkowie wziął udział minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Podkreślał, że rząd cały czas pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców. PAP
Kontakty z urzędnikami są lepsze, ale jeszcze nie idealne – ocenili w środę w Wyszkowie uczestnicy konferencji poświęconej ułatwieniom w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Na spotkaniu informacyjnym „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” przedstawiciele wyszkowskich firm mogli poszerzyć swoją wiedzę m.in. o Konstytucji Biznesu, mającej poprawić środowisko prawno-instytucjonalne, w którym działają polscy przedsiębiorcy.

„Urzędy skarbowe stosują Konstytucję Biznesu i wypływającą z niej zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorców” – mówiła podczas szkolenia Dorota Łaska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie. „Jeżeli ktoś nie ma nic na sumieniu, to nie ma się co bać urzędu, a wręcz służymy pomocą. Straszny urząd skarbowy to mit” – przekonywała.

Zmianę w kontaktach z urzędnikami zauważyli lokalni przedsiębiorcy. „Rzeczywiście widzę zmianę w urzędach skarbowych i podejściu do podatnika. Nie wiem, czy to jest zmiana pokoleniowa, czy zasługa ministerstwa, ale urzędnicy są wyjątkowo mili i pomocni” – powiedziała PAP Małgorzata Baranowska z kancelarii podatkowej Skłodowska.

„Każde ułatwienie wprowadzane z myślą o małych firmach jest dobre. Kontakty z urzędnikami są lepsze, choć jeszcze nie idealne” – oceniła z kolei Katarzyna Kamieniecka, dyrektor wyszkowskiego oddziału Grupy Pascal Sp. z o.o. Na konferencję przyszła, żeby uporządkować swoją wiedzę o nowych przepisach. „W tej chwili zmiany w prawie są tak dynamiczne, że nie zawsze można śledzić wszystko na bieżąco. Usystematyzowanie wiedzy zawsze się przydaje” – wyjaśniła.

W zmianę klimatu w relacji państwo-przedsiębiorca nie wierzy natomiast pani Beata, księgowa z Wyszkowa. „Z przykrością stwierdzam, że nie zauważyłam zmian” – powiedziała PAP. Docenia jednak ułatwienia wprowadzane w kontakcie on-line z urzędami. I tu zauważa jednak pułapkę.

„Informatyzacja to nie tylko plusy. W firmach pracują też osoby starsze, które nie mają pojęcia o komputerze. Niby są ułatwienia w wystawianiu zaświadczeń on-line, wprowadzane są elektroniczne zwolnienia lekarskie, ale osoby starsze nie zawsze wiedzą, jak się tymi narzędziami posługiwać” - wskazała. „Jeżeli wdrożymy całkowitą informatyzację, dla wielu starszych pracowników będzie to bariera” – oceniła.

Mówiła też o nowo powołanym Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. „Kto to jest, gdzie jest, jak do niego napisać? Teoretycznie coś jest, ale zobaczymy, jak będzie praktycznie” - zastrzegła.

Burmistrz Wyszkowa cieszył się, że spotkanie dla przedsiębiorców odbywa się właśnie w tym mieście. „Przedsiębiorcy z Wyszkowa rozwijają swoje firmy bardzo dynamicznie i myślę, że skorzystają z informacji przekazanych przez ekspertów z ministerstw” – powiedział PAP Grzegorz Nowosielski, burmistrz Wyszkowa. „Jako miasto od dawna stawiamy na rozwój przedsiębiorczości, głównie w sektorze usług i przemysłu. To właśnie dzięki przedsiębiorczości mieszkańców Wyszków się dźwignął i ma dzisiaj tylko 4-procentowe bezrobocie” – podkreślił samorządowiec.

W konferencji w Wyszkowie wziął udział minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Podkreślał, że rząd cały czas pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców.

„To nie jest tak, że przyjęliśmy Konstytucję dla Biznesu i już. To jest proces ciągły. Wczoraj, czyli we wtorek, Rada Ministrów przyjęła następny pakiet zmian” – powiedział Zagórski. „Przyjęty został m.in. projekt ustawy, mówiący o tym, że mali podatnicy płacący podatek CIT będą go płacili w wysokości 9 proc., a nie 15 proc., jak obecnie” – wskazał.

Wśród ostatnio przyjętych przez rząd rozwiązań wymienił także podwyższenie progu małego podatnika w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży (dziś ten limit to 1,2 mln euro) oraz ograniczenie obowiązku prowadzenia okresowych szkoleń BHP dla pracowników administracyjno-biurowych.

„Pracownik biurowy nie będzie musiał przechodzić kłopotliwych szkoleń BHP, a pracodawca ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów” – podkreślał szef MC.

„Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” to cykl kilkudziesięciu spotkań informacyjnych w całej Polsce; ich organizatorami są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dotychczas w spotkaniach uczestniczyło już ponad trzy tysiące przedsiębiorców.

Konferencjom towarzyszy strefa informacyjna, w ramach której do dyspozycji przedsiębiorców są m.in. przedstawiciele resortu finansów, administracji skarbowej czy ZUS. (PAP)

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Materiał oryginalny: Część przedsiębiorców zaczyna dostrzegać poprawę w relacjach z urzędami - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie