Czekają nas spore podwyżki za energię elektryczną. Ile zapłacimy za gaz? Prezes URE przedstawił dane

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na rachunek za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji, która zawiera tzw. opłatę mocową.
Na rachunek za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji, która zawiera tzw. opłatę mocową. Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Za prąd zapłacimy średnio 8 złotych więcej miesięcznie. Natomiast za gaz rachunki powinny być "nieznacznie niższe".

Każdego roku w ostatnim kwartale w Urzędzie Regulacji Energetyki prowadzone są postępowania po których zatwierdzane są taryfy za energię elektryczną i paliwa gazowe na kolejny rok.

Za prąd zapłacimy więcej

Na rachunek za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji. Taryfa za dystrybucję uwzględnia tzw. opłatę mocową, która naliczana jest od 1 stycznia br.

Jak podano w komunikacie, zmiany taryf na bieżący rok spowodują, że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 9 do ponad 10 proc., co przekłada się na kwotowy wzrost płatności o około 8 złotych miesięcznie.

"Nieznacznie" niższe rachunki za gaz

Rachunek za gaz również składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia. Prezes URE zatwierdza taryfę na sprzedaż gazu tylko do odbiorców w gospodarstwach domowych. Natomiast dystrybucja gazu, podobnie jak energii elektrycznej – jako obszar monopolu naturalnego – jest taryfowana dla wszystkich grup odbiorców.

Jak podano w komunikacie, największa część odbiorów gazu ziemnego obsługiwana jest przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG) oraz PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD). Na skutek zmian w cennikach tych dwu przedsiębiorstw gazowych kompleksowe płatności odbiorców w gospodarstwach domowych w 2021 roku po wprowadzeniu w życie tych taryf spadną od ok. 0,5 do ok 1,7 proc.

- Nominalnie oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z gazu głównie do przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 10 groszy mniej miesięcznie. Odpowiednio mniej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą ponad 4 zł mniej miesięcznie- podano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl