Czeka nas ogólnopolski lockdown? Andrusiewicz: Decyzja w czwartek lub piątek

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Czeka nas ogólnopolski lockdown? Andrusiewicz: Decyzja w czwartek lub piątek fot. adam jankowski / polska press
Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w czwartek lub piątek rząd poinformuje, czy wprowadzi kolejne restrykcje - tym razem na terenie całego kraju, czy pozostanie przy punktowych obostrzeniach. - Sytuacja nie nastraja żadnymi optymistycznymi myślami – stwierdził Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia przekazał we wtorek, że w całym kraju następuje tendencja wzrostowa zakażeń koronawirusem. - Widzimy na południu często przyrosty po 40-50 proc. dzień do dnia, więc ta sytuacja nie nastraja żadnymi optymistycznymi myślami – mówił.

Wojciech Andrusiewicz dodał, że „jak na razie realizują się czarne i niebezpieczne scenariusze”. - Dlatego tak ważne w tych najbliższych dniach, żebyśmy zachowywali się bardzo odpowiedzialnie i przestrzegali wszystkich zasad sanitarno-epidemeilogicznych – mówił.

Czeka nas ogólnokrajowy lockdown?

Pytany o możliwość wprowadzenia lockdownu na terenie całego kraju, Andrusieicz odpowiedział, że Ministerstwo Zdrowia nadal będzie analizować wzrost zakażeń w poszczególnych częściach kraju.

Dodał, że ważny będzie wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców, ale jeszcze istotniejsza będzie dynamika wzrostu. - Jeśli dynamika nadal będzie podążała tym trendem 40 proc. lub wyżej, jeżeli będziemy widzieli, że zakażenia liczba zakażeń rośnie w kolejnych województwach, to zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzieleskiego w czwartek lub w piątek ogłoszona zostanie decyzja co dalej z obostrzeniami, czy będą obowiązywały w całym kraju czy w poszczególnych województwach – stwierdził.

Niedzielski: Możliwe ogólnopolskie obostrzenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski na wczorajszej konferencji prasowej stwierdził natomiast, że poniedziałkowe wyniki dotyczące liczby zakażeń są bardzo niepokojące. - Blisko 11 tysięcy to bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia, to wzrost rzędu 75 procent. To zdecydowane przyśpieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach. Wtedy ta dynamika, ten wzrost spadał – mówił.

Kliknij i przeczytaj!

Kliknij i przeczytaj!

Dodał, że resort będzie się uważnie przyglądał, co będzie działo się dalej. - Jeżeli będziemy mieli do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem, to konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju – mówił Niedzielski, wskazując, że kolejne województwa, w których sytuacja jest trudna, to województwo kujawsko-pomorskie, ale również województwa pasa południowego: dolnośląskie, śląskie i podkarpackie.

Nowe restrykcje dla województw

W związku z rosnącą liczbą zakażeń rząd postanowił wprowadzić dodatkowe obostrzenia dla kolejnych części Polski. Nowe zasady obowiązują w województwie lubuskim i mazowieckim od 15 marca. Wcześniej lockdown wprowadzono w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Zamkniętych będzie wiele obiektów użyteczności publicznej, a najmłodsi uczniowie przejdą na nauczanie hybrydowe. Wszystkie restrykcje obowiązywać będą co najmniej do 28 marca.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia i ustrzec się bankructwa:...

Jak informuje resort zdrowia swoją działalność muszą zawiesić:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Nauka w województwie pomorskim, mazowieckim i lubuskim

Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że od 15 do 28 marca w województwach pomorskim, mazowieckim i lubuskim zajęcia dla uczniów klas I-III będą prowadzone hybrydowo, tzn. naprzemiennie.

W związku z tym dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby zorganizować naukę stosując specjalne zasady.
W budynku szkoły nie może być więcej niż 50 proc. uczniów, a co za tym idzie co najmniej 50 proc. uczniów będzie miała lekcje zdalnie.

Resort podkreśla, że każdy dyrektor najlepiej zna specyfikę swojej szkoły, dlatego MEiN nie wskazuje, ile dni jedna grupa uczniów powinna być w szkole, a ile dni druga.

„To decyzja dyrektora, który ustali harmonogram prowadzenia zajęć, biorąc pod uwagę – w miarę możliwości – równomierne i naprzemienne rozdzielenie nauki na tryb zdalny i stacjonarny” – czytamy w komunikacie.
Starsi uczniowie z tych regionów będą uczyć się na dotychczasowych zasadach. Utrzymane są również zasady pracy placówek wychowania przedszkolnego.

Nauka w województwie warmińsko-mazurskim

Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim na kolejne dwa tygodnie zostają utrzymane ograniczenia dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, z tym że ograniczenia te będą polegać na wprowadzeniu zasad nauczania hybrydowego.
Ta również w budynku szkoły nie może być więcej niż 50 proc. uczniów i co najmniej 50 proc. uczniów będzie miała lekcje zdalnie.
Analogicznie jak w przypadku województw pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego resort nie wskazuje, ile dni jedna grupa uczniów powinna być w szkole, a ile dni druga grupa. O tym decyduje dyrektor szkoły.

Pozostałe dzieci i młodzież ze szkół oraz placówek uczą się w trybie zdalnym.

Nauka w pozostałych częściach Polski

W pozostałych częściach kraju szkoły i placówki, w tym szkoły i placówki specjalne, będą funkcjonowały tak jak dotychczas. Ponadto utrzymane zostały dotychczasowe rozwiązania dotyczące dziecka niepełnosprawnego lub ucznia, który nie ma możliwości nauki w domu.

Bez zmian pozostają zasady na jakich funkcjonują szkoły podstawowe i ponadpodstawowe: sportowe, mistrzostwa sportowego oraz szkoły z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego.

Już wiadomo. Jest regionalizacja obostrzeń

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 marca, 11:31, Gość:

Tekst z artykułu tego portalu:

"Miliarderzy zarobili od marca ubiegłego roku ponad bilion dolarów. Bogatsi stali się jeszcze bogatsi, a biedni zubożeli – donoszą media na całym świecie."

Czegoś jeszcze nie rozumiecie?

Ty naprawdę wierzysz że dzięki temu że świat się zatrzymał to oni są bogatsi i że to taki ich plan ?

G
Gość

"Przemieszczanie bez kary. SN kasuje pandemiczne wyroki

Ustanowienie zakazów ograniczających wolności konstytucyjne w rozporządzeniu było niezgodne z prawem – orzekł dzisiaj Sąd Najwyższy, uwzględniając trzy kasacje RPO.

Dotyczyły one wyroków skazujących na kilkusetzłotowe grzywny za naruszenie zakazu przemieszczania się. Obowiązujący od 25 marca do 19 kwietnia 2020 r. zakaz wychodzenia z domu (poza wyjściem do pracy czy zaspokajaniem najpilniejszych potrzeb) był jednym z najbardziej ingerujących w prawa i wolności elementem tzw. twardego lockdownu. Przy tym nie dość, że został wprowadzony bez ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, to jeszcze nie w drodze ustawy, lecz za pomocą rozporządzeń. Z tego powodu rzecznik praw obywatelskich zdecydował się wnieść do Sądu Najwyższego kasacje od wyroków skazujących obywateli za naruszenie obostrzeń, wprowadzonych w sposób sprzeczny z konstytucją. SN przyznał mu wczoraj rację, uznając, że kasacje były oczywiście zasadne.

– To oznacza, że zarówno wcześniejsze, jak i przyszłe regulacje ingerujące w konstytucyjne wolności, o ile również będą wprowadzane za pomocą rozporządzeń, nie mają podstawy prawnej. A zatem będą mogły być skutecznie kwestionowane – komentuje adwokat mec. Andrzej Michałowski.

Jak podkreśla prof. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sąd Najwyższy, uniewinniając wczoraj obywateli, jednocześnie napisał wielki akt oskarżenia wobec władzy politycznej. Za to, że nie potrafiła zapewnić bezpieczeństwa prawnego w trakcie epidemii w taki sposób, by dla wszystkich było jasne, co jest dozwolone, co zakazane, i by osoby, które łamią restrykcje, ponosiły za to odpowiedzialność. – Zamiast tego rząd wprowadził w drodze rozporządzeń restrykcje, które nie mają podstawy prawnej i nie mogą być wiążące dla obywateli. Nawet jeśli są słuszne, to władza sama siebie pozbawiła możliwości ich wyegzekwowania – mówi prof. Mikołaj Małecki. Zauważa przy tym, że trwająca trzecia fala zachorowań może znów spowodować konieczność wprowadzenia zakazów przemieszczania się, zamknięcia sklepów czy prowadzenia działalności.

– Jeżeli z premedytacją władza publiczna przez ponad rok wydaje wadliwe przepisy, licząc na to, że obywatele kierowani strachem i tak się będą do nich stosowali, a tylko niewielu zdecyduje się je kontestować, to nie jest to stanowienie prawa, lecz cwaniactwo – puentuje mec. Michałowski...

Co zrobi rząd

Tymczasem w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną od kilku tygodni rozważana jest kwestia wprowadzenia zakazów czy ograniczeń przemieszczania się w okresie zbliżających się Świąt Wielkanocnych. O takiej ewentualności wspominał np. minister zdrowia.

Tyle tylko, że biorąc pod uwagę krótki czas pozostały do świąt, trudno się spodziewać, by podejmując ewentualną decyzję o ponownym uziemieniu Polaków, władza zdążyła to zrobić w drodze ustawy. Na razie, jak informuje resort zdrowia, żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

– Ministerstwo Zdrowia stale obserwuje sytuację sanitarno-epidemiologiczna dotyczącą zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i analizuje dynamikę przyrostu zachorowań. Jak tylko zapadną decyzje w tej sprawie, resort zdrowia poinformuje o tym opinie publiczną – mówi rzecznik resortu."

https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8121489,zakaz-przemieszczania-sie-lockdown-rozporzadzenie-obostrzenia-sn.html?fbclid=IwAR3xgWDQ3OZe_08Dzv2WbosSNAyD0nf-WoR5ljo527QNYbgFOLVtn51GRE8

G
Gość

Tekst z artykułu tego portalu:

"Miliarderzy zarobili od marca ubiegłego roku ponad bilion dolarów. Bogatsi stali się jeszcze bogatsi, a biedni zubożeli – donoszą media na całym świecie."

Czegoś jeszcze nie rozumiecie?

G
Gość

"„Ten rząd ma krew na rękach”. Jacek Międlar o działaniach polskich władz podczas tzw. pandemii koronawirusa [WIDEO]

W środę (3.02.2021) Jacek Międlar był gościem Krzysztofa Lecha Łukszy w telewizji wRealu24. Jednym z tematów rozmowy była hekatomba Polaków, do której doszło w 2020 roku. Ponad 70 tys. nadmiarowych zgonów to nie jest wina koronawirusa. To skutek postępowania naszego rządu, który swoimi decyzjami sparaliżował służbę zdrowia i doprowadził do odcięcia pacjentów od leczenia. Efektem jest największa liczba zgonów od II wojny światowej. – Ten rząd ma krew na rękach. Lockdown i rząd zabija Polaków – powiedział Międlar

Zapytany, czy sądzi, że pandemiczne działania władz wynikają z nieudolności, Międlar odparł, że przestał już tak twierdzić. – W dobie tych wszystkich absurdów nie mam wątpliwości, że jest to zaplanowany proces, który m.in. ma doprowadzić do tego, że małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną przejęte przez gigantyczne koncerny, a także przez spółki skarbu państwa, przez państwo, czyli możemy tutaj mówić o pewnego rodzaju neokomunie z wspierającymi ją koncernami zagranicznymi. Widać to i myślę, że nikt nie powinien temu zaprzeczać – powiedział.

Międlar wskazał, że obecne nękanie przedsiębiorców, którzy otwierają swoje biznesy, jest działaniem rodem z czasów komunistycznych. Podkreślił, że państwo powinno zapewniać bezpieczeństwo swoim obywatelom, zarówno pod względem zdrowotnym, jak też gospodarczym. Tymczasem tego nie robi, a wręcz przeciwnie – gnębi obywateli, którzy przestrzegają prawa."

https://wprawo.pl/ten-rzad-ma-krew-na-rekach-jacek-miedlar-o-dzialaniach-polskich-wladz-podczas-tzw-pandemii-koronawirusa-wideo

G
Gość

Zdajecie sobie sprawę, że Sprawiedliwość was nie ominie?

G
Gość

Lepiej dla was będzie jak rozliczy was historia, nie ludzie.

Chociaż i to jest możliwe.

G
Gość
16 marca, 16:17, kabaret:

we Francji potwierdzono podobno nowy szczep wirusa którego nie wykrywają testy PCR . nie ma to jak byc bedzie bezobjawowym zakażonym niewykrywalnym wirusem :)

16 marca, 17:12, Gość:

Skoro PCR go nie wykrywa to nigdy byśmy się nie dowiedzieli o czymś nowym. Potrafisz logicznie i samodzielnie myśleć ?

16 marca, 17:24, gość:

O koronce też byś nie wiedział, gdyby nie paranoja mediów.

Nie z mediów tylko każdy by zauważył przepełnione szpitale i sparaliżowana służba zdrowia.

Ale w tedy zaczął byś się zastanawiać dlaczego nie informują ?

Oczywiście ty byś się nie zastanawiał bo musiał byś samodzielnie myśleć a ty tylko wegetujesz.

p
paranoik wolski
16 marca, 16:17, kabaret:

we Francji potwierdzono podobno nowy szczep wirusa którego nie wykrywają testy PCR . nie ma to jak byc bedzie bezobjawowym zakażonym niewykrywalnym wirusem :)

16 marca, 17:12, Gość:

Skoro PCR go nie wykrywa to nigdy byśmy się nie dowiedzieli o czymś nowym. Potrafisz logicznie i samodzielnie myśleć ?

16 marca, 17:24, gość:

O koronce też byś nie wiedział, gdyby nie paranoja mediów.

16 marca, 17:30, Gość:

Tak media nierządu to rzeczywiście paranoja .

Tak na marginesie co oznacza słowo "paranoja " ?

Objawy paranoii mediów :

Rząd jest wspaniały, a opozycja to w najlepszym razie aferzyści, w najgorszym: narodowi zdrajcy

G
Gość
16 marca, 16:17, kabaret:

we Francji potwierdzono podobno nowy szczep wirusa którego nie wykrywają testy PCR . nie ma to jak byc bedzie bezobjawowym zakażonym niewykrywalnym wirusem :)

16 marca, 17:12, Gość:

Skoro PCR go nie wykrywa to nigdy byśmy się nie dowiedzieli o czymś nowym. Potrafisz logicznie i samodzielnie myśleć ?

16 marca, 17:24, gość:

O koronce też byś nie wiedział, gdyby nie paranoja mediów.

Tak media nierządu to rzeczywiście paranoja .

Tak na marginesie co oznacza słowo "paranoja " ?

N
Nazi wirus

W czwartek lockdown , a za tydzień samolociki polecą po narodowych wtażków na Wyspy. Ot logika narodowa.

Niedługo odkryją wolską odmianę wirusa głupoty połączoną z coronawirusem.

Chwała bohaterom narodowym z Anglii !

g
gość
16 marca, 16:17, kabaret:

we Francji potwierdzono podobno nowy szczep wirusa którego nie wykrywają testy PCR . nie ma to jak byc bedzie bezobjawowym zakażonym niewykrywalnym wirusem :)

16 marca, 17:12, Gość:

Skoro PCR go nie wykrywa to nigdy byśmy się nie dowiedzieli o czymś nowym. Potrafisz logicznie i samodzielnie myśleć ?

O koronce też byś nie wiedział, gdyby nie paranoja mediów.

G
Gość
16 marca, 16:17, kabaret:

we Francji potwierdzono podobno nowy szczep wirusa którego nie wykrywają testy PCR . nie ma to jak byc bedzie bezobjawowym zakażonym niewykrywalnym wirusem :)

Skoro PCR go nie wykrywa to nigdy byśmy się nie dowiedzieli o czymś nowym. Potrafisz logicznie i samodzielnie myśleć ?

k
kabaret

we Francji potwierdzono podobno nowy szczep wirusa którego nie wykrywają testy PCR . nie ma to jak byc bedzie bezobjawowym zakażonym niewykrywalnym wirusem :)

H
Helena Jankowska

Tego ministra powinno się oddać pod sąd i ponownie do szkoły wysłać.

G
Gość

obajtka zamknąć!

Dodaj ogłoszenie