Czeka nas najcieplejsza wiosna od lat? Prognoza IMGW

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wiosna na Dolnym Śląsku
Wiosna na Dolnym Śląsku Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Instytut opublikował prognozę pogody na kilka najbliższych miesięcy. Zaskakującą! Przeczytajcie poniżej.

Marzec i kwiecień 2022 r. mogą być znacznie cieplejsze niż wieloletnie normy. Tak wynika z eksperymentalnej prognozy długoterminowej opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Za to luty i maj nie zaskoczą nas temperaturami.

Jak czytamy w opublikowanej przez IMGW długoterminowej prognozie, średnie temperatury w lutym w całej Polsce nie będą znacząco odbiegać od normy wieloletniej z 1991-2020, która dla Wrocławia wynosi od -0,8 do 2,9 stopnia Celsjusza. Miesięczna suma opadów na Dolnym Śląsku i przeważającym obszarze Polski w tym miesiącu również nie powinna przekroczyć normy. Jedynie na północnym wschodzie kraju może być ich więcej.

Marzec i kwiecień cieplejsze niż zwykle

W marcu 2022 r. - jak czytamy w prognozie - zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w całym kraju, powinno być cieplej niż zakłada norma wieloletnia na lata 1991-2020. Dla Wrocławia średnie temperatury w marcu wyniosły do tej pory od 3,9 do 5,2 stopni Celsjusza. Za to miesięczna suma opadów na terenie całego kraju, w tym na Dolnym Śląsku, powinna zmieścić się w normie wieloletniej.

Również w kwietniu 2022 r. średnie temperatury na terenie całego kraju mogą być wyższe od normy wieloletniej, która dla Wrocławia wynosi od 9,0 do 9,8 stopni Celsjusza. Na północy i północnym wschodzie sumy opadów powinny być w normie. Na pozostałym obszarze – w tym na Dolnym Śląsku - będzie ich więcej niż wynikać to może ze średniej wieloletniej.

W maju bez pogodowych niespodzianek?

Maj w całej Polsce będzie z temperaturą w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, która wynosi dla Wrocławia od 13,9 do 14,7 stopni Celsjusza. Na terenie całego kraju miesięczna suma opadów powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, jedynie w centrum i na północnym zachodzie może być wyższa.

Mapy pogodowe dla całego kraju dla kolejnych miesięcy prezentujemy w załączonej galerii:

Jak czytamy w komunikacie IMGW, należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. "Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)" - informują autorzy prognozy.

Jednocześnie IMGW zastrzega, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością.

"Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - wyjaśniają synoptycy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czeka nas najcieplejsza wiosna od lat? Prognoza IMGW - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl