Czego Polacy nie wiedzą o tarczy

Riki Ellison, Missile Defense Advocacy Alliance
George W. Bush chce jeszcze przed zakończeniem swojej kadencji podpisać z Polską umowę o instalacji elementów tarczy na naszym terytorium
George W. Bush chce jeszcze przed zakończeniem swojej kadencji podpisać z Polską umowę o instalacji elementów tarczy na naszym terytorium REUTERS
Wokół instalacji elementów systemu rakietowego w Polsce narosło wiele mitów. Prostuje je Riki Ellison, szef niezależnego amerykańskiego instytutu Missile Defense Advocacy Alliance, wspólnie ze specjalistami z Politechniki Warszawskiej

Czy na Polskę spadną odłamki zniszczonych rakiet?
Możliwość, że spadnie na nas fragment zestrzelonej rakiety, jest bliska zeru. Zniszczenie rakiet lecących np. z Iranu musi się odbyć na bardzo dużej wysokości, nawet kilkudziesięciu kilometrów nad ziemią. Odłamki rakiety, spadając z takiej wysokości, po prostu się spalą. Trafiona rakieta zostanie rozbita na drobny mak.

Dlaczego zestrzelenie następuje na dużej wysokości?

Jeśli np. Iran chce wystrzelić w kierunku USA rakietę, musi ją wznieść na wysokość kilkudziesięciu kilometrów, bo dopiero tam opór powietrza jest niewielki i rakieta może lecieć daleko. Leci po torze o kształcie paraboli. Tymczasem na wysokości np. 15 km opór powietrza ciągle jest spory i dlatego, aby zestrzelić cel, rakiety przechwytujące wymagałyby o wiele mocniejszego napędu. Ważne jest też i to, że rakietę najłatwiej jest namierzyć i zestrzelić w momencie, w którym osiąga szczyt paraboli. Ma wtedy najmniejszą prędkość i łatwiej w nią trafić.

Czy ładunek umieszczony w zestrzelonej rakiecie skazi terytorium Polski?
Jeśli wrogie rakiety będą miały ładunek jądrowy, zostanie on rozproszony na dużej wysokości, ale najprawdopodobniej nie nad terytorium Polski.

Wysoko w atmosferze nie dojdzie do eksplozji ładunku jądrowego. Zniszczenie rakiety nośnej nastąpi w inny sposób. Działanie tarczy antyrakietowej polega m.in. na tym, że na dużą wysokość wyniesiona zostaje rakieta przechwytująca, która nabiera olbrzymiej prędkości i energii kinetycznej i dzięki temu roznosi w puch rakietę nośną wroga.

Owszem, na jej pokładzie jest ładunek jądrowy, ale po zderzeniu natychmiast dochodzi do jego rozproszenia. Powstaje kurz radioaktywny, chmura, ale nie ma fali uderzeniowej, tak jak po wybuchu jądrowym.

Czy można odpalić rakietę przypadkowo i trafić np. w polskie miasto?
Odpalanie rakiet na dużą skalę odbywa się już właściwie od lat 40. zeszłego stulecia. Są już więc wypracowane stosowne procedury i reżimy eksploatacyjne. Ciągle udoskonalane zabezpieczenia minimalizują ryzyko jakichkolwiek pomyłek.

Czy radar umieszczony w Czechach spowoduje zwiększenie ryzyka zachorowań na raka?
Nie ma takiego zagrożenia. Dziś nie notuje się już zachorowań na białaczkę czy inne choroby nowotworowe wśród osób obsługujących takie urządzenia.

Radar, który zostanie zainstalowany w Czechach, będzie wysyłać energię elektromagnetyczną w bardzo skupionej wiązce, która nie będzie dotykać ziemi. Wiązka jest skierowana w przestworza, bo musi wykryć cel w górnych warstwach atmosfery.

Radar jest bezpieczny także ze względu na rygorystyczne przestrzeganie zasady tzw. podcięcia, co oznacza, że nad ziemią gwałtownie spada natężenie promieniowania emitowanego przez radar. Kiedyś rzeczywiście zdarzało się, że promieniowana energia spadała na ziemię i cierpieli ludzie. Obsługa radarów chorowała często na białaczkę, ale to już przeszłość. Nikt nie ewakuuje mieszkańców z okolic lotnisk cywilnych, gdzie również działają potężne radary.
Bezpieczeństwo czeskiego radaru dodatkowo zwiększa fakt, że zostanie ustawiony na wzgórzu. Nie będzie więc przypadkowych odbić wiązki od ziemi.

Czy warto zgadzać się na instalację urządzeń, które ciągle nie są gotowe?

To prawda, że wciąż trwają testy tarczy, ale Polska ma 5 lat, zanim w silosach umieszczonych na jej terytorium znajdą się właściwe rakiety. W ciągu tych 5 lat będą one testowane.
Poza tym USA dysponują już takim systemem, który broni Ameryki przed rakietami dalekiego zasięgu i mimo że działa, to jest nadal każdego roku testowany.

Czy umieszczenie elementów tarczy w Polsce osłabia nasze bezpieczeństwo?
Wręcz przeciwnie. Elementy tarczy umieszczone w Polsce i w Czechach umożliwią nie tylko ochronę terytorium USA, ale prawie całej Europy, z wyjątkiem terenów położonych na południu, np. Grecji.
Gdyby przesunąć elementy tarczy bardziej na południe, np. do Rumunii, ochronę straciłaby Wielka Brytania i północna Europa. Dlatego w przyszłości pojawi się jakiś system uzupełniający, umożliwiający ochronę całej Europy.

Czy jest sens podpisywać umowę o tarczy z administracją George?a Busha na kilka miesięcy przed wyborami w USA?
Przeciąganie decyzji w sprawie tarczy i czekanie na następną administrację jest dla Polski ryzykowne, oczywiście jeśli zależy nam na instalacji. Barack Obama jest raczej zwolennikiem umieszczenia rakiet w wyrzutniach na statkach.
Andrzej Czerwiński, poseł PO, przewodniczący zespolu parlamentarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sceptyk

Taaa... zapomniał dodać, że tarcza zwiększa atrakcyjność turystyczną regionu, sprzyja ekologii, leczy raka i cofa garba.

Dodaj ogłoszenie