Czasem najważniejsze jest widoczne dla oczu. Jak kreska...

  Czasem najważniejsze jest widoczne dla oczu. Jak kreska Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mały Książę zachwyca i starymi, i nowymi obrazkami
  1/6
  przejdź do galerii

  Mały Książę zachwyca i starymi, i nowymi obrazkami ©Kino Świat

  „Mały Książę” w filmowej formie to wciąż zachwycająca, mądra opowieść dla dzieci i dla dorosłych, do wielokrotnego odkrywania.
  Mark Osborne porwał się na niemal niemożliwe: zekranizować Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego tak, by cudowna książka na ekranie nie stała się tylko sentymentalną ramotką. Udało się nad podziw. Film nie jest dosłownym przeniesieniem na ekran historii Małego Księcia, mieszkańca asteroidy B-612, opowiadającego lądującemu na Saharze pilotowi swoją samotną historię.

  Tu bohaterką jest dziewięciolatka hodowana na kobietę sukcesu.
  Samotna tak, jak samotna w swoich dążeniach jest jej matka: zaplanowała życie dziewczynce, posłała ją do prestiżowej szkoły, a kiedy realizacja planu się nie udaje, ma dla dziecka inny wariant, niemniej obliczony na sukces. Dziewczynka poznaje Małego Księcia z opowieści ekscentrycznego sąsiada. Sąsiad chce uruchomić samolot i pokazuje dziewczynce obrazki rodem z książki de Saint-Exupéry’ego. Dziewczynka marzy o poznaniu niezwykłego bohatera...

  Mark Osborne zachował to, co najważniejsze (i, parafrazując słowa samego Małego Księcia: w tym przypadku widoczne dla oczu), czyli książkowe rysunki i historię, jednak całość wplótł umiejętnie w opowieść współczesną, zrozumiałą dla każdego, w formie ciekawej animacji. Jego Mały Książę to wciąż kopalnia interpretacyjnych możliwości do odkrywania za każdym razem, kiedy obejrzy się ten film (podobnie jest w przypadku samej książki). A jednocześnie ta opowieść o korporacyjnym stylu życia, podporządkowaniu wszystkiego pod ideę sukcesu, jest boleśnie dzisiejsza. I wciąż warto sobie przypomnieć (albo odkryć), że dobrze widzi się tylko sercem. najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. I że musisz być odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.

  Mały Książę, reż. Mark Osborne, scenariusz: Irena Brignull, Bob Persichetti, Mark Osborne. Francja 2015.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo