Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czas na Siestę": data koncertu. Rozpoczyna się gdański festiwal, 07.09. Kto wystąpi? Pierwsza wystąpi Juanita Euka

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Juanita Euka
Juanita Euka Mat. Prasowe
Juanita Euka, rozpocznie w środę, 07.09. swoim koncertem w Starym Maneżu Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? To już 12. odsłona festiwalu pełnej „muzyki szczęśliwej”.

"Czas na Siestę" w Gdańsku wystartował

- Debiutancki solowy album Mabanzo (Myśli), wydany w tym roku przynosi afrykańską energię splecioną z brzmieniem big-bandu i kubańskiej sekcji rytmicznej. Elektronika spotyka jazzowe akustyczne brzmienia. Język hiszpański miesza się z lingala, francuskim i angielskim. Album otwiera singiel Alma Seca, piosenka, którą wykonywała w serialu Netflixa Killing Eve — tymi słowami reklamują wykonawczynię dzisiejszego koncertu organizatorzy Gdańsk Siesta Festiwal Czujesz Klimat?

Siesta po raz 12. oraz debiuty

Juanita Euka, Kongijka wychowana w Argentynie, wystąpi w środę, 07.09. w Starym Maneżu (początek koncertu o godz. 19). Będzie to pierwszy koncert 12 odsłony Siesty.

Festiwal będzie pulsował różnorakimi brzmieniami (w kręgu muzyki szczęśliwej – takiego określenia używa Marcin Kydryński, dyrektor artystyczny gdańskiej Siesty).

W czwartek rozpoczną się tradycyjne dla tej imprezy gdańskie Noce Fado. W tym roku lizboński nastrój zaprezentuje nad Motławą Diana Vilarinho. To kolejny debiut na siestowej, gdańskiej scenie.

- Proponujemy spotkania z artystką młodą, która w Polsce jeszcze nigdy nie gościła. I niech to nikogo nie zwiedzie: Diana Vilarinho rozpoczęła swą drogę fado już w wieku dziewięciu lat, a jako piętnastolatka została rezydentką jednego z lizbońskich Domów Fado. Teraz zaś dodaje do tych osiągnięć następne jak zwycięstwo na festiwalu Grande Noite do Fado, fantastyczne przyjęcie na największym festiwalu fado w Portugalii Caixa Alfama Lisboa, występy w Teatro São Luiz, Teatro Tivoli i Cinema São Jorge czy na Festiwalu Noches de Fado, Divas w Asturii. Nie zaniedbuje jednak tradycji śpiewu w lizbońskich klubach i tawernach, a najczęściej można ją usłyszeć w Domu Fado Tasca do Chico – mówił współorganizator Gdańsk Siesta Festiwalu Czujesz Klimat Maciej Farski. - Jej talent zachwycił wielu, nie dziwi więc, że na album Diany utwory pisały takie gwiazdy jak producent i słynny pieśniarz Ricardo Ribeiro oraz jedna z największych dziś artystek gatunku, Carminho.

Wokalistka wystąpi (po raz pierwszy w Polsce) na trzech koncertach Nocy Fado w Piwnicy Rajców (w czwartek 8 września o 20:00, w piątek 9 i w sobotę 10 września o 22:00).

Sobota z Mistrzem i Mistrzynią

Koncerty weekendowe to będzie główne danie festiwalu.

Wystąpi Tito Paris — kabowerdyjski bard, pieśniarz, kompozytor, multiinstrumentalista, jeden z współtwórców wielkiego sukcesu Cesarii Evory. Swą pierwszą płytę Fidjo Malguado nagrał w roku 1978.  Od tamtej pory nagrywa niechętnie, jego żywiołem jest scena. W gdańskim koncercie towarzyszyć mu będzie Anna Maria Jopek.

- W Gdańsku na występie Tito zatem morny, bolera, koladeiry – całe, kabowerdyjskie instrumentarium. - Będą piękne duety. Będzie słonecznie, tanecznie, lirycznie. Będzie prawdziwy wieczór muzyki szczęśliwej. Będzie wreszcie okazja spotkać się z siestowym przyjacielem ponownie lub doświadczyć legendy muzyki świata po raz pierwszy – zaznacza Maciej Farski. - Po raz pierwszy w Polsce pojawił się na scenie na festiwalu Siesta w 2012 roku.To szczęście móc gościć Mistrza ponownie podczas festiwalowej tradycyjnej „Kabowerdyjskiej Soboty”.

Tito Paris z zespołem i jego gość, Anna Maria Jopek, wystąpią na Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? w sobotę 10 września na dwóch koncertach – o godz. 17.00 i 20:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku.

Polsko-portugalska melancholia

Gospodarzem niedzielnego koncertu „Gala melancholii: będzie wrocławianin rodem z Porto – Joao de Souza. Gościnnie na scenie pojawią się Natalia Grosiak, Ola Jas, Dorota Miśkiewicz i Bastarda Trio.

Kim jest Joao de Sousa? To portugalski pieśniarz, kompozytor i gitarzysta. Urodzony w Porto, dojrzewający muzycznie w Londynie, od lat mieszka w Polsce. Joao współpracował z wieloma postaciami naszej sceny, stąd w koncercie podsumowującym jego dotychczasową drogę nie może zabraknąć wyśmienitych gości. Pojawi się Bastarda Trio i Natalia Grosiak z Micromusic, z którą Portugalczyk zaśpiewał niezapomnianą wersję Miłość ci wszystko wybaczy na płycie Fado Polaco. Usłyszymy wspaniałą Dorotę Miśkiewicz, która uświetniła album de Sousy Ideal. Wreszcie Ola Jas, debiutująca niedawno płytą Jasna, nagraną właśnie we współpracy producenckiej z Joao de Sousą. Album zachwycającej śpiewającej skrzypaczki przyniósł liczne duety z portugalskim artystą. Między innymi pierwszą polską wersję słynnej Samby em preludio Badena Powella: Sambę po utracie.

- Niebywała muzykalność, wdzięk i aura jego odległej ojczyzny zjednały mu legion wyznawców w naszym kraju a jego ostatni album, Fado, nagrany z triem Bastarda, uznany został w radiowej Sieście za największe muzyczne wydarzenie na polskim rynku w 2021 roku – podkreśla Maciej Farski. - Czas najwyższy, by pojawił się wreszcie na głównej scenie festiwalu. Czeka nas zatem wielka gala portugalskiej i polskiej muzyki.

Gala „Most melancholii” rozpocznie się o godz. 20:00, w niedzielę 11 września w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Noc afrykańska

Koncert wieńczący dwunastą edycję Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?, odbędzie się tradycyjnie w Klubie Parlament (początek o godz. 22). 12 odsłonę gdańskiego festiwalu zamknie Remna z Gwinei Bissau.

- Remna, będąc wciąż debiutantem, otwierał koncerty Youssou’N’Dour’a. Za sukcesem pierwszej płyty, Saltana, poszło tysiąc koncertów na całym świecie. Drugi album, wydany przed rokiem, Zona Zero, przynosi duety ze słynnymi artystkami  Gwinei Bissau: Karyną Gomez i Eneidą Martą, co jest symbolicznym powrotem do korzeni rodziny artysty.
Wielki wdzięk, sceniczna charyzma, zarazem zmysłowa, taneczna jak i wyrafinowana, panafrykańska muzyka Remny zwieńczy dwunastą edycję Gdańsk Siesta Festivalu podczas tradycyjnej już Nocy Afrykańskiej w klubie Parlament – podkreśla Maciej Farski.

- „Moim kręgosłupem jest Aftryka, ciałem – reszta świata” mówi o sobie Remma i określa się jako poetę, a swoje pieśni traktuje niczym obrazy opisujące otaczający nas świat.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki