18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Czarzasty: Dobrze, że jest PiS. Lepszy radykalizm w ramach prawa niż rzucanie kamieniami na ulicach

Redakcja
Włodzimierz Czarzasty
Włodzimierz Czarzasty FOT WOJCIECH BARCZYNSKI / POLSKAPRESSE
- Dobrze, że taka partia jak PiS istnieje. Lepiej, jeśli wszelkie radykalizmy są zorganizowane i funkcjonują w świetle prawa, niż jakby miały biegać po ulicach i rzucać kamieniami w ludzi, którzy im się nie podobają. W tych kategoriach myślę dobrze o PiS, bo kanalizuje złe nastroje - mówi Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z Dorotą Kowalską.

Jakie Pan daje szanse Januszowi Palikotowi, bo ostatnie sondaże są dla niego bardzo obiecujące.
Uważam, że partia Palikota jest niedoszacowana w badaniach. Myślę, że młodzież, jeśli pójdzie do wyborów, może na niego głosować, tak jak mogłaby głosować na Korwin-Mikkego, gdyby zarejestrował wszystkie komitety. Dlaczego? Dlatego że ludzie młodzi, co jest na szczęście przywilejem każdej młodości, mają wyraziste, konkretne poglądy. Korwin-Mikke jest ciekawą postacią, od wielu lat powtarza to samo i jest w swoich działaniach konsekwentny. Palikot wprawdzie poglądy zmienia, proszę pamiętać, że był zwolennikiem pokolenia JPII i zakładał "Ozon", ale od pewnego czasu poszedł w drugą stronę i brnie w nią konsekwentnie. Polacy czasami pamięć mają krótką i dlatego Palikot ma szansę ze swoim projektem.

Myśli Pan, że wejdzie do Sejmu?
Nie wiem, ale myślę, że zdobędzie miedzy 3_a 5 proc. głosów, jeśli zdobędzie 5 proc., to wejdzie, jeśli zdobędzie 3 proc., będzie dofinansowany.

Ale Platforma Obywatelska wygra te wybory?
Nie byłbym tego taki pewien. Do wyborów są jeszcze trzy tygodnie. Proszę pamiętać, że Bronisław Komorowski na tydzień przed wyborami prezydenckimi przegrywał. Zadecydował ostatni tydzień. Wszystko się może zdarzyć, nie wiadomo, jakie asy trzymane są w rękawach politycznych i jak te asy zostaną przyjęte przez obywali.

Czyli wierzy Pan w możliwość, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość?
Jako politolog z wykształcenia, a nim jestem, powinienem brać taką możliwość pod uwagę.

Zgadza się Pan z opinią, że Jarosław Kaczyński nie chce tych wyborów wygrać?
To może być teza prawdziwa. Rzadko kto chce wziąć odpowiedzialności za kraj, który jest w złej sytuacji.

A taka nastąpi w przyszłym roku Pana zdaniem, tak?
Tak myślę. Proszę zobaczyć, co się dzieje w Grecji - tak nawiasem mówiąc, uważam, że lewica powinna bronić Grecji w Unii Europejskiej, bo łączyliśmy się na dobre i na złe. Przyszło pierwsze złe i rozpatrywana jest ewentualność, aby kogoś wyrzucić za burtę. To zły pomysł. Za chwilę zdemontujemy strukturę, która dała Polsce największą szansę cywilizacyjną od 70 lat.

Tylko ileż można Grekom pomagać, tym bardziej że oni sami nie potrafią zrozumieć, że muszą sami oszczędzać?
Ma pani dzieci?

Mam.
I jak dzieci błądzą, to po miesiącu mówi pani: "Już pięćdziesiąt razy ci pomogłam, dziwi otwarte, wynoś się"?
Tłumaczę.
I co, tak od razu wszystko przyjmują do wiadomości? Bo ja swoim czasami miesiącami tłumaczę bez skutku. Jeżeli wejście do UE było naszą szansą kulturową, szansą na różność, na różnorodność, otwartość, to powinniśmy być w stosunku do Grecji otwarci i cierpliwi.

Czytaj także:
* Czarzasty: W KRRiT i TVP rządzi PO i PSL, wszędzie mają większość
* Czarzasty: Dziwisz nie jest autorytetem. Mówi jak zaściankowy proboszcz

Ale wróćmy na chwilę do myśli, której Pan nie skończył: rozłam w Platformie i co dalej?
Przyśpieszone wybory.

I kto je wygra?
Jeżeli kierownictwo SLD zrozumie swoją pozycję oraz to, że nie jest jedynym reprezentantem lewicy, otworzy się na inne środowiska, wsłucha się w głosy swoich członków, będzie realizowało ich postulaty, to uważam, że ma szansę w tych wyborach mieć świetny wynik.

A co Pan myśli o Jarosławie Kaczyński, o tym, jak rozgrywa tę kampanię?
Dobrze, że taka partia jak PiS istnieje. Lepiej, jeśli wszelkie radykalizmy są zorganizowane i funkcjonują w świetle prawa, niż jakby miały biegać po ulicach i rzucać kamieniami w ludzi, którzy im się nie podobają. W tych kategoriach myślę dobrze o PiS, bo kanalizuje złe nastroje. Jeżeli zaś chodzi o przyszłość, to życzę oczywiście Kaczyńskiemu i PiS jak najgorzej, to partia antysystemowa, która poprowadziłaby Polskę w kierunku nieznanym. I moglibyśmy się obudzić, nie wiadomo gdzie. Notabene w ogóle jestem negatywnie nastawiony do prawicy, na którą głosuje 70 proc. głosujących. Bo czym się różni Platforma od PiS na przykład podejściu do Kościoła? Tylko tym, że jedni siedzą w kieszeni kardynała Dziwisza, a drudzy w kiszeni ojca Rydzyka. Trzeba pamiętać, że i jeden, i drugi jest księdzem.

Ale ten PiS ma stały, niektórzy mówią nawet 30-procentowy, elektorat.
Tak jest. Bo ani Platformie Obywatelskiej, ani lewicy nie udaje się stworzyć formuły, która by tych ludzi do nich przyciągnęła. Ale proszę pamiętać, że to elektorat w tych 45 proc. chodzących do wyborów. Cały dramat polskiej polityki polega na tym, że nie jest w stanie zainteresować sobą pozostałych 55 proc. obywateli. To prawdziwa tragedia.

Ludzie mają dość polityków.
Co oznacza, że politycy nie potrafią wysunąć takiej oferty, która by ludziom odpowiadała. Nie mamy mężów stanu.

Donald Tusk nie jest mężem stanu?
Rozliczmy Donalda Tuska za cztery lata. Kategoria męża stanu: mąż stanu przeprowadza kraj przez kryzys, odbudowuje swoją formację wbrew przeciwnościom, myśli o kraju w perspektywie 10, 20 lat i nie boi się robić rzeczy, które dzisiaj mogą się obywatelom nie podobać, ale w dalszej perspektywie okażą się słuszne. A w Polsce co mamy? Mąż stanu Donald Tusk chętniej dyskutuje na temat podwyżek lub braku podwyżek na kolei bądź kolejnej restrukturyzacji firm zajmujących się koleją, a nie dyskutuje o budowie torów i taborów.

Ale mąż stanu Donald Tusk przeprowadził nas w miarę bezboleśnie przez pierwszą fazę kryzysu. Tego Pan już nie widzi?
Nie, proszę pani, zupełnie błędna ocena. Mężami stanu w Polsce w ciągu ostatnich lat byli Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Lech Wałęsa wprowadził Polskę w zupełnie nowe klimaty, a Kwaśniewski wykorzystał te klimaty i wprowadził Polskę do Unii Europejskiej, to o nich profesor H. Samsonowicz będzie pisał za tysiąc lat. Natomiast, jeśli chodzi o to, kto przeprowadza Polskę przez kryzys, to robią to obywatele, którym państwo nie pomogło, którzy pracują od godziny ósmej do dwudziestej bez podwyżek. My się chwalimy, że Polacy są najciężej pracującym narodem, a ja pani powiem, że w związku z tym umrą szybciej. Bo tyle nie można pracować za te same albo mniejsze pieniądze.

Czytaj także:
* Czarzasty: W KRRiT i TVP rządzi PO i PSL, wszędzie mają większość
* Czarzasty: Dziwisz nie jest autorytetem. Mówi jak zaściankowy proboszcz

Trochę mroczny ten wywiad się zrobił: kryzysy, kłopoty…
Nie wrobi mnie pani w pisowskie czarnowidztwo. Ja przedstawiam tylko fakty: druga fala kryzysu na pewno nas dopadnie. Dlaczego Polacy mają żyć w przeświadczeniu, że UE dopompuje im tyle pieniędzy, ile będą chcieli? Skoro będzie musiała zapłacić za kryzys w Grecji, za chwilę za kryzys w Hiszpanii i Portugalii. Na jakiej podstawie mielibyśmy niby sądzić, że dadzą nam więcej, dadzą tyle, ile chcemy? A jak nie dadzą, to co? Wsiądziemy na białe konie, weźmiemy szabelki i pognamy na Brukselę? Te czasy się skończyły. Nastały inne - czasy pragmatyzmu - i konkretne decyzje wynikające właśnie z niego. Więc jeśli nie stworzy się pakietu ustaw antykryzysowych, który będzie pomagał przedsiębiorcom, zwłaszcza średnim i małym firmom, umożliwiał funkcjonowanie i pracę młodym ludziom, przeciwstawi się biedzie, która już jest, będzie źle. Musimy stworzyć sprawne państwo, którego brakuje na co dzień, bo druga fala kryzysu może nas zatopić.

Jedna pozytywna myśl na koniec…
Hm... Może powiedziałem choć jedno zdanie, które zmusi bezmyślnych do myślenia.

Czytaj także:
* Czarzasty: W KRRiT i TVP rządzi PO i PSL, wszędzie mają większość
* Czarzasty: Dziwisz nie jest autorytetem. Mówi jak zaściankowy proboszcz

Cały tekst przeczytasz w weekendowym wydaniu "Polski" lub na stronie prasa24.pl.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzysztof

drogi czlowieku.metody pis uzywane w walce z korupcja,tzw.aferami etc.to byla czysta bolszewia.i stad zapewne uzycie slowa radykalizm gluptasku.

j
jacek

Co ten komuch bredzi???? PiS to radykalizm??? Walka z korupcją ,walka z aferzystami i złodziejami to jest radykalizm???? Ty bezczelny komuchu. Napluł bym ci w tą morde.
Od 1989 roku ty i tobie podobni powinni gnić w najcięższych więzieniach za zbrodnie komunizmu!!!!
I to bolszewickie bydle nazywa PiS radykalnym. Boże. Kiedy wyzwolimy się z tej komuny ????!!!!!

Dodaj ogłoszenie