Czarne chmury nad lotniskami w Polsce. Odszkodowania za hałas kosztują krocie

Michał Szczygielski
Arkadiusz Lawrywianiec
Polacy z roku na rok coraz chętniej latają. Śrubowane są rekordy. Ale nad lotniskami nie brakuje jednak czarnych chmur, a to za sprawą wypłacania odszkodowań za hałas. Ich skala może być nawet wyższa niż roczne przychody czego przykładem jest poznańskie lotnisko.

Zgodnie z przepisami prawa ochrony środowiska sejmiki wojewódzkie wyznaczają obszary ograniczonego użytkowania (OOU) wokół lotnisk. Pierwszą taką uchwałę przyjęto w Wielkopolsce w 2012 r. Zgodnie z prawem właściciel nieruchomości może wystąpić do sądu o rekompensatę z powodu sąsiedztwa lotniska w sytuacji, w której z uwagi na hałas nastąpiło utrudnienie z korzystania z nieruchomości lub spadła jej wartość. Z tego prawa właściciele chętnie korzystają tym bardziej, że po otrzymaniu pieniędzy nie muszą spełniać żadnych dodatkowych formalności.

Ustawodawca nie określił konieczności wydania środków z tytułu rekompensat za hałas chociażby na dźwiękoszczelne okna. Nie nałożył również terminów na wykonanie prac ani obowiązku przedstawienia jakichkolwiek rachunków potwierdzających przeznaczenie odszkodowania rzeczywiście na likwidację hałasu. Niejasne są również kwestie związane z ustaleniem utraty wartości nieruchomości określane przez rzeczoznawców, których potwierdzenie trudno znaleźć w cenach rynkowych.

Lotniska toczą sądowe spory. Zwykle kończą się zasądzaniem odszkodowań dla właścicieli działek położonych w obszarach ograniczonego użytkowania. Jednak w ostatnich tygodniach Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił powództwa w dwóch sprawach. W jednej wskazał, że wbrew deklaracjom właściciela wartość nieruchomości nie spadła w związku z faktem ujęcia jej w OOU. W drugiej sąd uznał, że położenie nieruchomości w OOU nie może być jedyną podstawą przemawiającą za szkodą w postaci utraty wartości nieruchomości.

Zadośćuczynienie za hałas, suma zasądzanych wypłat rzutuje na rozwoju lotnisk w Polsce. Ambitne plany inwestycyjne mogą zostać wyhamowane z uwagi na konieczność zabezpieczenia środków na odszkodowania. Tylko w przypadku lotniska w Poznaniu suma żądanych odszkodowań może sięgnąć nawet 150 mln złotych. „Port Lotniczy w Poznaniu wypłacił dotychczas, tytułem wszystkich odszkodowań, wraz z odsetkami i kosztami sądowymi, kwotę 70 mln zł. Warto zaznaczyć, że wartość inwestycji, od których to odszkodowania są liczone, wyniosła 260 milionów zł. Wybudowano nowy terminal, drogę kołowania i płyty postojowe dla samolotów”. –mówi Mariusz Wiatrowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Poznań – Ławica. „Niestety, kwota odszkodowań może wzrosnąć nawet dwukrotnie, co spowoduje, że wartość inwestycji sztucznie wzrośnie do kwoty 400 mln zł- dodaje.

Problem z odszkodowaniami za hałas dostrzega resort infrastruktury. Wiceminister Mikołaj Wild w rozmowie z portalem wnp.pl stwierdził: „Sposób ustalania odszkodowań związanych z hałasem w Polsce należy do najbardziej liberalnych w Europie. Być może te tzw. roszczenia hałasowe trzeba będzie w pewien sposób mitygować”.

„Mamy osoby, które rzeczywiście żyją w hałasie. Rzeczywiście odczuwają ten wzrastający ruch lotniczy na naszych lotniskach. Należy jednak oddzielić problemy osób, które sprowadziły się w tereny okołolotniskowe i powinny były się liczyć z tym, że mieszkanie w takim sąsiedztwie wiąże się z dolegliwościami, od całkiem nowych uciążliwości, które polegają na tym, że na lotnisku ruch lotniczy wzrasta w sposób diametralny” – dodał Wild.

Nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie