Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna Madonna z Częstochowy opiekunką papieży. Skąd ten obraz wziął się w Castel Gandolfo?

Janusz Strzelczyk, Bartłomiej Romanek
W sobotę w Castel Gandolfo doszło do historycznego spotkania dwóch papieży, emerytowanego, Benedykta XVI oraz urzędującego, Franciszka. To wydarzenie miał ważny jasnogórski akcent. Ojcowie Święci wspólnie modlili się przez kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, której oryginał znajduje się na Jasnej Górze.

Skąd wziął się ten obraz w Castel Gandolfo? Jego historia jest równie niezwykła i wyjątkowa, jak spotkanie dwóch papieży.
Tuż po pierwszej wojnie światowej nuncjuszem papieskim w Warszawie został Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI. Gdy Bolszewicy nacierali w 1920 roku na Warszawę, ewakuowano wszystkie ambasady. Ówczesny nuncjusz papieski nie zamierzał jednak opuszczać stolicy. Pozostał ryzykując życiem.

Achilles Ratti był poruszony wiarą Polaków. Dlatego po wybraniu na papieża pragnął, żeby w jego kaplicy znalazł się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Kopię obrazu podarował mu wówczas Episkopat Polski.

Później przed kopią cudownego obrazu modlili się kolejni papieże, począwszy od Piusa XII aż do Jana Pawła II i Benedykta XVI. Papież Jan Paweł II przy każdej możliwej okazji zapraszał do kaplicy papieskiej Polaków z całego świata.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej to nie jedyny polski akcent w letniej rezydencji papieży Castel Gandolfo. Na życzenie Piusa XI znalazły się tam również dwa obrazy namalowane przez polskiego malarza, Jana Rosena. Pierwszy przedstawia obronę Jasnej Góry przed Szwedami. Widoczna jest na nim wieża jasnogórska i białe postacie paulinów, którym przewodzi ojciec Augustyn Kordecki z czerwoną chorągwią.

Drugi obraz przedstawia ks. Ignacego Skorupkę podczas Bitwy Warszawskiej, na czele batalionów chłopięcych - ochotników szkół warszawskich. Ksiądz trzyma w uniesionej prawej ręce krzyż, a lewa ręka wskazuje kierunek natarcia. Ks. Skorupka, który zginął podczas Bitwy Warszawskiej, stał się jednym z jej symboli.

- Także ten obraz ma związki z Częstochową. Szkice obrazu Bitwy Warszawskiej znajdują się bowiem wciąż w Archikatedrze w naszym mieście - zdradza nam ks. Piotr Zaborski, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

Benedykt XVI i Franciszek w sobotę modlili się wspólnie w Castel Gandolfo przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, który do Włoch zabrał papież Pius XI. Jasnogórska ikona niebezpodstawnie od ubiegłego wieku nazywana jest Madonną Papieży.

Papież Benedykt XVI nigdy nie ukrywał, że Jasna Góra i Częstochowa są dla niego wyjątkowym miejscem. Jeszcze jako biskup był tutaj dwa razy. Jasną Górę odwiedził już jako papież 26 maja 2006 roku. Serdecznie witało go blisko pół miliona wiernych, zgromadzonych na jasnogórskich błoniach.
- Ojciec Święty długo modlił się wtedy przed Cudownym Obrazem. Podkreślał rolę tego miejsca. Podczas ostatniego spotkania z arcybiskupem Wacławem Depo prosił o to, żeby Częstochowa się za niego modliła - mówi ks. Piotr Zaborski, rzecznik prasowy częstochowskiej kurii.

Franciszek na Jasnej Górze nigdy nie był. W klasztorze zaraz po jego wyborze wertowano wszystkie kroniki, ale w żadnej z nich nie znaleziono wzmianki o wizycie kardynała Jorge Mario Bergoglia. Częstochowianie liczą na to, że symboliczna wspólna modlitwa przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej jest znakiem, że nowo wybrany papież odwiedzi Jasną Górę. - Ojciec Święty zrobił na mnie wspaniałe wrażenie, bardzo chciałabym, żeby przyjechał do nas z wizytą - mówi pani Krystyna.

Ale związki Stolicy Apostolskiej z częstochowską ikoną są znacznie dłuższe. W 1904 roku Pius X ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdy w 1909 roku skradziono korony z obrazu Czarnej Madonny, natychmiast zareagował.

- Sprawców nigdy nie wykryto. Decyzja ówczesnego papieża Piusa X była natychmiastowa - diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski zostaną wykonane przez złotnika watykańskiego. Papież przekazał polskiej delegacji dwie złote korony. Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się 22 maja 1910 roku - przypomina o. Jan Golonka, kustosz klasztoru jasnogórskiego.

Jego następca Pius XI, jeszcze jako nuncjusz apostolski w Polsce był świadkiem wojny polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu misji w Polsce, wracając do Rzymu zabrał kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą mu ofiarowali polscy biskupi. Ten sam papież ustalił, że święto Matki Bożej Jasnogórskiej będzie obchodzone 26 sierpnia.

Pius XII zgodził się na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach Bazyliki św. Piotra w 1953 roku. "Uśmiechnięty papież", Jan XXIII, jeszcze jako wizytator apostolski w Bułgarii pielgrzymował na Jasną Górę w sierpniu 1929 roku. W1962 roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, przekazał mu kopię ikony

Paweł VI, jeszcze kiedy pracował w nuncjaturze w Warszawie, pielgrzymował na Jasną Górę w 1923 roku. Paweł VI bardzo chciał przyjechać do Polski w 1966 roku na obchody Tysiąclecia Chrztu. Liczył, że będzie obecny na Jasnej Górze 3 maja. Nawet przygotował najwyższe odznaczenie dla sanktuarium: order Złotej Róży. Jednak nie został zaproszony do Polski przez ówczesne władze. Złotą Różę przywiózł do sanktuarium, w 1979 roku, podczas swej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II, który modlił się przed Cudownym Obrazem podczas każdej z sześciu pielgrzymek.

W drodze

Ikona Matki Boskiej Częstochowskiej jest to ikona w typie hodegetrii, co oznacza wskazywanie drogi. Od sierpnia ub.r. kopia obrazu wędruje od oceanu do oceanu. Od Władywostoku do Fatimy, w intencji obrony życia. We wrześniu ub.r. patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przekazał cerkwi Zmartwychwstania Chrystusa w Katyniu kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, otrzymaną od polskich biskupów podczas wizyty w Polsce.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!