Cyklon Mocha nawiedził Bangladesz i Mjanmę. Władze ewakuowały ponad pół miliona osób. Zginął 14-latek

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Bangladesz i Mjanmę nawiedził potężny cyklon Mocha. Spowodował ulewy, powodzie, osunięcia ziemi i bardzo silny wiatr. Poziom cyklonu oceniono na piątą kategorię. Co się dzieje w tych państwach?

Cyklon Mocha sieje spustoszenie w Bangladeszu i Mjanmie. Ulewne deszcze, powodzie, osunięcia ziemi i bardzo silny wiatr sprawiły, że w Cox’s Bazar, czyli największym na świecie obozie dla uchodźców, zniszczeniu uległo aż 500 bambusowych schronów. Policja w tych krajach apeluje, żeby obywatele zostali w domach. Ulice opustoszały praktycznie całkowicie.

Potężny cyklon uderzył w wybrzeże, osiągając wcześniej siłę burzy piątej kategorii. Setki osób zgromadziły się w jednej ze szkół, w której zorganizowano tymczasowy schron dla mieszkańców. Władze w Bangladeszu poinformowały, że aż pół miliona ludzi musiało zostać ewakuowanych ze swoich domostw. Według Mizanura Rahmana, komisarza ds. pomocy uchodźcom i repatriacji, w obozach nie było ofiar.

Cyklon Mocha nawiedził także Mjanmę. Drzewo zabiło 14-latka

Jeśli chodzi o Mjanmę, to cyklon uderzył tam o godzinie 13 lokalnego czasu. Żywioł spowodował uszkodzenia sieci elektrycznych. Wiatr zniszczył także wieżę telekomunikacyjną. W mieście Mrauk U, pod wpływem wiatru, palmy zaczęły się wyginać, a dachy domów i billboardy zostały zerwane. W Rakhine zginął 14-letni chłopiec. Przygniotło go spadające drzewo.

Średnica cyklonu wynosiła 520 km, co oznacza, że pełne przekroczenie linii brzegowej zajmie trochę czasu. Prędkość wiatru w Mjanmie wynosi około 195 km/h, a porywy i szkwały osiągają prędkość 215 km/h - powiedział dr MM Malik, meteorolog z rządowego centrum w Mjamie.

„Uderzenie cyklonu w obszar, w którym istnieją już tak głębokie potrzeby humanitarne, to koszmarny scenariusz, wpływający na setki tysięcy bezbronnych ludzi, których zdolność radzenia sobie została poważnie osłabiona przez kolejne kryzysy” – powiedział koordynator ds. pomocy humanitarnej ONZ AI Ramanathan Balakrishnan.

Źródło: BBC.com

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl