Cyberprzestrzeń przestrzenią walki państwa z hakerami

Redakcja
Marek Zakrzewski
Przestępcy i wrogie państwa coraz chętniej atakują w wirtualnej sieci. Wymaga to od firm i od państwa stosowania dużo skuteczniejszych metod obrony niż do tej pory. Takie m.in. wnioski można wyciągnąć z konferencji „Bezpieczeństwo i wolność słowa w cyberprzestrzeni”.

W debacie zorganizowanej przez Instytut Staszica oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wzięli udział eksperci ds. bezpieczeństwa, dziennikarze, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych.

Problem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest istotny, ponieważ zarówno w Polsce jak i na całym świecie rośnie fala, często skutecznych ataków, przeprowadzanych przez zorganizowane grupy przestępcze i niektóre państwa. Tymczasem z niedawnego raportu NIK na temat bezpieczeństwa systemów informatycznych instytucji publicznych wynika, że resorty skarbu państwa, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, jak też straż graniczna, NFZ i KRUS mają słabo zabezpieczone systemy informatyczne i są podatne na ataki.

Pierwsza część konferencji była poświęcona bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Zdaniem Piotra Trąbińskiego – dyrektora Santander Universidades, bardzo ważna jest współpraca pomiędzy instytucjami publicznymi a podmiotami komercyjnymi. W USA zwalczaniem cyberataków zajmują się zespoły szybkiego reagowania, w skład których wchodzą nie tylko informatycy, lecz również kulturoznawcy i prawnicy, co ułatwia znalezienie źródeł ataków. W Polsce poziom złożoności i skala hakerskich ataków narasta, tymczasem na rynku brakuje kilkanaście tysięcy odpowiednio wykształconych informatyków. Zdaniem Trąbińskiego, bardzo brakuje międzynarodowych unormowań prawnych, który pozwoliłyby skutecznie zwalczać cyberprzestępczość. Fałszywe strony internetowe banków czy masowo rozsiewane przez hakerów maile z zaleceniem zmiany hasła dostępu są przykładami takich ataków.

Paweł Wiszniewski, Sekretarz Zespołu ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP BBN zwrócił uwagę na potrzebę koordynowania działań przez wszystkie instytucje zajmujące się cyberzagrożeniami. Podkreślił, że są państwa które często korzystają z możliwości prowadzenia wrogich działań w sieci. Jego zdaniem, ważne jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie cyberbezpieczeństwa. I to już na poziomie szkoły podstawowej, np. poprzez tworzenie zespołów które uświadamiałyby uczniom zagrożenia płynące z sieci. Z drugiej strony, takie elementy infrastruktury krytycznej jak elektrownie czy rafinerie są bardzo dobrze zabezpieczone przed cyberatakami.

Podkomisarz Marek Lewicki z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Biura Kryminalnego KGP podkreślił, że dla policji zwalczanie cyberprzestępczości jest jednym z priorytetów. Dlatego przy komendach wojewódzkich powstały specjalne komórki zaś funkcjonariusze współpracują z pracownikami banków. Jego zdaniem, nowa ustawa antyterrorystyczna uporządkuje i ułatwi pracę policji.

Bartosz Stawujak, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Teleinformatycznego i Ochrony Technicznej CBA poinformował, że Agencja przygotowała się na cyberataki i w celu wzmacniania swojego systemu przeprowadza kontrolowane próby złamania własnych zabezpieczeń. Jednak jego zdaniem, pełne bezpieczeństwo najbardziej wrażliwych danych zapewnia jedynie zamieszczanie ich na serwerach odłączonych od sieci.

Jak podsumował moderujący pierwszą część dyskusji Wiktor Świetlik, publicysta, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, w Polsce powinno się kształcić mniej specjalistów od marketingu a więcej od cyberbezpieczeństwa.

Drugi panel dyskusyjny, moderowany przez dra Marka Palczewskiego, prezesa Instytutu Staszica, dotyczył zakresu wolności słowa w cyberprzestrzeni. Dr Dominik Smyrgała, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas zwrócił uwagę na wykorzystywanie portali społecznościowych i łączność bezprzewodową przez wrogą agenturę, czego dowodziły np. afery szpiegowskie w USA. Dlatego zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, płynące z rozwoju cybertechnologii powodują, że państwo musi mieć w internecie takie same możliwości działania jak w innych obszarach komunikacji. Tomasz Soczyński, Zastępca Dyrektora Departamentu Informatyki Biura GIODO podkreślił jednak, że nie można zakazać prawa do wypowiedzi w internecie.

Piotr „Vagla” Waglowski – autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet, zwrócił uwagę na problem pozorowania debaty publicznej wokół nowych uregulowań prawnych, takich jak ustawa antyterrorystyczna. Projekty ustaw są zgłaszane jako poselskie, choć w istocie są rządowe – zauważył. Co więcej, bywa, że państwo nie działa zgodnie z zasadą legalizmu. Jednym z przykładów może być płacenie przez rząd specjalnym podmiotom za niwelowanie roli opinii publicznej w dyskusji dotyczącej ważnych kwestii społecznych.

Piotr Gursztyn, dyrektor TVP Historia, który był na liście inwigilowanych przez władze dziennikarzy, stwierdził, że bardziej niż działań państwa należy obawiać się potężnych prywatnych korporacji, które doskonale przetwarzają dane osobowe i manipulują internautami. Na niektórych portalach społecznościowych działa mechanizm kojarzenia wpisów o podobnych treściach, co wywołuje u internautów często złudne przekonanie, że ich poglądy są dominujące. Gursztyn podkreślił też siłę hejtu w polskim Internecie. Zwrócił uwagę, że są bardzo znani dziennikarze, którzy nasilają to zjawisko wpisami o radykalnych treściach. Jego zdaniem, tacy znani dziennikarze np. w Niemczech nie mogliby pełnić kierowniczych stanowisk w mediach.

Zdaniem Pawła Nowackiego, zastępcy redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej” ds. online, użytkownicy internetu przez brak roztropności dobrowolnie oddają władzę nad prywatnością wielkim korporacjom, m.in. takim jak Google, czy Facebook, co oznacza spełnienie wizji George Orwella o masowej inwigilacji.

Konferencja odbyła się w warszawskim Domu Dziennikarza. Partnerami strategicznymi debaty były Santander Universidades i Bank Zachodni WBK.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie