Cud nad Wisłą. Bitwa warszawska 1920 roku - trzy dni, które...

  Cud nad Wisłą. Bitwa warszawska 1920 roku - trzy dni, które uratowały Europę przed bolszewizmem

  Karolina Sarniewicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  CUD NAD WISŁĄ | Gdyby Polacy nie wygrali bitwy warszawskiej, środkowa Europa stałaby otworem przed komunistyczną propagandą i sowiecką inwazją. Rocznica naszego zwycięstwa z 1920 roku nie jest tylko polskim świętem.
  Cud nad Wisłą. Bitwa warszawska 1920 roku - trzy dni, które uratowały Europę przed bolszewizmem
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Fot. domena publiczna

  1920 r. to data w historii Polski, której nie sposób zapomnieć. Wtedy właśnie w ciągu kilku sierpniowych dni osiągnęliśmy historyczne zwycięstwo nad bolszewikami w bitwie warszawskiej.

  Linia frontu w czerwcu 1920 roku  Dcoetzee / Licencja: CC BY-SA 3.0 (via Wikimedia Commons)


  Był skwar, czołgi, kilkanaście polskich dywizji, sprawni dowódcy, intensywny wysiłek cywilów. Na efekt nie czekaliśmy długo: Polska zachowała niepodległość i powstrzymała pochód Armii Czerwonej na Zachód.

  PORUCZNIK JAN KOWALEWSKI | KRYPTOLOG, DZIĘKI KTÓREMU WYGRALIŚMY Z BOLSZEWIKAMI


  Zaczęło się 13 sierpnia, kiedy na Mazowsze natarły dwa sowieckie związki taktyczne, jednej dywizji z 3. armii Łazarewicza i jednej z 16. armii Sołłohuba. Sowieci atakowali Warszawę z kierunku południowo-wschodniego.

  Natarcie było gwałtowne, a potem było już tylko gorzej.

  Linia frontu w sierpniu 1920 roku  Dcoetzee / Licencja: CC BY-SA 3.0 (via Wikimedia Commons)


  Pod Radzyminem uderzyły dwie rosyjskie dywizje, które w ostatnim czasie pokonały 600 km forsownym marszem. Przełamały obronę 11. dywizji pułkownika Bolesława Łaźwińskiego i zdobyły Radzymin. Następnie kolejna z dywizji ruszyła na Pragę, a druga usiłowała zdobyć Nieporęt i Jabłonnę.

  Nieco spokojniej było w tym samym czasie w rejonie przedmościa warszawskiego, na południe od Radzymina i na odcinku od Starej Miłosny poprzez Wiązownę, aż po Świerk.

  BITWA WARSZAWSKA | DR MIKOŁAJ MIROWSKI: CUD NAD WISŁĄ NIE BYŁ CUDEM


  Następnego dnia, czyli 14 sierpnia, walki toczyły się wzdłuż wschodnich i południowo-wschodnich umocnień przedmościa warszawskiego na odcinku od Wiązowny po Radzymin, ale tam wojska rosyjskie nie odniosły prawie żadnych sukcesów, bo siły polskie z natarciami radziły sobie dzielnie.

  15 sierpnia to samo. Obwodowe dywizje polskie, a dokładniej 10. dywizja generała Żeligowskiego i 1. Dywizja Litewsko-Białoruska generała Jana Rządkowskiego, po zaciekłych bojach odniosły sukces. Odzyskały Radzymin, a nasze polskie oddziały mogły wrócić na obszary utracone przed zaledwie dwoma dniami.

  Jeszcze lepiej radziliśmy sobie 16 sierpnia, kiedy w ramach drugiego dnia polskiego kontrnatarcia nasze dywizje grupy uderzeniowej dotarły do szosy Warszawa-Brześć. Miało to bowiem oznaczać, że nasi walczący wejdą na tyły wojsk sowieckich pod Warszawą.

  I weszły.

  Wojska sowieckie zostały przez nas zaatakowane, a w kierunku Mińska Mazowieckiego wsparły je polskie atakujące czołgi. I chociaż już wtedy nieoficjalnie bitwa została wygrana, zawieszenie broni podpisano 15 października w Rydze. Traktat pokojowy wydano zaś w marcu 1921 r., wtedy też wytyczono nową polsko-sowiecką granicę.


  Halibutt / Licencja: CC BY-SA 3.0 (via Wikimedia Commons)


  Jakkolwiek trudno sobie wyobrazić, jak teraz wyglądałaby Polska, gdyby nie zwycięstwo w bitwie rozegranej głównie na przedmieściach Warszawy, nie można pominąć zapominanych często przez historyków walk o Płock, Włocławek, Przasnysz, Ciechanów czy Wyszków. Wszystkie miasta, mimo że nieco bardziej oddalone od Warszawy, przyczyniły się szalenie do naszego zwycięstwa - nie tylko siłą wojskową, ale też dużym zaangażowaniem cywilów.

  Nietrudno mimo to zrozumieć, dlaczego najpopularniejszą nazwą batalii z 1920 r. jest bitwa warszawska. Druga często używana, której autorem jest Stanisław Stroński, to "Cud nad Wisłą". Odwołanie do cudu nie jest tutaj nieprzypadkowe, bowiem "cudem nad Marną" nazwano sześć lat wcześniej słynne odrzucenie wojsk niemieckich z Paryża.

  BITWA WARSZAWSKA | PROF. LECH WYSZCZELSKI: ROSJANIE BYLI PEWNI TRIUMFU. TO ICH ZGUBIŁO


  Polacy jeszcze długo po tym spektakularnym zwycięstwie sprzeczali się, według czyjego planu zostało ono osiągnięte. Zwłaszcza że każdy z wodzów uważał siebie za pomysłodawcę genialnego planu. Józef Piłsudski jako naczelny wódz bitwy nieskromnie wskazywał w tym miejscu siebie. Generał Rozwadowski robił to samo.

  Obiektem badań historycznych jest również znaczenie bitwy warszawskiej dla Europy. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce lord Edgar Vincent D'Abernon nazwał ją już w tytule swojej książki "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata". W jednym z artykułów pisał: "Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione... Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (...). Zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska".

  Bitwa warszawska 1920 - 18. bitwa w dziejach świata?  Źródło: Muzeum Historii Polski


  RADZYMIN 1920 | REKONSTRUKCJA BITWY POD RADZYMINEM. ZOBACZ ZDJĘCIA Z INSCENIZACJI

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (88)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielka Wiktoria

  Pro Patria (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jedna z największych naszych wiktorii. Chwała bohaterom https://www.youtube.com/watch?v=2sv8Ea21z_8

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proletariat niech żyje ! Hahaha wywalczył sobie najwspanialszy dla robola ustrój.

  Wreszcie wolny jest ! A gwarancją szlachetnie urodzeni solidarni wybrańcy, nieustraszeni w boju (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  o uwolnienie narodu z pod bolszewizmu. Rozdali gangsterskiej prywacie cały narodowy majątek tym samym ratując suwerena od komunistycznej wspólnej własności. Ich poświęcenie w walce z czerwoną...rozwiń całość

  o uwolnienie narodu z pod bolszewizmu. Rozdali gangsterskiej prywacie cały narodowy majątek tym samym ratując suwerena od komunistycznej wspólnej własności. Ich poświęcenie w walce z czerwoną zarazą nie zna granic. Pili na umór z kacapami aż mordeczki czerwieniały a w oczętach pojawiały się gwiazdeczki. Wszystko dla ukochanego proletariatu. Kilkanaście lat urlopu i to płatnego by przygotować kraj dla następców którzy przejęli Polskę i naród . A płonące wysypiska to symbol wspaniałej przyszłości dla proletariatu i ostateczne pożegnanie z komunistycznym bezprawiem.
  Ciekawe kto mi kurna za tak wspaniały tekst zapłaci ?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Solidarny szeryf

  Solidarne gangi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Solidarnie pierdolisz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wysyp nadwołżańskich mongołów

  * (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  widać na forach. Klawiatury do boju! Myszki w dłoń!!! Bolszewika goń goń goń!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I dziś też !

  arba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Kacapy zawsze są wrogami wolnej Polski , nie wolno nam zapominać o tym i dzisiaj...rozwiń całość

  Kacapy zawsze są wrogami wolnej Polski , nie wolno nam zapominać o tym i dzisiaj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak widać, potomki Stalina i Budionnego do dnia dzisiejszego

  nie mogą dostroić się do rzeczywistości (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  po kopniaku jakiego dostali w 1920 w ruską d...ę !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Katyn bis

  Stanislaw Mackowiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  czesc pamieci radzieckich zolnierzy wzietych do niewoli I... Zgodnie z prawem miedzynarodowym, eh co tu mowic.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przed dostanie się do niewoli byliście brudni, chorowaliście na tyfus, czerwonkę, choroby weneryczne

  Byliście niedożywieni, zawszeni, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  wyniszczeni przez samogon. Dlatego umieraliście jak muchy, jeszcze przed pobytem w polskich obozach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak byśmy przegrali, a jak wygraliśmy to czym dziś jesteśmy ? prawdziwie wolnym krajem

  z cudownym kapitalistycznym ustrojem ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  jesteśmy patologią patologii jak wszystko ze zgniłego zachodu. wolę komunizm bo komunizm jest reformowalny i gdyby nie knowania agentur to by się ucywilizował. kapitalizm zawsze będzie bandyckim,...rozwiń całość

  jesteśmy patologią patologii jak wszystko ze zgniłego zachodu. wolę komunizm bo komunizm jest reformowalny i gdyby nie knowania agentur to by się ucywilizował. kapitalizm zawsze będzie bandyckim, krwiożerczym, zwyrodniałym, zakłamanym systemem niszczącym wszystko i wszystkich w imię kasy dla wybranych gangów.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....bo widzisz Kochany Spóźniony o 70 lat w swoich poglądach....

  xymox (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Różnica między komunizmem a kapitalizmem jest taka, że we współczesnym kapitaliźmie część się dorabia fortun a resztę stać na tyle ile zarobi. W komuniźmie za to część dorabia się fortun a inni są...rozwiń całość

  Różnica między komunizmem a kapitalizmem jest taka, że we współczesnym kapitaliźmie część się dorabia fortun a resztę stać na tyle ile zarobi. W komuniźmie za to część dorabia się fortun a inni są przez NIch trzymani krótko za mordy a jak się nie podoba to do dołu z piachem albo na roboty.
  Zanim zaczniesz się tak ekscytować tym swoim komunizmem to sobie wyjedź do Korei Północnej na 2 - 3 tygodnie. Polecam.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kochanie ty moje , a skąd w tobie taka cenna wiedza o tym co by było gdyby ?

  jak sobie poczytasz o embargach, podchodach, lichwiarskich pożyczkach (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  sabotażach i reszcie kapitalistyczno kolonialnych działaniach to może dotrze coś innego niż zachwyt nad kilkoma korporacjami które demolują całą planetę by zdobyć jeszcze kilka miliardów o które...rozwiń całość

  sabotażach i reszcie kapitalistyczno kolonialnych działaniach to może dotrze coś innego niż zachwyt nad kilkoma korporacjami które demolują całą planetę by zdobyć jeszcze kilka miliardów o które już im wcale nie chodzi. Wywołują wojny, konflikty, zarazy, wyniszczają ludzi ... bo mogą, bo to ich rozrywka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No proszę ! Kolejne polskie święto i kolejny na forach najazd kacapów Stalina.

  Nic tu nie dzieje się przypadkowo. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Kacapstwo wykonuje prikazy i nakazy dnia płynące z Moskwy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ty, kim jesteś ?

  wybranym Polakiem, jedynym co ma prawo żyć no i komentować wyjatkowo na temat ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  kapitalistyczna burżuazja nade wszystko ! a ty wybrany jedyny własciwy niewolniku walcz o koryto dla nich i haruj na zachcianki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A błędy tow. Piłsudskiego?

  Kozak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Sorry Wodza naczelnego,jakby nie te błędy,to Polska wogle była od Bałtyku do Japonii.Ale co to ma znaczyć teraz?Nic,jak i ten artykuł.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  się obroniliśmy

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 6

  Bitwa była o tyle sukcesem Polski, że się obroniliśmy. I nic więcej.
  Przestańmy mówić, że „wygraliśmy wojnę z Rosją”.
  Jakbyśmy podbili całą Rosję i rzucili ich na kolana jak oni nas w zaborach...rozwiń całość

  Bitwa była o tyle sukcesem Polski, że się obroniliśmy. I nic więcej.
  Przestańmy mówić, że „wygraliśmy wojnę z Rosją”.
  Jakbyśmy podbili całą Rosję i rzucili ich na kolana jak oni nas w zaborach - to tak.

  I nie powtarzajmy spekulacji, że jakby bitwa była przegrana to „cała Europa byłaby bolszewicka”. Polska to jeszcze nie „cała Europa”.

  Sami się nakręcamy naszymi mitami a potem dziwimy się,
  że zagranica z nas się śmieje.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmierdzi onucami!

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ile wziąłeś od putlera za wpis?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo